פנאי - פורטל התיירות של הגליל מערבי

כניסה ללקוחות
צימרים ובתי מלון מסעדות ואירוח אטרקציות ואתרים טיפולים וספא טיולים ומדריכים תרבות ואומנות שופינג ומתנות לקבוצות וארגונים

כדאי לכםלמי נטייל היום?

בגליל המערבי מספר אנשים שהפכו את ביתם ובעיקר את עצמם לאתרי תיירות. סקירה / איילת בר מאיר*

המילים "טיול" ו"אתר תיירות" נקשרות בדרך כלל למקומות. בשנים האחרונות רווחת תופעה חדשה יחסית: אנשים שהפכו את ביתם הפרטי לאתר תיירות והם עצמם מהווים את עיקר הבילוי. לכל אחד מהם יש משהו ייחודי להראות, לספר או להציע, כולם מארחים למופת וידאגו שלא תחושו בשמץ של מבוכה. לא במקרה לרבים מהם נגיעה מסוימת באמנות לסוגיה, וזה כולל פיסול, ציור, מוסיקה, מחול וספרות. האמן, כידוע, זקוק לחשיפה, ואמנים אלו בחרו בקשר הכי ישיר שאפשר עם הקהל. הסקירה, ייאמר מיד, איננה רשימה מלאה. 
 

שחרית מוסיקלית 

 
המוסיקאית עדה מוריאל מהיישוב כליל מקיימת בביתה קונצרטים (כמעט) מדי שבת בבוקר. המוסיקה מגוונת – פופ, רוק, מוסיקת עולם ועוד, לפעמים היא מופיעה סולו ולפעמים מצטרפים אליה אמנים נוספים (למשל דיאן, חברתה לצמד עדה ודיאן). יושבים בסלון המרווח, נהנים מהקפה ומהתקרובת שהכינה עדה (עוגיות, פירות, תלוי בעונה ובמצב הרוח), צופים בנוף הנשקף מבעד לחלונות הענקיים ונהנים מחוויה מיוחדת במינה. והחוויה לא מסתכמת בקונצרט. כמעט תמיד המופע מלווה בשיחה של האורחים עם עדה. על מוסיקה, על סיפור חייה חובק היבשות, על היישוב המיוחד כליל שהיא נמנית על מקימיו ועוד. המחיר: 50 שקל למבוגר, 15 שקל לילד. לפרטים: עדה מוריאל, 050-5601774, 04-9969540. 
 

באבן ובעוד 

 
ומהמוסיקאית, לפסל, שגם הוא נותן ידו במוסיקה. חרובי פדול מפקיעין מוכר כפסל העובד בעיקר באבן, אך מפסל גם בברזל ובעץ. את אמנות הפיסול למד בעצמו, בהיותו נער, בעת שהשגיח על עדרי העזים של המשפחה. היום הוא מארח כל דכפין בביתו. מתחילים בחצר על כוס תה ובקלאוות. אחר כך נכנסים לגלריה לשיחה על העדה הדרוזית, על האמנות של חרובי ועל סיפור חייו בכלל. בהמשך מסביר חרובי על עיסוק נוסף שלו – בניית העוד. הוא מציג את כלי הנגינה בשלבים השונים של בנייתו ומסיים בנגינת כמה קטעים מוסיקליים, חלקם מוכרים וחלקם קטעים שחיבר בעצמו. ברוב המקרים יש בקהל כאלו שאינם יכולים לעמוד בצליליו של העוד (ובטח לא לשבת), והם רוקדים להנאת חבריהם. כשמדובר בבודדים חרובי אינו נוקב במחיר, אבל אם תשאירו כ-15 שקל לאדם זה בהחלט יהיה מנומס. לפרטים: 054-5855279. 
 

גברת עם סלים 

 
בואכם למושב עמקא, תוכלו להרגיש באוויר את הניחוח התימני. אם תיסעו לפי השלטים, תגיעו אל כרמלה משה, קולעת סלים ורקדנית. את קליעת הסלים היא ספגה בילדותה מנשות עמקא, שקלעו סלים לצרכי הבית. היום היא קולעת גם בסגנון המסורתי וגם בסגנון אישי שפיתחה. כרמלה מעבירה סדנאות בקליעה ומארחת בסוכת התמר שבחצרה, שם היא מספרת "סיפורי סלים", מגישה ארוחה בסגנון תימני עם נגיעה אישית (או שתייה וכיבוד קל ומקורי), ורוקדת ריקוד שהוא סיפור חיים. כדאי לזרום איתה, לקשור מטפחת למותניים ולהצטרף לריקוד. הביקור בתיאום מראש: 052-8669152. 
 

אישיות צבעונית 

 
הציירת אירית קלכמן ממושב גרנות הגליל השתתפה בתערוכות יוקרתיות רבות וציוריה מוצגים דרך קבע בגלריות במרכז הארץ. לפני כ-15 שנה הגיעה לגליל. היום היא יוצרת בביתה, מאוד אוהבת לארח על כוס תה צמחים ועל "מה שיש בבית" (ותמיד יש משהו). יש לה סיפור חיים מרתק, חוש הומור בריא וגישה אופטימית לחיים למרות טרגדיות שחוותה. יש לה גם מה לומר על הממסד האמנותי בארץ, על הגליל ובמיוחד על יצירתה. הביקור חינם, ואפשר לרכוש ציורים או הדפסים ללא פערי התיווך. לפרטים: 054-7222834, 04-9806254. 
 

שירה ופירות 

 
נימר נימר מחורפיש יצר תבנית אירוח המבוססת על ארוחה דרוזית שמכינה אשתו, סמיחה, ועל שיחה שמתפתחת בהתאם להרכב הקבוצה והדינמיקה שבמקום. נימר, איש חינוך שפרש לגמלאות, תרגם יצירות ספרותיות מערבית לעברית ואף שירה עברית (רחל, רביקוביץ', ביאליק ואחרים) לערבית. יש לו דעות מוצקות ומרתקות על היחס לדרוזים, קיצוניים בני כל הדתות, מקומות קדושים, מיהו ערבי ועניינים אחרים, ואת דבריו הוא מתבל בסיפורים עממיים שלא נכתבו עדיין בשום מקום, ציטטות של אחד העם ואמרות שפר. פרק מיוחד בביקור (בדרך כלל הקינוח) מוקדש לסיור בבוסתן הענק שליד ביתו: שמונה דונם עם עשרות סוגים של עצי פרי, כשבכל עונה נתונה יש עצים אחרים שמפריים ניתן לאכול. מרשימים במיוחד הם שני עצי הזית העתיקים, שגילם מוערך בכ-1,200 שנה. מחירים לארוחה מלאה (כולל האירוח) נעים בין 40 ל-50 שקל למבוגר (ומחירים נמוכים יותר לילדים). לפרטים: 04-9977256, 050-7397820. 
 

חווה וטיולים 

 
אליאס אבו עוקסה מהכפר הנוצרי מעיליא לא התכוון להפוך ל"אטרקציה" כשהקים את "עזבה – החווה של אליאס". בפועל, הוא חלק בלתי נפרד מחוות האירוח השוכנת על אדמות המשפחה. החווה מהווה אתר בילוי בחיק הטבע, ושוכנת על צוק הנשרים מול נוף קדומים של נחל כזיב, מקום מדהים גם במונחים גליליים. יש בה את המינימום ההכרחי לשהות נוחה, בלי לפגוע בטבע: סככת צל, שולחנות וספסלים, טאבון, דרבוקות, קצת נרגילות ומטבח. הארוחות שמכינים בני המשפחה ומוגשות במקום מלוות תמיד בשיחה עם אליאס, שלמד הנדסה בגרמניה, התחתן שם, ושב עם אשתו הגרמנייה למעיליא. כאן נטש את מקצועו ההנדסי, ולמד להיות מורה דרך. אם רוצים, אפשר לטייל עם אליאס בשבילי הטיול הקלילים באזור החווה, ולהגיע תוך כמה דקות לשפת המצוק של צוק הנשרים ולהשקיף מגובה של 300 מטר על המטיילים למטה, בערוץ נחל כזיב. זהירות, המצוק עצמו הוא בגובה של יותר מ-100 מטר. אפשר לקנח בסיור בסמטאות הציוריות של מעיליא. לפרטים: 052-2829963. 
 

יותר יפני 

 
דליה בן מיור מיודפת הקימה את "סטודיו שינו", סטודיו לקרמיקה בסגנון יפני. כבר בכניסה תוכלו להרגיש את האווירה היפנית ובתוך הביתה תחושו כאילו הגעתם למחוזות רחוקים. סגנון הבנייה, האומנות ותפיסת העולם היפנים קשורים זה בזה והם דרך חיים לדליה ובן זוגה. ממרפסת הבית נשקף נוף עוצר נשימה אל תל יודפת והוואדיות שמסביב. בסטודיו מוצגים כלי קדרות יפים ושימושיים, טובים לעין בצורתם ובצבעיהם. "אנחנו רק שותפים ליצירת הכלי", אומרת דליה. "החימר, האש ואופן השריפה הם שנותנים לכלי, בסוף הדרך, את ייחודו הטבעי". נושא שדליה אוהבת לעסוק בו במיוחד הוא "סביב ספל התה" - כלים המשמשים לאירוח והגשה שעושים את הפרטים הפשוטים נעימים ובעלי משמעות. הביקור בסטודיו כולל הסבר ושיחה על תפיסת העולם. לתיאום: 04-9800083. 
 

סבתא מפורסמת 

 
ואי אפשר לסיים סקירה כזו בלי סבתא ג'מילה מפקיעין, המייצרת את סבון הפלא שלה. אחרי שהחנות הקטנה בפקיעין התפרסמה הצטרפו ילדיה לעסק, וכיום סבתא ג'מילה היא מותג שמוכר למספר מדינות בחו"ל עם אולם ייצור ענק בפארק התעשייה תפן. ההצלחה לא שינתה את ג'מילה. היא עדיין מקבלת אורחים בחנות בפקיעין, מסבירה בסבלנות על הסבונים שלה, המבוססים על סבון שמן זית (כפי שמיוצרים בכל משפחה דרוזית) בשילוב עשבי מרפא וריח, וזהו הסוד הפרטי של ג'מילה. הטלפון בפקיעין: 04-9974435.
* איילת בר מאיר היא מורת דרך. בין השאר, יצרה מסלול בשם "יוצרות בחצרות", במסגרתו מתארחים בבתיהן של נשים יוצרות באזור הגליל. לפרטים: 054-8378901.

תגובות לכתבה  • כרמלה והסלים. צילום: איילת בר מאיר
    כרמלה והסלים. צילום: איילת בר מאיר
  • סבתא ג'מילה ואורחים. צילום: איילת בר מאיר
    סבתא ג'מילה ואורחים. צילום: איילת בר מאיר
  • עץ הזית בבוסתן של נימר נימר
    עץ הזית בבוסתן של נימר נימר