פנאי - פורטל התיירות של הגליל עליון

כניסה ללקוחות
צימרים ובתי מלון מסעדות ואירוח אטרקציות ואתרים טיפולים וספא טיולים ומדריכים תרבות ואומנות שופינג ומתנות לקבוצות וארגונים

כדאי לכםמקומות רטובים

מקומות רטובים

כשחם, אין כמו לטבול במימי נחל. כמה המלצות רטובות / רפי חמו / פנאי

השמש קופחת, האדמה רותחת, הגרון ניחר ולמים המינרלים יש טעם של תה נטול סוכר שנעשה מתיון משומש. הטמפרטורה מגיעה ל-700 מעלות בצל, ובכלל, איפה יש צל? בספרים הבטיחו מסלול עם בריכות יפהפיות ומרעננות, אבל אנחנו הולכים והולכים וחוץ מקצץ בוץ וזרזיפים עלובים אין זכר למים. וחם. אלוהים, כמה חם. מי היה הגאון שגרם לנו לעזוב את המזגן של הצימר? 
ואז זה קורה. בהתחלה שומעים קולות פכפוך, ואחר כך מתגלית בריכה אמיתית עם מפלון קטן בקצה. אולי לא בדיוק מפלי הניאגרה, אבל בכל זאת, מים שאפשר לטבול בהם. הבגדים יורדים במהירות, בצעדים מהוססים אנחנו פוסעים על הסלעים והופ – טובלים במים. בעלי הדמיון בוודאי שומעים את ה-טססססס של הגוף החם השב לטמפרטורה אנושית. אז הנה כמה מקומות רטובים ומרעננים 
 

נחל ג'ילבון 

אל טיולי הנחלים מומלץ לצאת עם מדריכים, או לפחות מישהו שבאמת מכיר את המסלול ועם מפת סימון שבילים. צריך להצטייד בהמון מים לשתייה, עזרה ראשונה, ויותר מפלאפון אחד כי בערוצי הנחלים הקליטה לא משהו. והכי חשוב – לדעת למי המסלול מתאים ולמי לא, ובאמת – קודם כל שמרו על עצמכם.  
מסלול בדרגת קושי בינונית שניתן לצאת אליו גם כמשפחה הוא נחל הג'ילבון ברמת הגולן. אופציה ראשונה היא מסלול הכולל את שני המפלים היפים – דבורה וג'ילבון, שניהם גבוהים ועם בריכות מים צוננים למרגלותיהם (בזהירות, בלי קפיצות ראש, ורק לשחיינים טובים!). הכניסה היא מכביש 91 (מצומת מחניים מזרחה) בקטע שבין צומת בית המכס לנפח. כ-2 ק"מ מזרחית לצומת נשוט תמצאו חניון משמאל לכביש, ומשם צעדו עם סימון השבילים (ולא לסטות, קיימת סכנת מוקשים) האדום, המוביל אתכם לשני המפלים ומחזיר אתכם לחניון במסלול מעגלי. משך הצעידה – כשעתיים. 
אופציה שנייה היא טיול בחלקיו התחתונים של הנחל, באזור גשר הפקק, מסלול קצרצר ורטוב המוביל אל טחנת הקמח ובריכת הקצינים. מצומת גדות פונים צפונה על כביש 918, אחרי גשר הפקק (מסומן גם כגשר הש.נ.) יש חניון מצד ימין ומשם מסלול מסומן באדום לבן. חלקו עובר בתוך זרימה מתונה מאוד. בדרך פוגשים שלוש תחנות רטובות: הג'קוזי – מין מפל מלאכותי הניתך אל דרך חקלאית; טחנת הקמח – מבנה מרשים אליו מוליכה אמת מים עם שלוליות טבילה וצמחייה עבותה; וקצת יותר למעלה – בריכת הקצינים, בריכה בנויה שמי הנחל הוסטו אליה. משך הליכה הלוך וחזור – כשעתיים. 
ניתן לעשות את המסלול במלואו מלמעלה למטה או להיפך. טיול שכזה יימשך 5-6 שעות. 
 

עין תינה 

עדיין אנחנו על כביש 918. אם באתם מגדות צפונה חפשו את סוף שדרת העצים, מיד אחר כך עיקול ימינה וחניון מימין לכביש. אפשר פשוט להתנחל ליד הבריכות הקטנות שבמקום, ומומלץ לטפל במעלה הנחלון עד לנביעה שלמעלה, שם נמצא מפלים חביבים. לתשומת לב: במהלך הקיץ יש תקופות בהן מנוצלים מי המעיין להשקיה, ואז מסלול הטיול יבש משהו. 
 

על גדות הירדן 

ועדיין אנחנו על 918. אם באנו מצומת גדות וקצת לפני גשר הפקק ירדנו שמאלה לדרך עפר, נמצא עצמנו משמאלו של אפיק הירדן כשאנו נוסעים במקביל אליו. אם ניסע עוד קצת צפונה על שביל העפר נגיע למפגש התעלות ונבחין בכמה אתרים חביבים ביותר לחניית יום וטבילה במים. 
באזור קיבוץ שדה נחמיה טיילת יפה, שלאורכה ניתן להיכנס לירדן ולרחוץ בו. במקום גם אתר קמפינג (בתשלום). קצת מזרחה לשדה נחמיה אפשר לפנות שמאלה (צפונה) לדרך עפר, משם יש לפנות שוב שמאלה בין שטחים חקלאיים עד שמגיעים לגדות נחל שניר (בניאס). שם אפשר להתמקם בצל המצחייה העבותה ולטבול במי הנחל הצוננים, ואף לעשות "באדי ראפטינג" עד לנקודת השפך של הנחל לירדן.  
 

הזאכי 

הזאכי, או לגונת הזאכי, היא מסלול למיטיבי לכת, שכולו מתבצע ממש בתוך המים באווירה של ג'ונגל טרופי אמיתי. מסלול זה לוקח אותנו ל"מעמקי" בקעת בית ציידא, האזור הנמוך ביותר בגולן, אליו זורמים הנחלים הגדולים – היהודיה, הזוויתן והמשושים. האזור שופע במים זורמים כל השנה והמים הזורמים בבקעה מנוקזים לערוצי הזאכי. 
ההליכה מתבצעת בערוץ עם מים זורמים, לרוב רדודים, עם כמה בריכות עמוקות המחייבות שחייה. הערוץ מוקף בצמחיית נחלים סבוכה ועבותה, ענפי פטל תלויים מעל (זהירות מהקוצים) וחלוקי נחל גדולים וקטנים. 
מומלץ להצטייד בנעלי הליכה למים. המסלול מסתיים כאשר מגיעים לדרך עפר שחוצה את הנחל. יוצאים מהמים לכיוון דרום (שמאלה) וחוזרים לכיוון הרכב. משך ההליכה כ–3 שעות, המסלול אינו מעגלי וההליכה חזרה לרכב (על דרך עפר) אורכת כחצי שעה. 
איך מגיעים: ישנה דרך עפר לרכבים פרטיים היורדת מכביש 92 (מזרחית לכינרת) דרומית לצומת יהודיה. מגיעים לצומת T ופונים שמאלה עד שמגיעים לשילוט של הזאכי. 
 

עין עלמיין 

תחת עצי אקליפטוס גדולים, מעט מתחת לנביעת המעיין בנו הסורים בריכה מלבנית גדולה אשר שימשה את קציני הצבא הסורי. היום ניתן ליהנות מרחצה קרירה במי המעיין וליהנות מפיקניק נעים בצל העצים. 
עומק המים כ–1.60 מ', ולכן לילדים כדאי להצטייד בגלגל או מצופים. 
למרבה הצער, קורה שמגיעים למקום מלוכלך, פרי "עמלם" של מטיילים שנהנו מפינת הטבע ולא כיבדו את המקום. ההמלצה שלנו: להצטייד בשקית זבל גדולה, ולהקדיש כמה דקות לאיסוף וניקיון, וכך תוכלו ליהנות ממקום נקי ונעים. עוד כמה דקות כאלו בסיום הבילוי, ימנעו את החוויה מאלו שיבואו אחריכם. 
איך מגיעים – דרך עפר היורדת מערבה מכביש 888 (מצומת בית המכס לצומת בית ציידא) כ-80 מ' דרומית למחנה ירדן, לכיוון מכלאת הבקר. 
 
 

חורשת טל 

אמנם בתשלום, אבל יופי של מקום. מערכת של נחלים, אגם שחייה גדול שניתן לשחות בו בכיף, מגלשות מים, עצי אלון מרשימים ואפילו פארק דיג. המקום משמש גם לקמפינג. מיקום: על כביש 99 העולה מקרית שמונה למסעדה שברמת הגולן, סמוך לקיבוץ הגושרים (בקצה הצפוני של כביש 918 מיודענו). 
שמורת דן ובניאס מציעות אף הן מסלולים רטובים עם אופציה לטבילת רגליים במים הצוננים, ופה ושם טבילה עמוקה יותר. 
 
 

ומה עוד 

בגולן שפע מסלולים רטובים נוספים (זויתן, מג'ראסה, אל-על, בריכת המשושים ועוד), חופי הכנרת תמיד מזמינים ויש גם בריכות שחייה נאות ונוחות. 
 

אתרי שיט 

אופציה רטובה נוספת היא שיט קיאקים. כמה אתרים מומלצים: 
אבו קיאק – שיט לאורך נהר הירדן מומלץ במיוחד למשפחות. ממוקמים בפארק הירדן, על כביש 989. 04-6921078, 04-6922245. 
קייקי הגושרים – רפטינג על החצבני עם מסלול למשפחות ומסלול לחובבי אדרנלין. ממוקמים בקיבוץ הגושרים, המסלול כולו מתבצע בנחל החצבני והוא מוצל מאוד. טל: 04-6816034. 
קייקי דג על הדן – שייט בחצבני עם מסלול ארוך והרפתקני בין מפלים ומסלול משפחתי רגוע. טל: 04-6950225. 
רטוב ב-4X4 
רכבי השטח יכולים להביא אותנו בקלילות למקומות יפהפיים ולפינות חמד נסתרות שיהיו גם לגמרי פרטיות. אנחנו טיילנו עם אלמוג חצבני מטיולי טבע פלוס על התפר שבין הגליל לגולן. המסלול משלב דרכי נוף, נסיעה מאתגרת והסברים מאלפים על הנוף, ההיסטוריה והחקלאות, וכמובן – המון הפסקות מים. אחד המקומות הוא עין שוח (ובערבית עין פאג'ר, ממש כשמו של הטיל), פינת חמד שהייתה לגמרי פרטית שלנו, עם מים זכים זורמים (אפשר לטבול רגליים, לשחות קצת קשה), צמחייה מצלה, והמון שקט ושלווה. במים הזכים מצאנו דגים קטנים ששוחים בנחת, סרטנים וצדפות חיות. אפשר להגיע לשם רק ברגל, באופנים או ב-4X4, ואלמוג לא מוטרד מחשיפת המקום. תמיד, הוא אומר, נמצא עוד פינת חמד פרטית לכמה שעות של נחת. (חצבני – טיולי טבע פלוס, טלפונים: 054-7770233, 052-4248248). 
ב"טרקטורוני דישון", המשכירים טרקטורונים וריינג'רים לנהיגה עצמית, תוכלו לנהוג (בליווי מדריך) לאתרים רטובים באזור הגליל העליון, כמו העין הכחולה ליד גוש חלב, נחל דישון ועוד (04-6997758). 
טיולי ג'יפים מרתקים ורטובים אפשר להזמין גם ב"פלגי בזלת", אצל קרן ואבנר סוליטרניק 054-2325206, או 04-6734855. 
 
* סייעו בהכנת הכתבה: אלמוג חצבני, מ"טיולי טבע פלוס" (054-7770233, 052-4248248); קרן ואבנר סוליטרניק מ"פלגי בזלת" (054-2325206, או 04-6734855).

תגובות לכתבה • נרטבים ונהנים
  נרטבים ונהנים
 • ראש טוב
  ראש טוב
 • רגע של מנוחה
  רגע של מנוחה
 • מסלולי הליכה במים ונופים מדהימים
  מסלולי הליכה במים ונופים מדהימים
 • טיולים לכל המשפחה
  טיולים לכל המשפחה
 • גם כלבים אוהבים מים
  גם כלבים אוהבים מים
 • קפיצה רטובה
  קפיצה רטובה