א-לה כפר. גיליון נושא 191 | ורדה

ורדה

ספיישל ורדה, שבמקום לתת את המבט שלה על כל העולם ואישתו, ניסתה לבדוק איך אנחנו נתפסים בעיני העולם, איך אנחנו מנסים למכור את עצמנו ומה כותבים עלינו בכלל. אז בעזרת חברים שמבינים היא עשתה כמה חיפושים ברשת, והעלתה כמה ציטוטים מפתיעים ומשעשעים. מה, זה באמת אנחנו? זה מה שקורה שמגגלים גליל.

"בגליל ישנם עשרות קברי צדיקים, בעיקר מתקופת התנאים, שהמרכזי שבהם הוא קבר רבי שמעון בר יוחאי ובנו רבי אלעזר במירון. בבית הקברות העתיק בצפת קבורים האר"י ורבנים נוספים מתקופתו, כדומת רבי יוסף קארו, מחבר השולחן ערוך". מתוך הפתיח לערך "גליל" בוויקיפדיה.

"אולי זה הריחוק מהבית שגורם לקרבה בין הסטודנטים, אולי זה החופש הגלילי עם הרוחות הצפוניות ואולי זה פשוט כי מרוכזים פה אלפי צעירים במקום כל כך קטן, אבל דבר אחד בטוח – חיי החברה ותרבות הבילוי של הסטודנטים במכללת תל חי חיה ובועטת וגורמת למכללות אחרות להוריק מקנאה". מתוך אתר מכללת תל חי.

"מה גורם למשפחות ולזוגות מבוססים ממרכז הארץ לעזוב הכל פתאום באמצע החיים ולעקור לצפון הרחוק? כל הירוק הירוק הזה? איכות החיים? החיוך על פני הילדים? הצורך בשינוי? כל התשובות נכונות – גם אם לחיים החדשים יש קשיים משלהם. היי צפונה". כותרת משנה לכתבה ב-ynet משנת 2004.

"מגורים בגליל נחשבים עבור רבים לסוג אחר של דיור ולסוג אחר של דרך חיים. נדל"ן בגליל מתאפיין בצורה מעט שונה מאזורים אחרים מאחר ומדובר באפיון שונה ומיוחד מאוד של חבל ארץ זה. כל אלו המתעניינים באותו נדל"ן בגליל מבינים כי הם מתעסקים לרוב עם נדל"ן איכותי שניתן לשווק אותו בעזרת תיאורים מציאותיים ביותר של מגורים באיכות חיים, שקשה למצוא בכל אזור אחר בארץ כולה. בנוגע לאותו נדל"ן בגליל יש הבטחות רבות שאפשר לעמוד מאחוריהן. עסקת נדל"ן בגליל יכולה להיות כדאית מאוד מאחר שהגליל הוא אזור המשלב בתוכו גם איכות חיים גבוהה וגם אפשרויות תעסוקה לא מעטות". אתר נדל"ן בגליל.

"הרשויות המקומיות בפריפריה סובלות מחסרון יחסי בהכנסות עצמיות בעיקר בתחומי התעשייה, המסחר והשירותים, ולרוב אף זוכות לתשלומי ארנונה מופחתים. מצב עניינים זה מקשה על אספקת השירותים המוניציפליים לתושבים ברמה הנאותה. שיקול נוסף הוא התמודדותן של רשויות קו העימות בגליל המערבי בפני מצב נוסף של מלחמה בגזרה הצפונית של ישראל, לאחר שבשלהי מלחמת לבנון השנייה ולאחריה, הם עמדו נוכח דילמות לא פשוטות שנגעו לכל תחומי החיים". מתוך הערך "אשכול גליל מערבי" בוויקיפדיה.

"ואז עברנו. ההתרגשות הייתה גדולה. נפרדנו מהעיר בלחיצות תרועה על צופר ההגה. שש שנים חיינו בקופסת גפרורים בתוך בנין אפור, במקום שבו שיא הטבע הוא הפארק העירוני. הגעתי, אבל לא התמוססתי. הנוף הרגיש לי סטרילי. בערבים לא שמעתי קולות של תנים, ואפילו בעיר היה נשמע שיש יותר ציפורים. פתאום חוויתי את השינוי גם דרך עינם ותחושתם של ילדיי, וזה בהחלט לא היה פשוט". מתוך הבלוג "לחיות בגליל – לימור אלמוג".

"ארז קומרובסקי נהדר. הלוואי שיחזור כבר העירה ולא ישב בגליל ויעשה קורסים לבישול. היית אצלו? את מוכרחה. איזה אהבה יש לו לירקות שהוא מגדל, לאדמה. הוא קשור לכל ירק וירק שגדל אצלו". אתר גלובס, מתוך ראיון עם דליה פן-לרנר שפורסם ביום שני האחרון.

"מי מאיתנו, בהיותינו מטיילים בגליל השופע בעצים ירוקים, פרחים ססגוניים, אוויר צח ושמיים בהירים, לא שקל לפחות פעם אחת את האפשרות לעזוב הכל ולעבור להתגורר באזור. מצד אחד הגליל זו סביבת מגורים איכותית, בריאה לילדים, מעשירה את עולמם הפנימי, שלא לומר גם הרבה יותר חסכונית מהסביבה העירונית. מצד שני אין שם הרבה מה לעשות, אין חיי לילה פעילים, אין מרכזי קניות מפוארים ולמי בכלל יש כסף לדלק, אם בכל זאת נרצה את כל האלמנטים הללו. ובדיוק בנקודה זו, רובינו שמים את חלום הגליל שלנו במדף העליון בארון הפנטזיות הנעול". אתר "נדל"ן היום" , מתוך ידיעה על יריד מגורים בגליל שפורסמה לפני שבוע.

"אם במרכז הארץ המצב קשה, בפריפריה יש קריסה מחלטת. כמות הרופאים בצפון ובדרום היא כמחצית מאשר במרכז, דבר הגורם למוות מיותר וניתן למניעה של אזרחי המדינה, שכל חטאם שבחרו לגור בגליל ובנגב ולא ברעננה". וואלה!, מתוך מאמר של הרופא השובת ד"ר נמרוד רחמימוב, פורסם השבוע.

"הלכתי לסטף ורטהיימר, שדיבר איתי על עתיד הגליל. שאלתי אותו מה הוא חושב על שכר הבכירים, והוא אמר: 'עזוב אותך שטויות, כל העיסוק הזה עם שכר הבכירים. העיקר הוא להביא פרנסה לאנשים בגליל'. אמרתי לו שעם כל הכבוד, משכר מינימום אי אפשר לחיות, ושאלתי אותו מתי לאחרונה הוא ניסה לקנות קוטג'. ורטהיימר נשאר בשלו: 'שכר הבכירים צריך להישאר גבוה'. לא התווכחתי איתו. נו מה, זה לא הכסף של אבא שלי". אתר כלכליסט, טור של ארי ליבסקינד שביקר בכנס בכירי המשק.

"לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון ליוני 2010 יש בכפר ורדים 5,600 תושבים. האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎1.8%‏. לפי נתוני הלמ"ס נכון לדצמבר 2008, המועצה המקומית מדורגת 9 מתוך 10 בדירוג החברתי-כלכלי. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת ה'תשס"ח (2008-2007) היה 76.4%. השכר הממוצע של השכירים בשנת 2007 היה 10,871 ש"ח (ממוצע ארצי: 6,743 ש"ח). השם "כפר ורדים" נבחר מתוך הסכמה לקרוא את שם היישוב ורחובותיו על שם פרחים, עצים, נחלים והרים, ולא על שם אישי ציבור". ווקיפדיה, מתוך המבוא לערך "כפר ורדים".

אז אם להאמין לדברי חז"ל, ורדה הביאה קצת גאולה לעולם. שבת שלום, ובשבוע הבא מדור רגיל.

בתמונות:

קברי צדיקים. תכף בהתחלה בוויקיפדיה

מכללת תל חי. "אולי זה החופש הגלילי". צילום: גיא בר-און

ארז קומורובסקי. "שיחזור לתל אביב". צילום: יח"צ

סטף ורטהיימר (עם יוני רכטר). העיקר הפרנסה. צילום: יח"צ

כפר ורדים. שכר ממוצע 10,871 שקלים בחודש. צילום: אייל כץ