א-לה כפר גיליון 194 יוני 2011 | הגליל, הנשים, הסיפורים

הגליל, הנשים, הסיפורים

 

ספר ביכוריכם למדריכת הטיולים איילת בר-מאיר, "ימי הכלולות של ג'ואנה". בספר תשעה סיפורים קצרים על תשע נשים מהגליל, מניצולת שואה, דרך חוזרת בתשובה ועד לעקורה מבירעם

ענת יתח

 

אחרי שנים של טיולים בגליל והכרת מסלוליו, פיתוליו וסודותיו המרהיבים לצד המארג האנושי הקיים בו, הוציאה איילת בר-מאיר (48), תושבת כפר ורדים, את ספר הביכורים שלה "ימי הכלולות של ג'ואנה". הספר מבוסס על ניסיונה, אך זהו אינו ספר טיולים אלא פרוזה של ממש והוא כולל קובץ סיפורים העוסקים בנשים יוצאות דופן המתגוררות בגליל.

ברכ מאיר: "מאז השירות הצבאי אני עוסקת בהדרכת טיולים. בשלב מאוחר יותר של חיי הדרכתי במסגרת החברה להגנת הטבע, אלא ששם התמקדו הטיולים בטבע בלבד. הייתי חוצה כפרים ויישובים בכדי להגיע לוואדיות או לנחלים. ועל אף היופי והרוגע שמאפיינים מקומות כאלה, חסרו לי אנשים, פנים, תרבויות, צורות חיים, ריחות, קולות וכן הלאה. לכן פרשתי מהחברה והתחלתי לעבוד כמדריכה עצמאית של קבוצות המגיעות לתור את הגליל".

בר-מאיר הגיעה לכפר ורדים לפני כ-11 שנים מהיישוב לפידות. היא נשואה למיכה, מורה לכלי הקשה ועובד בהיי-טק, ואם לשלושה. בנה הבכור משרת בצה"ל, השני לומד בשנה האחרונה בתיכון ובת הזקונים כבת 13.

את הרעיון לכתיבת ספר על דמויות גליליות קיבלה כטיפ מחברת קבוצה שאותה הדריכה. אותה מטיילת עבדה בשעתו בהוצאת ספרים ולאחר שטיילה עם איילת ולמדה להכיר, ולו במעט, את המגוון האתני העשיר במקומותינו, אמרה כי האנשים והסיפורים שוויים ספר של ממש.

בר-מאיר: "על מנת לבנות מסלולי טיולים ולוודא שיהיו מרתקים ומעניינים אני משוטטת הרבה לבדי ולומדת להכיר את השטח, עורכת תחקירים, רושמת לעצמי דברים. מטבע הדברים כשאני לבד  יש לי יותר זמן להביט באנשים, להטות אוזן לסיפורים שלהם, לשאוף עמוק את הריחות. כך בעצם התחלתי לאסוף סיפורים שבעיניי היו מרתקים ומיוחדים והעליתי אותם על הכתב. העברתי אותם להוצאת הספרים "אגם", שהביעה עניין בפרויקט. יצאנו לדרך, היא נמשכה שנתיים והנה, יש ספר".

על הדרך פסלו עורכי ההוצאה מספר סיפורים וביחד עם איילת קיבלו בסופו של דבר החלטה שקובץ הסיפורים יורכב כולו מנשים. הספר יצא לחנויות לפני כעשרה ימים בלבד והוא חלק מסדרת "הנמל" שתכלול עשרה ספרים העוסקים בישראליות על היבטיה וגווניה הרבים. בספר תשעה סיפורים מרתקים ולדברי איילת הוא מספק "מסע מטלטל וחושני בארץ הגליל'.

-בואי נדבר קצת על הסיפורים עצמם, על המסרים שהם טומנים בחובם.

"הסיפור הראשון קרוי 'תטעמי' והוא מגולל את סיפורה של ניצולת שואה המגיעה עם בנה לחופשה בגליל. נופיו הירוקים של הגליל והשלווה שבה הוא מתעטף מזכירים לה את מקום המסתור שמצאה עת ברחה מאימת מחנות ההשמדה, וגורמים לה בפעם הראשונה להיפתח ולספר על הזוועות. הסיפור השני 'סל אחד למזל', שהוא הארוך ביותר בספר, מתאר ועוקב אחר מסעה של הגיבורה שנולדה בתימן בדרכה לארץ ישראל ולגליל. 'כוחול', הוא הסיפור השלישי והוא משרטט סיפור אהבה יוצא דופן בין אישה יהודייה העוסקת בחקלאות בגליל לבין צעיר דרוזי. הסיפור הרביעי 'ימי הכלולות של ג'ואנה', מתאר פולקלור של שמחות לצד מנהגי אבלות בכפר יסיף. 'אות בגיא השקדיות', הוא החמישי והוא מגולל את סיפורה של חוזרת בתשובה שהכתה שורשים בצפת. הסיפור השישי 'טיפות של ורדים', מביא את סיפורה של מפיקת שמן ורדים המשמשת גם כמרפאה מקומית בכפרה בשנות השלושים של המאה הקודמת. הסיפור 'עקרות' , מתאר את חייה של אישה אחת ששלוות חייה נקטעת באחת כאשר היא ומשפחתה מפונים מהכפר בירעם. 'פרינססה בחולצה כחולה', הוא הסיפור החותם את הספר ומשרטט את סיפורם של מייסדי ומקימי קיבוץ בית הערבה, אשר הקימו מאוחר יותר את קיבוץ כברי".

בעיניה של בר-מאיר תשעת הסיפורים מהווים סוג של מבט אל הגליל ממעוף הציפור, באופן שלא נוכל להביט בו בטיול רגיל. במבוא לספרה היא כותבת: "אני תמהה לגלות פיסות תרבות שונות לחלוטין מאלה שגדלתי בהן. הצלילה למארג התרבויות הססגוני בגליל, כמוה כרקמת תחרה מורכבת מצורות רבות וקטנות, מחרוזים בצבעים שונים ומחוט אחד".

בשבועות הקרובים תערוך איילת בר-מאיר אירוע השקה לספר, שיתקיים במרכז המסחרי.

 

 

בתמונות: 

איילת בר-מאיר. בטיולי הטבע חסרו לי אנשים, פנים, תרבויות

עטיפת הספר