פנאי - פורטל התיירות של הגליל מערבי

כניסה ללקוחות
צימרים ובתי מלון מסעדות ואירוח אטרקציות ואתרים טיפולים וספא טיולים ומדריכים תרבות ואומנות שופינג ומתנות לקבוצות וארגונים

כדאי לכםשיטפטף על העורף

נפלה לכם החופשה על מזג אוויר סגריר וגשם זלעפות? הנה צרור המלצות לאתרי תיירות שמסבירים פנים תמיד, ובחורף במיוחד / אייל כץ, הדס כרמו

צריך להודות על האמת: הגשם אולי טוב לחקלאים ולמפלס הכנרת, אבל חוץ מזה הוא עניין די מבאס. תמיד אפשר לטעון ש"אני טיפוס רומנטי, ואין כמו צלחת מרק מול האח כשאני מביט בגשם היורד מבעד לחלון". בסדר, זה נפלא, אבל תנו לי לגלות לכם: הגשם יורד מלמעלה למטה, ורבאק, כמה מרק אפשר כבר ללגום?  
מצד שני, אם יצאנו לנופש ותפס אותנו מזג אוויר סוער, ממש לא חובה להתבאס. יש המון דברים שעדיין אפשר לעשות בגשם ויש אפילו כמה בילויים שהגשם רק משדרג. ואם כל ההצעות שלהלן לא יהיו מספיק מפתות, תמיד נשארת לכם אופציית המרק והאח (ושמיכת הפוך, נו). 
 

המוזיאון הפתוח בתפן 

נתחיל בסולידי, ונטייל במקומות מקורים. למשל, בביתנים השונים של המוזיאון הפתוח בתפן. במקום גן פסלים גדול וארבעה ביתנים: תערוכת מכוניות עתיקות מרשימה ביותר, מוזיאון אומנות התעשייה, מוזיאון לתולדות יהדות דוברת גרמנית, וגלריה לאמנות המציגה בימים אלו תערוכה של נועה אשכול "סיפורי בדים" בה מוצגים 38 שטיחי קיר שהם יצירות אמנות. התערוכה תוצג עד יוני. 
בפורים ובפסח תתקיים פעילות מיוחדת לכל המשפחה והחנות המוזיאון- הנחות של עד 25% על מבחר התכשיטים של מעצבים ישראליים במהלך חודש פברואר. 
במתחם המוזיאון שוכנים גם כמה מפעלים וחנויות מפעל, ובהם שניים השווים ביקור. מפעל (וחנות המפעל) הזכוכית המפורסם של אנדריאס מאייר, ובסמוך לו מפעל סבוני הטבע של סבתא ג'מילה מפקיעין. בשני המקומות ניתן ללמוד על תהליכי הייצור, על סיפורו של המפעל ולרכוש מתנה גלילית מקורית – אביזר זכוכית יפהפה או תמרוקים אותנטיים. 
המוזיאון פתוח בימים א-ה בשעות 17:00-9:00 ובשבתות בשעות 17:00-10:00. בימי שישי המוזיאון סגור. טלפונים: 04-9872977, 04-9872022. לנוחיותכם, חנות המוזיאון והקפיטריה פתוחות בשעות הפעילות. 
 
 
 

מוזיאון לוחמי הגיטאות  

בית לוחמי הגיטאות ע"ש יצחק קצנלסון למורשת השואה והמרד, הוא מוזיאון השואה הראשון בעולם ומייסדיו הם ניצולי שואה שאיבדו את משפחותיהם. לאחרונה התחדש המוזיאון וכעת הוא כולל שלושה מפלסים המציגים שלוש תערוכות חדשות המשתמשות בטכנולוגיות חדישות ודיאלוג אינטראקטיבי המשתף את המבקר.  
במרכז "יד לילד" בבית לוחמי הגטאות מזמינים לביקור חוויתי ומשמעותי בתערוכות "הילד היהודי בשואה" ו"קורצ'אק של הילדים". התערוכות מותאמות לקהל צעיר וכוללות ויטראז'ים, מיצבים תלת מימדיים ועוד. 
בית לוחמי הגטאות, קיבוץ לוחמי הגטאות. פתוח בימים א-ה בשעות 9:00-16:00, יום שישי פתוח בשעות 9:00-13:00. שבתות וחגים המוזיאון הגדול-סגור. טל: 04-9958080. 
 

מוזיאון חומה ומגדל בחניתה 

המוזיאון המיוחד הזה שוכן בבית אבן יפהפה מהמאה ה-19 (עם סיפור, כמובן), ומחולק לשני אגפים. אגף אחד הוא מוזיאון היסטורי המציג את ההיסטוריה רבת השנים של האזור, ממצאים ארכיאולוגיים ומספר גם (איך לא) את תולדות הישוב והקמת יישובי "חומה ומגדל". לצד אגף זה, פועל אגף חדש לאמנות עכשווית. עד סוף החודש מוצגת באגף זה תערוכה של אמנים ערביים ישראלים מארגון "איבדאע" שמרכזו בכפר יאסיף. ב-6.12 נפתחות שתי תערוכות יחיד. האחת של גניה גנדלמן בפיסול קטן מימדים באבן ועץ והשנייה של מיכל אשכנזי בסדרת צילומים.  
ואם כבר הגעתם וגם הגשם פסק (ברור שאפשר לבקר במקום בכל מזג אוויר), כדאי לעצור בדרך ולפנות ימינה אל יער חניתה, שם ממוקמת אנדרטת "חומה ומגדל". האנדרטה, מבנה עץ גבוה, נמצאת בתוך היער הירוק הערוך לפיקניק ומצויד בשולחנות וספסלים, ברז מים ואפילו מתקני שעשועים לילדים.  
מוזיאון חניתה, קיבוץ חניתה: פתוח בימים א-ה בשעות 9:00-14:00, ו' 9:00-13:00, שבת 10:00-14:00, או בתיאום מראש: 04-9859677. 
 

מוזיאון אוצרות החומה 

השם המלא הוא "מוזיאון אוצרות החומה – המרכז לאתנוגרפיה ופולקלור של עכו והגליל המערבי", ומאחורי השם הארוך עומד מוזיאון נוסטלגי ומרגש. המוזיאון הוקם על ידי שני אספנים של התרבות החומרית בגליל, דן הורטמן ומיכאל לוריא. הוא ממוקם במבנה אבן עתיק בחומת עכו והאווירה בו נעימה ומיוחדת. התערוכות הקבועות המוצגות במוזיאון מתחלקות לשני אגפים. באחד שחזור של שוק מהמאה ה-19 בו ניתן לטייל בין הדוכנים השונים כמו דוכן הסנדלר, דוכן קולעת הסלים ודוכן חרש העץ, ובאגף שני אוספים של אספנים שונים. במוזיאון מוצגות, לצד התערוכות הקבועות, שתי תערוכות נוספות. האחת, "ישר מהבוידעם", הועלתה בסימן חגיגות שישים שנה למדינה ותוצג עד יום העצמאות הבא. בתערוכה מוצגים חפצים נוסטלגיים המספרים על העשור הראשון של המדינה. נוכל למצוא שם, לצד משחת הכלים "אמה" (כל אישה בוחרת אמה, כל אישה יודעת למה), את תנורי פרידמן (פרידמן זה פרידמן, מה יש לדבר, כי פרידמן תמיד הוא הטוב ביותר), את השוקולד "ליבר" שעולה על כל לשון, כי ליבר תמיד ראשון, את הסלוגן של חברת החשמל: "יותר חשמל, פחות עמל" ועוד. התערוכה השנייה היא של "שנות טובות", עתיקות עוד מלפני קום המדינה וחדשות יותר. התערוכה הזו תרוץ עד ה-30.11.08 ותחליף אותה לקראת חנוכה תערוכה של חנוכיות ואולי אף סביבונים. במוזיאון ישמחו לעשות לכם סיור ולהסביר על המלאכות והאוספים השונים. החוויה מתאימה לכל גיל, כולל ילדים.  
מוזיאון אוצרות החומה, עכו: פתוח בכל ימות השבוע בשעות 10:00-16:00. טלפון: 04-9911004. 
 

ועכו בכלל 

לעכו מורשת היסטורית מרתקת ויש בה אתרים רבים לביקור ביניהם: מרכז מבקרים, אולמות האבירים, החמאם התורכי, מסגד אל ג'זאר, חאן אל עומדאן, מנהרת הטמפלרים ובית הכנסת "אור תורה" העשוי כולו עבודות פסיפס (04-9915979). לסיור באתרי עכו העתיקה עם הדרכה מוקלטת: 1-700-708020 (החברה לפיתוח עכו העתיקה). 
 
 

מרפא הבושם  

אתר תיירות מקורה נוסף הוא "מרכז המבקרים - מרפא הבושם" בקיבוץ כברי. המקום הוא מרכז מבקרים קסום וייחודי מסוגו בארץ בתחום צמחי ארץ ישראל בכלל ובנושא צמחי מרפא, שמנים צמחיים, וקוסמטיקה טבעית בעיקר. במרפא הבושם מתנהלים סיורים, ימי עיון, וסדנאות. זו אטרקציה לכל המשפחה, הכוללת ביקור ואירוח על תה צמחים, הרצאה והתנסות במוצרי הטבע. 
מרכז המבקרים משמש גם כקליניקה לריפוי בפיטותרפיה (ריפוי בצמחי מרפא א''י), מרכז העשרה ולימוד צמחי מרפא ויצירת שמנים וקוסמטיקה טבעית. 
מרפא הבושם, קיבוץ כברי: פתוח בימים א-ה, בשעות 9:00-16:00, שישי וערבי חג 9:00-14:00. יש לתאם מראש. טל: 04-9952122, 050-5211607. פרטים נוספים באתר: www.simple-natural.net
 

מרכז גוטסמן לתחריט 

מרכז גוטסמן לתחריט הוא סדנה וגלריות לתחריט הממוקם בקיבוץ כברי. הסדנה הוקמה בשנת 1993 במקום בו עמד הסטודיו של ההצייר אורי ריזמן, חבר הקיבוץ. למקום מגיעים אמנים מהארץ ומהעולם ויוצרים הדפסים בטכניקות התחריט – עתיקות ומסורתיות מחד, חדשות ומתחדשות מאידך. בשנת 2006 נפתח במקום מרכז גוטסמן לתחריט הכולל בנוסף לחלל העבודה שתי גלריות בהן מוצגים ההדפסים שנעשו בסדנה וכן תערוכה מתחלפת מעבודותיו של ריזמן.  
בסדנה מתקיימות הדרכות לקבוצות בלוויית הסברים והדגמות בתיאום מראש. כמו כן ניתן לרכוש הדפסים מקוריים במחירים נוחים. 
סדנה לתחריט, קיבוץ כברי: ימים א'-ה' 7:30-15:30, ימי שבת וחג 10:30-15:00, ימי שישי וערבי חג סגור. כדאי לתאם מראש. 
 
אם כבר הגעתם לכברי, יש שתי נקודות אמנות שכדאי לבקר בהן. האחת היא הגלריה המציגה בימים אלו תערוכה מאוד מעניינת ומרגשת שזכתה לשבחים, המזמנת שמונה אמנים שבחרו להתכתב בעבודותיהם עם עיזבון. הגלריה פתוחה בשבתות וחגים בשעות 11:00-15.00, ובתאום טלפוני 04-9952252, 052-8011252. הנקודה השנייה היא הסטודיו לציור של האמנית שרה שמשון. שרה חיה ויוצרת בקבוץ עצמו ובעבודותיה באים לידי ביטוי נופים תיאוריים ומופשטים וכן דימויים באמנות הילד. לתיאום: 04-9952262. 
 
 
 

ביקורי בית מוסיקה ביתית  

ואם אנחנו מחפשים גג, אפשר בהחלט ללכת על גגות פרטיים. בגליל המערבי מספר אנשים שהפכו את ביתם ובעיקר את עצמם לאתרי תיירות. בשבתות בבוקר, למשל, אפשר ללכת לבית הצהוב של עדה מוריאל ביישוב כליל ולשמוע שם מופע מוסיקה מגוון. לפרטים: 050-5601774, 04-9969540.  
 
אורית לירן – קליעת סלים 
אורית מדריכה קבוצות ליצירת סלים ומלמדת את מלאכת הקליעה העתיקה. היא קולעת סלים ואביזרים קלועים מענפי עץ התמר והזית בעיקר וממחזרת חומרי פלסטיק וגומי שאין בהם יותר שימוש (כגון: רצועות טיימינג של מכוניות, שקיות ניילון) ומשלבת אותם בעבודותיה. אורית לוקחת את החומרים ועושה מהם כלים שימושיים ידידותיים לסביבה. 
ניתן להזמין סדנאות ארוכות או סדנא של כשעה, למשפחות ו/או קבוצות ולהתנסות בקליעה. בתיאום מראש. 
פקיעין. טלפון: 050-8813296, מייל:[email protected] 
 
גברת עם סלים  
במושב עמקא תוכלו לפגוש את כרמלה משה, קולעת סלים ורקדנית. את קליעת הסלים ספגה בילדותה מנשות עמקא, שקלעו סלים לצרכי הבית כמיטב המסורת של יהודיות תימן. היום היא קולעת גם בסגנון המסורתי וגם בסגנון אישי שפיתחה. כרמלה מעבירה סדנאות בקליעה ומארחת בסוכת התמר שבחצרה, שם היא מספרת "סיפורי סלים", מגישה ארוחה בסגנון תימני עם נגיעה אישית (או שתייה וכיבוד קל ומקורי), ורוקדת ריקוד שהוא סיפור חיים. לקבוצות בלבד ובתיאום מראש: 052-5869706.  
 
אוכל עם סיפור 
נימר נימר מחורפיש יצר תבנית אירוח המבוססת על ארוחה דרוזית שמכינה אשתו, סמיחה, ועל שיחה שמתפתחת בהתאם להרכב הקבוצה והדינמיקה שבמקום. נימר, איש חינוך שפרש לגמלאות, תרגם יצירות ספרותיות מערבית לעברית ואף שירה עברית (רחל, רביקוביץ', ביאליק ואחרים) לערבית. יש לו דעות מוצקות ומרתקות על היחס לדרוזים, קיצוניים בני כל הדתות, מקומות קדושים, מיהו ערבי ועניינים אחרים, ואת דבריו הוא מתבל בסיפורים עממיים שלא נכתבו עדיין בשום מקום, ציטטות של אחד העם ואמרות שפר רבות. פרק מיוחד בביקור (בדרך כלל הקינוח) מוקדש לסיור נעים וטעים בבוסתן הענק שליד ביתו. לפרטים: 04-9977256, 050-3230324.  
 

לי כל גל 

ויש את הים. ובשפיץ של הים יש את ראש הנקרה. מי שאוהב את הים הסוער יאהב את ראש הנקרה במזג אוויר סוער. באתר נמצא רכבל תלול וקצר המוביל את המבקרים אל הנקרות, מייצג אור קולי המוקרן ב-7 שפות ומתאים לכל סוגי האוכלוסייה, מצוק טבעי בדמות רגל פיל, מנהרת רכבת מנדטורית, מצפורים ובית קפה. מהאתר אפשר לצאת ברכבת תיירותית ("הרכבת הקטנה") הנוסעת כ-40 דקות לאורך טיילת החוף עד אכזיב ובחזרה. הנסיעה ברכבת מלווה בהדרכה וכרוכה בתשלום נוסף. 
האתר פתוח כמעט בכל מזג אוויר (בשעות האור) וכשהים מסתער על הסלעים גלים גלים המראה בתוך הנקרות הוא רב עוצמה (ולפעמים גם נרטבים). אתר ראש הנקרה פתוח כמעט בכל מזג אוויר, אבל כשנעשה קיצוני כדאי לברר מראש: 073-2710100.  
מחירים: 42 ₪ למבוגר, 34 ₪ לילד. 
גם טיול לאורך החופים המסולעים של בצת ואכזיב, בטיילת של נהריה או בחומות עכו ובנמל יזמנו מראות מרשימים של ים סוער, דייגים אמיצים ומסעדות דגים מפתות.  
שוחרי האמנות מביניכם ישמחו לדעת שבקיבוץ ראש הנקרה פועלת גלריה לאומנות. במהלך דצמבר עד ה-10 בינואר יוצגו עבודות של אילה לשר הראל. לתאום: 04-9857205/88. 
 

פעילויות אקסטרים 

או. קי. סיכוי גדול מאוד שאם כבר יצאתם לחופשה בחורף, חשבתם על משהו רומנטי, בילוי בצימר חמים ונעים, מקסימום לצאת למרפסת לנשום קצת אוויר נקי, בטח לא משהו שקשור ללהתלכלך. אז אולי מילים כמו אדרנלין בשבילים לא ממש עושות לכם את זה, אבל אם כן, החורף הוא הזדמנות לקבל את פעילות האקסטרים בתוספת הבוץ והסיכוי להיתקע בשלולית רק כדי להיחלץ ממנה בתמרון מתוחכם. כן, יש אנשים שבשבילם זה בונוס, או אפילו סיבה לצאת מהבית. בגליל המערבי שפע של פעילויות האקסטרים למיניהן, טרקטורונים, באגי, ועוד. כמה אפשריות מומלצות: טרקטורוני דישון, מושב דישון, טלפונים: 04-6997758, 050-5441773, 052-2488014. טרקטורוני היער והגולן, מושב רמות נפתלי, טלפון: 04-6903079, 050-7438313, 050-7438018. גליל אטרקטיבי, מושב ספסופה, טלפונים: 050-2424001, 04-6987948. טרקטורוני אדרנלין, מושב אלקוש, טלפון: 050-4668008. מקום בלב, סוסים ורומנטיקאר, אבירים, טלפונים: 04-9870290, 052-8579601, 052-5832632. חוויה דרוזית, טיול ג'יפים, בית ג'אן, טלפון: 050-5375696. אקסטרים, טיולי טרקטורונים, מושב פקיעין חדשה, טלפון: 04-9572857, 052-2790896. באגי אל הטבע, קיבוץ כברי, טלפון: 052-8977987.  
 

מזל בלבן 

ונקנח בשלג. אם התמזל מזלכם והנופש שלכם מצטלב עם "שלג בפסגות הגבוהות", סעו להר מירון או לבית ג'אן כדי ליהנות מהלבן הקר הזה. לעתים אפשר למצוא שלג גם בהר חלוץ ואפילו בכפר ורדים והסביבה. חוץ מהיופי יש לשלג יתרון משמעותי נוסף. אם לא בא לכם לחזור אתם תמיד יכולים להזמין עוד יום בצימר ולמחרת לספר בעבודה ש"איזה באסה, נתקענו בשלג". לא שיאמינו לכם, אבל רוב הבוסים יקבלו את התירוץ בחיוך.

תגובות לכתבה • הים בעכו. רצועה מדהימה עד ראש הנקרה. בתמונה המרכזית: שלג בגליל
  הים בעכו. רצועה מדהימה עד ראש הנקרה. בתמונה המרכזית: שלג בגליל
 • המכוניות העתיקות בתפן. יש גם תערוכות אמנות
  המכוניות העתיקות בתפן. יש גם תערוכות אמנות
 • "יד לילד" בבית לוחמי הגטאות
  "יד לילד" בבית לוחמי הגטאות
 • אורית לירן והסלים
  אורית לירן והסלים
 • מוסיקה בבית הצהוב
  מוסיקה בבית הצהוב
 • מוסיקה בבית הצהוב
  מוסיקה בבית הצהוב
 • מרכז גוטסמן לתחריט בכברי
  מרכז גוטסמן לתחריט בכברי
 • מרפא הבושם
  מרפא הבושם
 • מוזיאון אוצרות החומה עכו
  מוזיאון אוצרות החומה עכו