פנאי - פורטל התיירות של הגליל מערבי

כניסה ללקוחות
צימרים ובתי מלון מסעדות ואירוח אטרקציות ואתרים טיפולים וספא טיולים ומדריכים תרבות ואומנות שופינג ומתנות לקבוצות וארגונים

כדאי לכםסיפור עם גימור

על התחרה באמרת האריג הצ'רקסי ועל יצירה בחרוזים בקצה המסבחה. מפגש עם אישה יוצרת מכפר ריחאניה / איילת בר מאיר*

המטפחת הצ'רקסית של הנשים הנשואות בקרב העדה היא מסורת עתיקת יומין שמגיעה לכאן מהרי הקווקז. מרחוק נראה שזוהי מטפחת פשוטה ולבנה, אך לא כך הדבר. אם נביט מקרוב, נבחין בקישוט מיוחד, עשוי מחוט דק שזור בחרוזים, באמרת האריג. 
אריג יפה זה נקרא "אפצ'ה אוט", כלומר מטפחת עם קישוט. אפצ'ה - זו המטפחת, ואוט הוא הקישוט המיוחד. 
למטפחת זו יש מסר חברתי האומר: זו אישה נשואה, לא לחטוף אותה! ויחד עם זה ראוי לה לשים על ראשה בד שיש בו יופי וגימור כהלכה. 
האוט הוא קישוט עדין ומורכב הנעשה עם אביזר מיוחד הנקרא מקוק. זהו למעשה כלי הבנוי משני חלקי פלסטיק מחודדים בקצוות, וביניהם מגולגל חוט התחרה עם חרוזים מושחלים בו. רוקמת התחרה מושכת את החוט, עושה בו קשרים זריזים ומפתיעים ומשלבת ביניהם את החרוזים הזעירים.ובתוך כדי מלאכתה, רוקמת התחרה ונושאת התפילה. 
 
בכפר ריחאניה שבגליל פגשתי את אינאם הרון, רוקמת התחרה של הכפר. אישה נעימה, בת 70, שזוכרת את הכפר בתקופה שעוד שאבו מים מהמעיין ועבדו בלי מכונות בשדה, ומברכת על כך שבשלב זה של חייה זכתה לרמת חיים נוחה יותר.  
על אף שגופה ורגליה כבר אינם בריאים כפי שהיו, תנועות ידיה המיומנות מהלכות קסם על המתבונן. זוהי תבונת כפיים במיטבה, ההולכת ונעלמת, אם כי אינאם מספרת על כמה נשים צעירות מכפר כמא העוסקות אף הן במלאכה. את בנותיה לא לימדה את מלאכת התחרה, כי העדיפה שילמדו מקצוע מתאים יותר לרוח התקופה. 
אינאם יוצרת שפע של דוגמאות. על פניו הן נראות זהות, אך לאוהבי הדקויות זהו עולם ומלואו. הצורות ושזירת החרוזים שונות, ולכל דוגמה יש שם. למשל:מספריים, פרח קטן, חיטה, גן עדן ועוד. 
כשאישה באה לאינאם לבקש אוט לאפצ'ה (קישוט למטפחת) היא מביאה את המטפחת והחומרים ובוחרת עם אינאם את הדוגמא האהובה עליה. לשאלתי, כמה דוגמאות יש? ענתה לי אינאם שאין סוף, כי תמיד אפשר להמציא דוגמא חדשה ולשנות את מספר החרוזים ואת צבעם. וכמו שבמקומותינו נהוג לדבר על בגדים ופרטי לבוש בשיחת נשים, דוגמאות התחרה על האפצ'ה הוא נושא חביב לשיחה בין שומרות המסורת. 
לאינאם עוד תפקיד בקהילה. היא קוראת מהקוראן לנשים בשעת תפילה בגלל שהתברכה בקול חזק וברור. היא גם מכינה תיקי תחרה לספרי הקוראן וקישוטים מחרוזים דמויי פרחים או כוכבים לשרשרת הנקראת נמאז שיג' (תנסו להגיד את זה). שרשרת זו היא למעשה וריאציה מעודנת של המסבחה, המוכרת לנו מהעולם הערבי.
* איילת בא מאיר היא מדריכת טיולים ומתמחה בטיולי פולקלור ותרבות. בין טיוליה: "יוצרות בחצרות", מסע בין נשים יוצרות בגליל. לפרטים: 054-6378901

תגובות לכתבה  • רוקמת התחרה, אינאם הרון.
    רוקמת התחרה, אינאם הרון.