פנאי - פורטל התיירות של הגליל מערבי

כניסה ללקוחות
צימרים ובתי מלון מסעדות ואירוח אטרקציות ואתרים טיפולים וספא טיולים ומדריכים תרבות ואומנות שופינג ומתנות לקבוצות וארגונים

כדאי לכםהגליל בהופעה

תיאטרון וחלילים באולמות האבירים, מוסיקה קלאסית בקיבוץ, קונצרט לפסנתר מול הכנרת, מוסיקת עולם בשבת בבוקר, מופעי תיאטרון עם כוס תה, ועוד שורה של מופעי תרבות שמוצאים רק בגליל / עירית יונה

המכונית מתפתלת אט אט בכבישים הצרים של היישוב כליל, עיני הנהג עוקבות אחרי השלט "מוסיקה בבית הצהוב. שביל כורכר מוביל אל ביתה הנאה של עדה מוריאל, מוסיקאית ומוותיקות היישוב. מתחילים בקפה או תה, שנלגמים במבואה המפולשת מול נוף הרים וים הנפתח עד מפרץ חיפה. ואחר כך נכנסים לסלון המרווח לראות מופע מוסיקת עולם של שבת בבוקר. 
 
הגליל מציע כמה וכמה מופעים ייחודיים בתחום התיאטרון והמוסיקה. מקומות מיוחדים, לפעמים עם איזו תקרובת, וכל אתר עם האווירה והאפיון משלו. ובכל מקרה, אם לקחתם צימר בגליל המערבי, כל המקומות שנסקרים כאן מצויים במרחק של 30-40 דקות נסיעה לכל היותר. אז לדרך. 
 

ישראל, אירלנד, אוסטרליה 

 
מוסיקת עולם בבית הצהוב בכליל 
 
המופעים בביתה של עדה מוריאל בכליל מתקיימים בשבת בבוקר אחת לשבועיים. לפעמים היא מופיעה לבדה, לפעמים עם אורחים. אנחנו ראינו אותה מופיעה עם דיאן, חברתה לצמד "עדה ודיאן". שתיהן מנגנות במגוון כלים – גיטרה, כלי מיתר אחרים, חלילים מסוגים שונים ועוד מגוון כלי נגינה מרחבי העולם כולו. במופע שלנו היה אפילו קטע נגינה בדיג'רו, כלי הנגינה המסורתי של האבאוריג'ינים מאוסטרליה. 
 
הרפרטואר כלל מוסיקה ישראלית, דרום אמריקאית ואירית, ג'וני מיטשל, רולינג סטונס ועוד כמה חבר'ה מהשנתונים שלהם וחומר מקורי של השתיים. האויירה אינטימית, כמעט משפחתית. השתיים משוחחות עם הקהל, מתבדחות אתו וביניהן, מספרות על עצמן ועל היישוב, והקהל (כ-30 איש) מגיב בחום ובתשואות, מצטרף בשירה ובכלי הקשה שמחולקים לו, שואל שאלות ואפילו מחמיא בקול רם. 
 
בסיום המופע לא מתפזרים מיד. עוד כוס תה על המרפסת, עוד תצפית על הנוף, עוד שיחה קלה עם עד או דיאן. וגם אחרי שנפרדים, הצלילים מלווים אותך לאורך השבת. 
 

צלילים בין החומות 

 
מוסיקה ותיאטרון במתחם הגן הקסום בעכו העתיקה 
 
"חמשישי בעתיקה" הוא שם מיזם תיירותי-תרבותי חדש יחסית בעכו העתיקה. ואיך נולד הרעיון? אתר נפלא יש, אבל בערב ננעלו השערים והאתר נותר שומם על כל הקסם שבו. כדי שהמקום יתעורר לחיים בלילה, וכדי לספק לתושבי המקום ולתיירי הצימרים בילוי תרבותי איכותי, מתקיימים שם מדי חמישי ושישי אירועים מוקפדים של מוסיקה ותיאטרון.  
 
עצי פיקוס עבי גזע ושורשי אוויר מקדמים את הנכנסים, כשהתאורה היפה מוסיפה לקסמו של המקום. לא פלא שהפחה התורכי עות'מני בחר במתחם כארמונו הפרטי. אך ספק אם הצליח להאיר כך את המקום, להביא אליו צלילי חלילים מכל העולם והצגות בניחוח אחר. 
 
כאשר בוקעים צלילי החלילים והגיטרה מנגנת פלמנקו בתוך האולם הבנוי אבנים מאז ומשוחזר באופן מיוחד, אפשר לדמיין איך מתוך החרכים מביט נפוליאון בונפארטה ומתהפך בקברו באכזבה, נזכר איך לא הצליח לכבוש את עכו היפה. 
 
אז מה יש למקום להציע? 
 
תיאטרון: בחללים שברחבי הגן הקסום (אולמות אבן משוחזרים ומלאי אווירה כולל אולמות האבירים אדירי הממדים), שנותרו מהמאה ה-18 ואולי לפניה, נולד התיאטרון המקומי – תיאטרון עכו, שקיבל השראתו מפסטיבל "תיאטרון אחר" המתקיים בעיר מדי שנה. התיאטרון מעלה במקום הצגות מיוחדות באולמות קטנים ואינטימיים המכילים 80-100 איש, ומאפשרים אימפרוביזציה ומגע אינטימי בין הקהל לאמן. 
 
התיאטרון מארח גם קבוצות תיאטרון קטנות שאינן יכולות לקבל ביטוי בתיאטראות הגדולים, אבל ייחודן רב וכאן ההזדמנות ליהנות מהם. לדוגמה: "אנסמבל גרוטסק" עם הצגתם "בית הכסא" , תיאטרון רב תרבותי "הגליל" המעלה את "שכנים" ועוד. 
 
ההצגות מועלות באופן קבוע בימי חמישי , בשעה 21:30, במחיר 40 שקל לכרטיס (יש הנחות לסטודנטים עם הצגת תעודה). 
 
מוסיקה: האולמות הקסומים מאפשרים במה לנגנים איכותיים מהגליל: נגני ג'ז, בלוז, ומוסיקת עולם. פעם בחודש מועלה המופע המוסיקלי "חלילים סביב העולם" על ידי החלילנים חגית רוזמרין וגיל בוהדנא (אליהם עוד נשוב), מופע של טעימות צלילי חליל ממקומות שונים בעולם וסיפורים המשולבים בקטעי מוסיקה דרך תרבויות, אמונות ודרך חיים. המופע מתאים לכל המשפחה, והוא כולל גם אמן – נגן אורח משתנה. מופעי המוסיקה מתקיימים באופן קבוע בימי שישי בשעה 21:30. המחיר - 40 שקל. 
 
קפה תיאטרון: במתחם גם בית קפה, הפתוח בימי המופעים. בזמן ההפסקה אפשר לשתות ולטעום משהו. בימי חמישי פתוח בית הקפה החל מ-20:30 עם מופעי מוסיקה חינם. גם אם לא באתם לצפות בהצגה, הנכם מוזמנים למוסיקת ג'אז ובלוז על כוס קפה. 
 
לפרטים נוספים והזמנות: 1-700-708020, 04-9956707/8. 
 

קלאסיקה בקיבוץ 

 
קונצרטים ב"קשת איילון" שבקיבוץ אילון  
 
ב-1990 נוסד בקיבוץ איילון אולם, בתחילה כיוזמה לכינוס כנרים מעולי חבר העמים שהציפו אז את הארץ. כיום מכיל האולם 256 מקומות, וממוקם במרכז הקיבוץ ( יש שילוט). קשה להאמין שבעבר היה זה מועדון התרבות של הקיבוץ, שהוקם על בסיס לול ישן, ובמהלך השנים והתרומות הפך לאולם קונצרטים ברמה גבוהה, עם אקוסטיקה מעולה, כסאות נוחים ותנאי האזנה נוחים. 
 
היום המקום מהווה מרכז ל-55 כנרים מרחבי העולם המגיעים פעמיים בשנה, בסביבות חנוכה ופסח, לשלושה ימי סמינרים. בכל קיץ מתקיים במקום קורס של שלושה שבועות לכנרים בני 16-27 בראשית דרכם, אך ברמה בינלאומית. הסגל שמלמד אותם הם כנרים ומורים בכירים לכינור מבתי ספר מפורסמים בעולם. את החסות נותן הכנר הידוע שלמה מינץ. 
 
מה שמעניין אתכם, הנופשים בגליל, זה שבתקופת הקורס, בין ה-24 ביולי עד ה-10 באוגוסט, מתקיימים בכל ערב ב"קשת איילון" קונצרטים לכינור על ידי הסטודנטים המחוננים (לוח הזמנים מתפרסם סמוך לתקופה). עוד השכילה עמותת "קשת איילון" , כבר שנה שלישית, לנצל את האולם הנפלא לסדרת קונצרטים (בני כשעה) גם במהלך השנה. התוכנית ברובה מוסיקה קלאסית, באמצעים מגוונים: מקהלות ווקאליות, הרכבי כלים למיניהם מהארץ ומהעולם.  
 
המחיר לכרטיס 55 שקלים, לגימלאים וחיילים 10% הנחה. לפרטים נוספים והזמנות : אביגיל, 9858191/131- 04. 
 

עולם של חלילים 

 
"מרכז חליל בגליל" בקיבוץ יסעור 
 
בקיבוץ יסעור (דרומית לצומת אחיהוד) הקימו חגית רוזמרין וגיל בוהדנא את "מרכז חליל בגליל". השניים החליטו לעשות "עליה" לגליל מהמרכז, מכיוון שראו בגליל מקום ליישם את החזון שפיעם בהם שנים רבות – מרכז תרבותי איכותי העוסק בחלילים ומוסיקת עולם. 
 
נכנסים לקיבוץ, פסל של חלילן מצביע לכיוון, ובמרכז פוגשים לא רק אמנים בנפשם אלא צמד של אנשים נעימים, מרתקים ויצירתיים. חגית למדה ב"רימון" ובבית ספר בניו יורק, שם ניגנה ג'אז וסלסה. בארץ ניגנה כמה שנים בלהקת הפלמנקו של באלדי אולייר, מוסיקה כורדית עם אילנה אליה ומוסיקה קלטית ואירית עם להקת "קטיפה שחורה" ועוד. כיום מופיעה חגית במופע "סיפורו המופלא של החליל" – מופע לכל המשפחה. 
 
גיל בוהדאנה החל לנגן בגילך 7. לאחר הצבא יצא למסע בעולם, התחבר למוסיקה במקומות שונים וצבר אוסף כלי נגינה ובעיקר חלילים שונים. ניגן בלהקות שונות בדרום אמריקה, חבר בהרכבים "מאצ'ו פיצ'ו" ו"דואו כנען" (מוסיקת עולם) וגם מנגן במופע יחיד – "חלילים פלוס". 
 
גיל גם יוצר כלים מוסיקליים מגרוטאות שונות – ובמסגרת פרויקט "אקו" – מופע ייחודי על גבי כלי נגינה מחומרים ממוחזרים, הוא משלב את מקצועו כאדריכל נוף עם המוסיקה. 
 
מרכז החליל הוא מבנה אינטימי, מטופח במחצלות וכריות ססגוניות. על הקירות אוסף של חלילים מכל העולם והרבה אווירה. המקום יכול להכיל כ-30 איש (בקרוב מקווים השניים לעבור למבנה גדול יותר). 
 
במקום תצוגה של חלילים מרחבי העולם, אותם אספו גיל וחגית יחד ובנפרד במהלך מסעותיהם. השניים רואים בחליל חלון לתרבות, המשקף את המאפיינים של כל עם ואת אמונותיו. האירים, למשל, מספרת חגית, משתמשים בעיקר בפח ליצור החלילים. זה חומר זמין וזול באירלנד, בעוד שהעץ מקודש מכיוון שהאירים מאמינים כי הוא מהווה בית לפיות. האירים, למי שלא שמע, "נעולים" חזק על עניין הפיות, אבל רק אצלם בבית. חליל הצד האירי היחיד העשוי מעץ, נוצר מעץ אפריקאי, שם כנראה אין פיות הזקוקות לעצים.  
בעתיד, מקווים השניים כי המקום ישמש לאינטראקציה בין נגנים ומוסיקאים מהגליל, כאלו שאין להם במה להופיע, וזה כולל יהודים וערבים. 
 
לפרטים נוספים: 052-3481315, 04-9960343, ובאתר www.halilim.com. 
 

הגולם והיוצר 

 
"הגולם – בית תה-אטרון" באבירים מציג מופעי מוסיקה ותיאטרון 
 
בפינה אחרת יפהפייה בגליל - מצפה אבירים (נוסעים בכביש 89 ממעלות לכיוון חורפיש, בצומת אלקוש פונים שמאלה ובצומת אבירים–פסוטה שוב שמאלה) שוכן "הגולם – בית תה אטרון". ממש לפני שער היישוב מעיפים מבט שמאלה ורואים מבנה אדום-צהוב בעל תריסים ססגוניים שאי אפשר להתעלם ממנו (בקרוב המבנה יואר בשעות החשיכה). את המבנה בנה איתי אלטשולר במו ידיו, תוך חיבה גלויה לגוונים המקסיקניים. "הגולם", מסביר איתי, הוא גולם במובן החיובי – זה שהפרפר מגיח ממנו אל אוויר העולם על כל המשמעויות הרעננות והמפתיעות. 
 
איתי, יליד ירושלים, הוא משורר שפרסם שני ספרי שירה (בהוצאת כרמל) וצייר אוטודידקט המציג תערוכות כבר 15 שנה בארץ ובחו"ל. גם בציוריו הדגש הוא על צבע ושמחת חיים, ממש כמו במבנה המזמין שבנה, עליו תחריטים פרי אמנותו.  
 
במקסיקו, בטיול ארוך עם כל המשפחה, קיבל השראה לבנות את "הגולם", שם גם הבין שעם תקציב קטן אפשר להפיק פנינים וליצור במקום קבוצת תיאטרון מקומית מקצועית, במה לתיאטרון שוליים ייחודי, בית לשירה כתובה, מקום למוסיקאים הזקוקים לבמה, סדנאות כתיבה, תיאטרון לילדים, ערבי משוררים ועוד. איתי מקווה ומאמין שהמקום יהיה מרכז של פעילות תרבותית יוצרת של קהל ואמנים בשיתוף פעולה. המחירים, הוא מבטיח, לא יהיו גבוהים, כדי שאנשים יוכלו ליהנות ולספוג תרבות, וכדי שיגיעו גם צעירים ותהיה להם לא רק "תרבות פאבים". 
 
מלבד הופעות של תרבות ברמה, יוגש במקום תה על גווניו הרבים ותפריט חלבי / צמחוני מגוון (למנות יהיו שמות של פרפרים). את הגבינות תספק עדנה מאבירים, מה שמפעיל את בלוטות הריר. התפריט יוגש בכלי קרמיקה של רעיה מכפר ורדים, ושמח יעשו יין "סיפסף" של שמעון אלבז מספסופה ומבחר בירות (לא יוגש אלכוהול "כבד" יותר), ובחוץ תהיה פינת עישון. 
 
המקום יהיה פתוח בימי חמישי ושישי בערב ובשבת בבוקר. המחירים נעים בין 30 ל-40 שקלים לכרטיס. לפרטים והזמנות: איתי, 050-7855146, 04-9870334. 
 

צלילים מים לים 

 
רסיטלים, אירי, רוק ועוד ב"חמדת ימים" 
 
מעל מושב שפר (מול אמירים) תמצאו את "חמדת ימים", מוסד ותיק המשלב נוף מהמם, קונצרטים של מוסיקה קלאסית ומופעי רוק, ג'אז, מוסיקה אירית ומוסיקה ישראלית, וכמובן – קפה טוב וארוחות טעימות של השף ישראל (סינייה בטחינה, דג סלמון בסויה וכוסברה). תמצאו, כי יש שילוט, אבל הדרך לשם יפהפייה ומפותלת ובמקומות מסוימים מאוד רצוי שלא תבוא מכונית מולכם. 
 
על הקמת המקום מספר ישורון, בנו של המוסיקאי יצחק תוויאור, שעלה עם אשתו ליאורה להתיישב בגליל בשנות ה-60 במושב שנקרא "טירת יעל" במעלה ההר, עם תצפית לשני הימים – התיכון וכנרת, בתוך סבך מיוער ומדהים של שמורת הר מירון. המושב התפרק, קשה היה לשרוד בלי חשמל ומים (רק לפני שנתיים חובר המקום לחשמל), אבל משפחת תוויאור לא נטשה. להיפך. יצחק היה לאבן שואבת לאלפים מהיישוב, שטיפסו להאזין לרסיטלים שניגן על הפסנתר במסורת שהחל בשנת 1981. כשהגיעו לא רצו שהמנגינה הזו תיגמר. 
 
מבחינת משפחת תוויאור הייתה כאן הגשמה - ציונות, אהבה ואמנות חברו יחד. כך הונחה אבן הפינה למה שהפך ל"חמדת ימים", אחוזה פרטית בבעלות המשפחה על בניה ובנותיה. מקור השם חמדת ימים – בתנ"ך: יום השבת, שקט ושלווה; ולציון הנוף שנשקף מים תיכון לכינרת. מחלון אולם "מגדל המים" שקיים משנת 2000 פרושה הכינרת כולה, כמו במפה רק יפה יותר. ברקע בוקעת נגינתו של עודד שוב (מחותן) על גיטרה קלאסית בניחוחות ספרד ובוירטואוזיות אמנותית. בהפסקה מתכבדים המאזינים בקפה ועוגה. 
 
אז מה יש לנו שם. באולם מגדל המים (המשמש גם כקפה מסעדה ומכיל עד 200 איש). בימי חמישי ב-22:00 מתקיימים מופעי מוסיקה לצעירים וסטודנטים עם אמנים שאינם מופיעים בשבת. הכיוון הוא יותר רוק ומתוך התחשבות בקהל הבירה באותו יום זולה יותר.  
 
בימי שישי ב-22:00 מתקיימים במקום מופעי מוסיקה ג'אז, אירי, רוק, רומנטי-אקוסטי, ישראלי ועוד. המחירים : 60-70 שקלים להופעה ישראלית, 120שקל להפקות גדולות בינלאומיות, עם הנחה על הזמנות מראש. 
 
באולם הרסיטלים (עד 100 איש), הנמצא בעליית הגג של הבית, מצאו בני המשפחה נוסחא להצלחה: אקוסטיקה מעולה, פסנתר משובח וספות בתוך נוף משובב. אפשר להתרווח, אפשר להיכנס בסנדלים בנינוחות לא מכופתרת, אח דולקת בחורף המושלג, ומזגן בקיץ למרות רום ההר. הרפרטואר כולל בעיקר מוסיקה קלאסית מהתקופה הרומנטית: ראוול, שופן ומוצארט, כשבהפסקה מוגשים קפה ועוגה. 
 
הרסיטלים מתקיימים כל שבת ב-11:00 בבוקר. המחיר: 60 שקלים, כולל קפה ועוגה. להזמנות ופרטים נוספים: 04-6989423, ובאתר www.hemdatyamim.com. 
 

מקומות נוספים 

 
מיקה קרני ומיקי שביב מקיימים מופעים חיים בביתם שבאמירים בלילות שישי כמעט בכל שבוע (לפרטים: 052-6656606). מופעי תיאטרון, מוסיקה והצגות לילדים מתקיימים גם בהיכל התרבות של נהריה (04-9829933 או 04-9829733), ובהיכל התרבות של כרמיאל (04-9881111),

תגובות לכתבה • חגית רוזמרין וגיל בוהדנא
  חגית רוזמרין וגיל בוהדנא
 • עדה ודיאן בבית הצהוב
  עדה ודיאן בבית הצהוב
 • סדנת אמן ב"קשת אילון"
  סדנת אמן ב"קשת אילון"
 • נגינה מול הכנרת ב"חמדת ימים"
  נגינה מול הכנרת ב"חמדת ימים"
 • איתי אלטשולר ליד "הגולם"
  איתי אלטשולר ליד "הגולם"