א-לה כפר גליון 193 מאי 2011 | רק תבואו

רק תבואו

 

כסאות נוחים, מרווח לרגליים, במה ענקית, מתקני חשמל תאורה וסאונד משוכללים ורפרטואר מגוון של הצגות, קונצרטים ומופעים. זה מה שמבטיחה דפנה לוי, מנהלת היכל התרבות החדש במעלות. ראיון ראשון, כשכל הבמה שלה

אייל כץ

"אני רוצה להיות מוקפת בקהל רב המורכב מפסיפס של האוכלוסייה באזור שמגיע ליהנות מתרבות איכותית, כולל קלאסיקות". כך אומרת מנהלת היכל התרבות החדש במעלות – תרשיחא, דפנה לוי-רופאיזן, כחודשיים לאחר שנכנסה לתפקידה. סגרה זה מכבר חודשיים בתפקידה החדש.

היכל התרבות החדש שנפתח לפני מספר שבועות נחשב לאחד האולמות המתקדמים והמושקעים ביותר בארץ, ובנייתו נעשתה על פי סטנדרט בינלאומי ובהשקעה של כ-33 מיליון שקלים.

תכירו: ההיכל

ההיכל תוכנן על ידי האדריכל אורי שטרית, אשר נועץ בכוריאוגרף אוהד נהרין לצורך הקמת הבמה המרווחת. באולם קצת יותר מ-500 מקומות ישיבה. הכסאות נוחים מאוד, והמרווח בין השורות הוא בשורה של ממש לחובבי תרבות גבוהים. מעל הבמה 25 מתקני תאורה ותפאורה חשמליים, מספר הנחשב לגבוה מאוד בכל סטנדרט, וכן מסך חשמלי וחדיש לסרטי קולנוע.

האולם מצטיין גם באקוסטיקה טובה, התומכת במערכת סאונד מעולה. בקרוב תותקן גם מערכת סראונד חדישה, שתשפר את חוויית הצפייה בסרטי קולנוע.

במעלה האולם הותקנה עמדת קונטרול נוחה לתאורן ולסאונד-מן, חידוש מרענן לעומת השולחנות המאולתרים שמשמשים את אנשי המקצוע הללו באולמות רבים, חלקם אף כאלו שהוקמו בשנים האחרונות. האולם כולו מתוכנן עם נגישות מלאה לנכים, שיכולים לצפות בהצגות גם מכסאות מיוחדים שמחכים רק להם.

מאחורי הבמה שבעה חדרים מאובזרים לשחקנים, מקלחות ושירותים, וכן לובי שחקנים בו הם יכולים להתרווח על כוס קפה.

מבואת הכניסה לאולם מפוארת ומושקעת. קירותיה החיצוניים הם למעשה חלונות ענקיים, ובשעות היום המקום מואר מאוד. בלובי בית קפה יוקרתי מרשת "קקאו" הפועל שבעה ימים בשבוע. על הקירות הפנימיים של הלובי מסכי טלוויזיה במעגל סגור, ובהם מידע על המופעים בתקופה הקרובה.

הלובי אכן מפואר ומזמין, אך בעיניי הוא חסר קצת חום ואווירה. במיוחד חסר לי בו מקום לתליית צילומים ותמונות, כמקובל באכסדרות של היכלי תרבות רבים. בשטח הקטנטן של קיר שבו בכל זאת יש מקום כזה, תלויות כרגע תמונות של פוליטיקאים ואנשי הון, שמן הסתם תרמו רבות להקמת ההיכל, אך אפשר להכיר להם תודה גם בלי להיזכר בהם בכל פעם שנבוא ליהנות מהצגה.

כשאני מעיר על כך, ושואל ת לוי איך, למשל, יעשו כאן תערוכה של אמנןת פלסטית, היא משיבה: "מצד אחד מדובר בקונספט חדשני ועכשווי, המציף את המבואה באור שמש. מצד שני, זה באמת לא משאיר מקום לתמונות או צילומים כפי שרגילים לראות במרכזי תרבות שונים, ואין אפשרות לערוך כאן תערוכות של אמנות פלסטית. אני מניחה שמאחורי זה הייתה חשיבה הגיונית, שכן, במעלות קיים מרכז לאומניות, שמתקיימות בו תערוכות רבות ואיכותיות".

יהיו גם קלאסיקות

לוי, תושבת קיבוץ ראש הנקרה, הגיעה למעלות תרשיחא לאחר שניהלה את היכל התרבות בעכו במשך 18 שנים. בתפקידה זה לא הסתפקה בניהול ההיכל והבאת מופעים, אלא דאגה לטפח מערך תרבות משגשג. היא בעלת תואר ראשון בשפה וספרות אנגלית וספרות השוואתית, ותואר שני בפילוסופיה ומנהל ציבורי, שניהם מאוניברסיטת חיפה. היא נשואה ואם לשניים. בתה, אלינור נחשבת למוסיקאית מחוננת ומצטיינת, מנגנת בפסנתר וקלרינט ולומדת באוניברסיטת CIM בקליבלנד, ארה"ב. בנה, ליאל, הוא סטודנט למדעי המחשב וביולוגיה באוניברסיטת חיפה.

"הגעתי לכאן כשבאמתחתי שלל רעיונות שבכוחם להפוך את ההיכל הזה למרכז תרבות אזורי שוקק חיים. התפיסה הזאת מתיישבת היטב עם חזונו של ראש העיר ויו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, שראה בחזונו היכל תרבות אזורי שייתן מענה תרבותי איכותי לכל תושבי האזור, יהודים וערבים כאחד. מתוך החשיבה הזאת הוחלט גם להקים את האולם בפאתי העיר, ולא במרכזה, כדי שיהיה נוח להגיע אליו מכל הסביבה".

-תכל'ס, מה נראה כאן?

"אתחיל ממגוון האומנויות המיועדות לגיל הרך, הכולל סדרת מנויים להצגות ילדים וכן הצגות בקופה פתוחה. הרפרטואר לילדים מורכב ממיטב התיאטראות בארץ והתכנים נבחרים בתשומת לב מירבית. בעתיד אני מקווה לפתוח גם תכנית קונצרטים מיוחדת לילדים.

"באשר למבוגרים: כבר השנה מתנהלת סדרת מנויים לתיאטרון המלאה כמעט עד אפס מקום, ונותרו שלוש הצגות עד לסיום העונה. העונה החדשה תיפתח בסביבות חודש נובמבר 2011 ותכלול את מיטב ההצגות המדוברות ביותר בימים אלה ובהן: 'מכולת' של התיאטרון הקאמרי ובית לסין, 'כי בנו בחרת' של תיאטרון 'הבימה', 'שחק אותה סם' של תיאטרון באר שבע, 'נדל"ן' של בית לסין ועוד, כשהכוונה היא להביא שלאגרים והצגות מצליחות מכל רחבי הארץ. אנחנו עוקבים אחרי ההצגה המדוברת 'אם יש גן עדן' של 'הבימה' וממתינים להצגת הבכורה. במקביל תימשך סדרת 'בוסתן ספרדי', הכוללת 4 הצגות בשפה המרוקאית וכן מפעל מנויים למגזר הערבי".

-תהיה רק סדרה אחת של הצגות?

"בשלב הראשון תיפתח הסדרה הראשונה שתציג בימי חמישי ובמוצאי שבת. אני מאמינה שבהמשך תיפתחנה סדרות נוספות. כל הצגה כאן תהיה חוויה. המנויים מוזמנים להקדים את הגעתם ולהאזין לרסיטלים של מוסיקה חיה הנערכים לפני כל הצגה, במהלכם אף מחולקים מעת לעת זרי שוקולד, ביוזמת בעל בית הקפה".

-אמרת שלאגרים, ואני מבין שבאזור כמו שלנו יש בעיה. אבל בכל זאת, מה עם הצגות איכותיות וקצת יותר מאתגרות?

"אני בהחלט שואפת להשריש כאן תרבות צריכה של מחזות קלאסיים. זה מעניק מימד ערכי נוסף וחשוב, ומחנך את הקהל לצרוך תרבות איכותית. במסגרת הזו יוצגו במהלך השנה מחזות כמו 'גן הדובדבנים' של אנטון צ'כוב שמועלה על ידי תיאטרון החאן, או הצגת הילדים אלאדין ומנורת הקסמים, שהיא יותר איכותית".

-כלומר, את מוכנה ליטול סיכונים?

"אם הם מחושבים, אז כן. אפשר לבנות סדרות שנפתחות ומסתיימות במופעים שנחשבים ל"מוכרים", ובאמצע לשלב קצת קלאסיקות. זה די מקובל, ואין בכך פסול. להפך".

-ואם הזכרנו מכירות, ההיכל אמור לשאת את עצמו או שהוא יהיה מסובסד?

"יהיו פרויקטים שישאו את עצמם, בעוד אחרים שבהם נזדקק לתקצוב. בשלב הזה התקציב לא סגור ולמען האמת הוא נבנה ממש בימים אלה".

-וכמה אנחנו נצטרך לשלם?

"תושבי הרשויות של אשכול גליל מערבי יכולים לרכוש מנוי במחיר 450 שקלים לסדרה של שבע הצגות".

תרבות לכולם

ההיכל אמור לשרת בעיקר את תושבי מעלות, כפר ורדים, יישובי מעלה יוסף שבסביבה, מעיליא, ינוח, כסרא, סמיע ועוד. למוסד מסוג זה, יש בעיה: מדובר באוכלוסייה דלילה למדיי, ובמקביל מאוד מגוונת ובעלת צרכים תרבותיים שונים. מהבחינה הזו עומדים בפני דפנה לוי שני אתגרים: מצד אחד לנסות לרצות את כולם, ומצד שני למלא את האולם. לוי: "זה נכון, וחשוב לי מאוד שהמקום יספק תרבות איכותית גם לתושבי המגזר הערבי שיוכלו ליהנות ממופעים והצגות איכותיים בהתאם לצרכים ולתרבות שלהם. זה יבוא לידי ביטוי בסדרות המוסיקה. ייערכו כאן קונצרטים של מוסיקה ערבית בהשתתפות להקת 'צופי פקיעין' המצוינת מתרשיחא, קונצרט עם הזמר וואסם קסיס ותזמורת תרשיחא, שאותה אני מקווה להפוך לבת בית כאן".

-מה עוד צפוי במוסיקה, ובכלל?

"בשנה הבאה מתוכננות סדרות של מוסיקת עולם, ובמסגרת זו נציע את קאמרט ירושלים עם עיבודים לשירי הביטלס, הסינפונייטה באר שבע עם צמד הפרברים, קונצרטים קלאסיים ותכנית מיוחדת של מוסיקה אנדלוסית. יהיו גם מופעי בידור שונים, מופעי סטנד-אפ וכדומה, ובשבועת הקרובים יש לנו כאן את נאור ציון, למשל".

-תהיה ועדת רפרטואר?

"בוודאי. הוועדה כבר החלה לפעול ובמקביל ממשיכה להתגבש. היא תורכב מנציגי ציבור ושוחרי תרבות".

-כמה פעמים בשבוע יפעל ההיכל להערכתך?

אני מקווה שנגיע לארבעה ערבים בשבוע, כולל ערבי סלסה שיתקיימו בקיץ ברחבת ההיכל".

ובתוכנית: בית ספר למשחק

ההיכל החדש משתלב בתוכנית של שלמה בוחבוט להקים במעלות בית ספר למשחק, שישתמש במקום לחלקים המעשיים של הלימודים. בית הספר המתוכנן מיועד לתלמידי כיתות ה' ומעלה. לוי: "כבר יצרנו קשר עם תיאטרון 'הבימה', כך שכל המנחים והמורים יהיו בימאים ואנשי מקצוע מהתיאטרון, כאשר לצדם ילמדו גם בימאים מהאזור. המערך הזה יופעל בשיתוף 'הבימה', משרד התרבות והספורט וכמובן עיריית מעלות-תרשיחא".

-יוכל לקום כאן גם "תיאטרון הגליל", בדומה לתיאטרון באר שבע הפועל בנגב?

"אני לא מעריכה שזה בדיוק מה שיהיה בעתיד הנראה לעין. עם זאת, אין לי ספק שהפקות מקומיות איכותיות אכן יראו אור כאן".

-מה ייחשב בעינייך להצלחה?

"לראות כמה שיותר אנשים מכל רבדיה של האוכלוסייה באים לצרוך תרבות כמנויים, ואני מדברת באלפים".

-ומה ייחשב בעינייך לכישלון?

"אם לא נצליח למלא את הסדרות ולא נגיע ליעדים שהצבנו לעצמנו".

-מתי לדבר איתך שוב?

"שנה אחת היא זמן הגיוני להגשמת היעדים".

-אז בואי נסיים במשפט הכי שיווקי והכי יחצ"ני שאת רוצה, וזו הזדמנות שיותר לא תחזור.

"אני מזמינה את תושבי האזור כולו ליהנות מתרבות במיטבה באולם מזמין, מפואר ונוח ובמחירים סבירים".

בתמונות:

  • דפנה לוי. הכוונה היא להביא שלאגרים והצגות מצליחות מכל רחבי הארץ
  • במה ענקית
  • כסאות נוחים, מרווח לרגליים
  • פינה בלובי. ואיפה התמונות?
  • לובי השחקנים
  • חדר הלבשה ואיפור. אחד מתוך שבעה