פנאי - פורטל התיירות של הגליל עליון

כניסה ללקוחות
צימרים ובתי מלון מסעדות ואירוח אטרקציות ואתרים טיפולים וספא טיולים ומדריכים תרבות ואומנות שופינג ומתנות לקבוצות וארגונים

כדאי לכםיער

נצאה אל היער

הגליל המערבי הוא האזור הירוק ביותר בישראל, ואשכרה יש בו יערות. כמה מסלולי טיול מיוערים / הדס כרמונה

אפילו בקיץ, הצבע השולט באזור הגליל המערבי הוא ירוק. רובו מכוסה מה שנקרא "עצי חורש ארץ ישראלי", אבל יש בו בהחלט מקומות שמותר לקרוא להם יער בלי למצמץ. לא דובים, אבל בהחלט יער, לעתים טבעי, לעתים נטוע ולעתים טבעי עם שחקני חיזוק. וכמובן, אפשר לטייל בכיף. לרוב המסלולים קצרים, לא קשים מדי ומתאימים גם למשפחה. יש חניונים לפיקניקים ויש מסלול גם לרכבים. בכל מקרה לא לשכוח כובעים ומים. אז הנה סקירה קצרה, ירוקה ועם הרבה צל. 
 

יער חניתה 

 
במעלה הכביש שלומי-חניתה (כביש 8993) נפנה ימינה לתוך היער ונמשיך עד חניון חומה ומגדל. יער חניתה משלב טבע עם היסטוריה. עם הגיענו אל החניון יזדקר מולנו המגדל ששיחזרה קק"ל לציון הקמת "חניתה תחתית". ראשוני המתיישבים עלו על הר חניתה ב-21 במרס 1938, בעקבות ועדת פיל שבה קבעו הבריטים כי הארץ תחולק וכי רובו של הגליל יהיה בתחומי המדינה הערבית.  
בלילה הראשון הם הקימו מחנה ברוח התקופה בצורת חומה ומגדל. הערבים תקפו את חניתה כבר בלילה הראשון להקמתה. ההתקפה, שחזרה ונשנתה שוב ושוב גבתה קורבנות, שאת זכרם הנציחו על סלע גדול. היישוב שרד למרות הכול וכיום מיקומו במעלה ההר.  
יער חניתה אינו גדול. שטחו 2,300 דונם והוא משתרע צפונית ומזרחית לעיירה שלומי. היער ניטע בראשיתו בשנות ה-40 של המאה הקודמת בידי חלוצי חומה ומגדל, אך עיקר הנטיעה הושלמה 20-30 שנה מאוחר יותר. יער חניתה סבל מהתקפת המזיק מצוקוקוס ארץ-ישראלי, ולפני פחות מעשרים שנה נכרתו וחודשו מאות דונמים של אורן ירושלים. תת-היער העשיר של רחבי העלים כמו אלון ואלה התבסס, וכיום הוא המרכיב העיקרי בנופו של יער חניתה. 
חניון חומה ומגדל שביער חניתה הוא מקום נפלא לעשות בו פיקניק. יש שולחנות מסודרים, ברזיות, רוח נעימה מנשבת, שביל קצרצר שמוביל למגרש משחקים ומגדל אחד שאפשר לטפס עליו עד למעלה ולהשקיף על נוף עוצר נשימה.  
שביל נחל באר מתחיל מאחורי סלע ההנצחה לעשרת הנופלים בחניתה תחתית. בתחילת השביל מצבה קטנה לזכרו של יוסף סינגליה, יהודי עשיר ונשיא הוועד המרכזי של קק"ל באיטליה, שבזכות דרכונו האיטלקי הצליח לעקוף את החלטות הבריטים ולרכוש לזכות קק"ל כ-4,000 דונם. המסלול המעגלי מתאים למשפחות ואורכו כ-2 ק"מ. הוא מתחיל בחניון חומה ומגדל, יורד אל נחל באר ועולה חזרה אל החניון. השביל משולט לכל אורכו ומסומן גם בסימון הוועדה לשבילי ישראל בצבע ירוק. 
שביל הצניר. הצניר, חריץ גדול, ארוך וצר, או שקע עמוק, הוא תופעה גיאומורפולוגית שכיחה, ומתפתח לאורך שכבת סלע קשה. לא ברור כיצד נוצר הצניר. יתכן שעל ידי זרימת מי נגר על המצוק, או המסה וחתירה של הסלע על ידי גלי הים בקו המגע בין הים ליבשה, עדות לזמנים רחוקים יותר. המסלול מעגלי (למעוניינים, ניתן להמשיך עד לחניון חומה ומגדל) וקל, ואורך כשעה עד שעתיים של הליכה רגועה בנופים ירוקים. נקודת ההתחלה והסיום נמצאת על כביש הגישה לקידוח "מקורות". כדי להגיע נוסעים 2.2 ק"מ מצומת שלומי מזרחה על כביש 899 ופונים בדרך אספלט משובשת צפונה אל היער. כעבור כ-200 מטר מתפצל שביל עפר שמאלה וכאן מחנים. הולכים מעט עד לפיצול של השביל האדום, פנייה שמאלה מובילה אל הצניר ויער חניתה (פנייה ימינה מובילה לנחל נמר). כדאי לחזור שוב על המסלול בפברואר – מאי כדי לזכות לראות את פריחת הסחלבים. 
עוד ביער: אפשר לעלות עם הכביש לכיוון הקיבוץ, לעצור במצפור שבדרך או להגיע למצפור נוסף בכניסה העליונה של יער חניתה. כניסה זו גם מובילה לדרך נוף 4X4. 
 
 

יער אחיהוד 

 
יער אחיהוד משתרע לאורכה של שלוחה טופוגרפית היוצאת מהר גמל. בערבית נקרא הרכס ג'בל טאוויל (ההר הארוך). היער נטוע על פני כ-8,000 דונם ונשקפות ממנו תצפיות נוף לעבר מפרץ חיפה, הכרמל, גוש שגב ועמק זבולון. יער אחיהוד ניטע בשנות ה-50 בידי עולים ממושבי הסביבה (אחיהוד, עמקה) במסגרת עבודות יזומות. בראשיתו ניטעו ביער אורן ירושלים וברוש מצוי אך הצמחייה ביער אחיהוד והר גמל לא רוותה תמיד נחת. באוקטובר 2000 איימה שריפה לכלות את היער באזור הר גמל, ולאחר שבראשית שנות ה-90 של המאה הקודמת הותקפו האורנים במזיק (כנימת המגן – המצוקוקוס הארץ-ישראלי) נכרתו האורנים. כיום שולט ביער אורן ברוטיה ואליו מצטרפים מינים רחבי עלים רבים: אלונים, אלות, כליל החורש, לבנה, קטלב, ועוד. יערני קק"ל עושים עבודה רבה כדי לאפשר ליער לשגשג כפי שהוא נראה היום. 
לאורכו של היער ממזרח למערב, מחניון גילון לגבעת יסעור, מתפתלת דרך נוף שאורכה כ-8 ק"מ. הדרך, העבירה לכל רכב, משולטת ומסומנת גם בסימון שבילים ירוק. אפשר לעשות את המסלול משני הכיוונים אך ממזרח למערב מתקבלת תצפית טובה יותר אל הנוף.  
המסלול מתאים למי שמעדיפים לטייל במזגן של האוטו, וניתן גם לשלב הליכה קצרה. הוא מתחיל כ-100 מטר צפונית לצומת גילון שעל כביש עכו כרמיאל (85), ומסתיים ליד הכביש היוצא מצומת יסיף לכיוון ג'דידה.  
מחניון גילון, לאחר כ-150 מ' ליד שלט מפת היער מתחיל שביל הליכה להר גמל. זהו שביל קצר בן כשני קילומטרים, מסומן אדום וסיומו מצפון למערות יונים (אינו מעגלי). הר גמל הוא הר דו-דבשתי בגובה 324 מ', משונן ומחורץ בסלעי גיר שעברו בליה והמסה. אפשר לעשות את השביל הזה ברגל הלוך וחזור ומשם לצאת לדרך הנוף ברכב. בדרך יש מספר חניונים, וכ-500 מ' אחר חניון הקנרי אפשר לפנות דרומה (שמאלה) למגדל אחיהוד. המגדל נבנה כמגדל תצפית לשריפות ואפשר לעלות למגדל כאשר הוא מאויש (בשעות היום בימי הקיץ) ולהתרשם מהנוף. 
 

נחל שרך ובצת  

 
מסלול נחל שרך בצת אינו מעגלי, ואם רוצים לעשות את כל המסלול יש להיעזר בשתי מכוניות, כדי להשאיר אחת בסוף המסלול. מומלץ גם להצטייד בפנסים אם רוצים להיכנס למערה. מכביש 899 פונים לקיבוץ אילון, ממשיכים (ישר) עד לחניון ומשאירים רכב. חוזרים לכביש 899, ממשיכים מזרחה ומול כביש הגישה ליישוב גרנות הגליל פונים צפונה אל כביש המסומן בסימון שבילים כחול ונוסעים בו עד לחניון שרך. אפשר לעשות גם חצי מסלול הלוך ושוב (רק את נחל שרך או רק את בצת) אם יש מכונית אחת. 
מחניון שרך יוצאים אל השביל המסומן כחול המוביל אל ערוץ נחל שרך. נחל שרך הוא נחל אכזב, השביל מוצל לכל אורכו ועובר בין עצי חורש ים-תיכוני: אלון מצוי, אלון תולע, אלה ארצישראלית, אשחר, קטלב, ער אציל (דפנה), ליבנה רפואי, קיסוסית שמטפסת, כליל החורש ואדר סורי. בנחל יש שרידי יישובים וטחנות קמח שהופעלו בעבר על ידי מי הנחל. שם הנחל על שם השרך הגדל בנחל ומצוי גם בנחל בצת. 
לאחר הליכה של כקילומטר וחצי נמצאת מערת שרך (בגדה הצפונית של הנחל). מערת שרך היא מערת נטיפים טבעית, שנוצרה מהמסת הגיר על ידי מי הגשמים. אפשר להיכנס אל המערה (רק עם פנסים!), לעשות מסלול קצר (בחדר הרחב יותר יוצאים ימינה לכיוון האור), או מסלול ארוך המתאים למיטיבי לכת שימשיך בטיפוס וכולל זחילה. 
אחרי המערה חוזרים לשביל הכחול וממשיכים עד מפגש עם נחל בצת. הנחל נקרא בצת על שם עיר קדומה, ששרידיה נמצאים סמוך לעיר שלומי. בנחל בצת אפשר לרוות קצת נחת ומדי פעם למצוא מקומות לשכשך בהם רגליים. כמסיימים ניתן לעשות פיקניק בשולחנות שנמצאים בחניון גרנות הגליל. 
 

שביל הפסגה בהר מירון 

 
בכביש 89 (נהריה צפת) נוסעים מזרחה, חולפ]ים על פני העיירה הדרוזית חורפיש וכמה קילומטרים לאחר מכן מבחינים בפנייה ימינה להר מירון (יש שילוט). פונים, חולפים על פני בית ספר שדה ועולים בכביש עד החניון בפסגת ההר. תחילתו של המסלול מעבר לכביש וסימנו בצבע אדום. 
פסגת ההר היא בגובה 1,208 מטר, והשביל מקיף אותה במסלול מעגלי, כמעט מישורי וקליל למדי. בזכות הגובה, ייהנה המטייל ממזג אוויר צלול וקריר יחסית גם בימות הקיץ החמים. אורכו של שביל הפסגה הוא כקילומטר וחצי, והליכה מתונה כולל עצירות זה ייקח שעה עד שעה וחצי. הצומח הארצישראלי מלווה לאורך הדרך: אלון מצוי, אלון תולע, אלה ארצישראלית, קטלב מצוי ושיחים כמו לוטם שעיר ומרווני. באביב אפשר ליהנות מפריחה של סחלבים, צבעונים, אדמונית החורש ועוד. 
לאורך המסלול יש שלושה מצפורים המאפשרים תצפית מרהיבה ממעוף הציפור על הגליל העליון, דרום לבנון והגולן. בימים טובים אפשר לראות את החרמון. לאורך השביל יש גם גת קדומה המעידה כי באזור גידלו, כפי הנראה בתקופה הביזנטית, גפנים ליין. המסלול קל ומוצל ברובו, מתאים מאוד למשפחות ויש שולחנות בחניון לפיקניק.

תגובות לכתבה • נחים בפסגה
  נחים בפסגה
 • חומה ומגדל יער חניתה
  חומה ומגדל יער חניתה
 • מטיילים בשביל הפסגה
  מטיילים בשביל הפסגה
 • פיקניק ביער חניתה
  פיקניק ביער חניתה
 • הבאר יער חניתה
  הבאר יער חניתה
 • יער מירון
  יער מירון
 • יער חניתה
  יער חניתה