פנאי - פורטל התיירות של הגליל מערבי

כניסה ללקוחות
צימרים ובתי מלון מסעדות ואירוח אטרקציות ואתרים טיפולים וספא טיולים ומדריכים תרבות ואומנות שופינג ומתנות לקבוצות וארגונים

כדאי לכםשיבת ציון 2005

נכון שכבר שנים אתם חולמים על טיול בשבי ציון? אז הנה המלצה על פינות חמד, מקומות מעניינים וקצת היסטוריה / אמנון גופר

שבי ציון הוא מושב שיתופי סמוך לגבולה הדרומי של נהריה, שבו פינות חמד ומקומות ששווים ביקור. הטיול בשבי ציון נושק למים ולתחומי המושב. המהדרין יוכלו לצאת קצת ממרחבי השטח האורבני הכפרי אל פינת חמד נוספת המסתתרת בסביבה.  
 
ראשית, נצא אל חוף שבי ציון. הירידה אל החוף נמצאת בסופה של הדרך החוצה את הכפר. אפשר להתחיל את המסלול מ"אחוזת גאיה", ספא מפואר ומושקע המציע חבילות פינוק מפנקות וטעימות במיוחד. העמידה בקו המים מאפשרת לנו הצצה אל שני מרחבים - הקרוב והרחוק. זה הרחוק, מדרום, הם הרי הכרמל הנושקים אל הים ויוצרים את מפרץ חיפה. והקרוב, אלה גרגירי החול הנוצצים שיורדי הים בימים עברו יצרו מהם את הזכוכית. 
 
פנו ימינה על ציר החוף ותנו לרגליים לקחת אתכם, ובעיניים ובנפשכם חפשו את השאר. את הכחול של הים, את הגלים המתנפצים, את המזח המעמיק אל המים, את הדייגים העומדים על השונית ושאר המקומות שהמלצה זו תיתן לכם. 
 

טיילת, פסיפס עתיק ושונית רומנטית 

 
ההליכה על קו החוף צפונה לוקחת אותנו אל שביל מטופח לאורך הים. זוהי הטיילת על שם מיכה שינדלר, שהיה "אוהב חיים, גלים וים", כפי שנכתב על האנדרטה. סופו של השביל בגדר עץ המקיפה רצפת פסיפס שהתגלתה במקום. הרצפה נחשפה בשנת 1955, ומדובר ברצפה של כנסייה ביזנטית שהייתה במקום בשנת 485 לספירה. ניתן להיכנס אל החצר מוקפת הגדר מפשפש הנמצא בחלקה הדרומי. שימו לב: אין לגעת בפסיפס ויש להלך רק על שבילי העץ המוגבהים. הפסיפס נשמר במצב טוב, וניתן להבחין בדוגמאות הגאומטריות שבו. 
 
אחרי הפסיפס אפשר ללכת אל השונית, שם הונצח איש חיל הים דני עזרי ז"ל בדרך מקורית ונוגעת ללב: שני ספסלי אבן שנבנו על השונית, ממש בתוך הים, ובחזיתם אבן ועליה הכתובת: "כשהגלים מתחזקים החזקים מתגלים". עזרי נפגע מנחשול גדול בעת ששב מפעילות מבצעית על אניית חיל הים. במשך תקופה ארוכה היה משותק, כשמוחו צלול לחלוטין, ובחודש מאי 1998 נפטר והוא בן 24 בלבד. שבו על הספסלים כשפניכם מערבה, תנו לגלי הים ללטף את רגליכם היחפות, חישבו זה על זו, וחשבו על תהליך הגעת החול ממעמקי היבשת השחורה אפריקה עד חופיה הצפוניים של ישראל בעזרת זרם המים האדיר של הנילוס.  
 

בית הקברות וקברי הפורצים לכלא עכו 

 
מרחק פסיעות אחדות מרצפת הפסיפס, פנינו לתוך היישוב ומצד שמאל מתגלה בית הקברות המקומי. 
 
ביקור בבית הקברות מאפשר לנו הצצה אל ימי תקומה. שם, בבית הקברות, קבורים תשעה מלוחמי האצ"ל שנהרגו בעת הפריצה לכלא עכו ובגלל מאבקים פוליטיים נקברו בשבי ציון.  
 

צריף הראשונים 

 
שימו פעמיכם בכביש הפנימי של היישוב אל הרחוב הראשי, ושם, ממש בפינה, תמצאו את "צריף הראשונים". הצריף הוקם בשנת 1938. הימים היו ימי "חומה ומגדל" ובארץ (פלסטינה) שלטו חוקי "הספר הלבן", שאסרו הקמת יישובים יהודיים חדשים. אולם המתיישבים היהודיים ניצלו את החוק העותמאני, שקבע שאין להרוס בית עם גג, ובנו בן לילה צריף שהפך למבנה מגורים ולאחר מכן לגן ילדים ולבית ספר. 
 

אבן המייל הרומית 

 
מרחק פסיעות מועטות מצריף הראשונים עומד לו מגדל עם חרכי ירי, זיכרון לימי כיבוש הארץ והמלחמה להגנתה. ממש ליד המבנה נטועה לה בגינה אבן מייל רומית. אבני המייל הרומיות היו פזורות לאורכה ולרוחבה של הארץ ואבן זו, שכמותה נמצאו שתיים ביישוב, הייתה כנראה אחת מאבני הסימון של הדרך הרומית המוליכה לצור. 
 
לסיום, שתי אפשרויות - האחת לרומנטיקנים והשנייה לאוהבי הצעידה. 
הרומנטיקנים יושבים על המזח, ועכשיו זה הזמן לרגעים של חסד אל מול הים. שימו פעמיכם מערבה אל הים ותגיעו אל המזח המצוי בקצה הרחוב ראשי מעבר לרחבת החנייה. טפסו עליו, לכו אל קצהו, שבו כשרגליכם משתלשלות מטה ואם שעת בין ערביים היא, חכו לשקיעה. 
 
אוהבי הצעידה הולכים אל אמת המים העתיקה. מרחק עשר דקות הליכה מזרחה על הכביש אל מחוץ למושב, חצו בזהירות את כביש עכו-נהריה וממול, בשולי הכפר מזרעה וצמוד לקיבוץ עברון, מצויה אמת המים העתיקה שהוליכה את מימי עכו במסע בן 12 קילומטר ממעיינות כברי. שרידי אמת המים חוצים את ערוץ הנחל בין בוסתנים ומאפשרים הצצה אל יצירה הנדסית בת יותר מ-200 שנה. 
סמוך למקום ניתן לראות את בית הקולונל, מבנה השייך היום לכת הבהאית, עם גינה יפה המקיפה אותו ותריסים כחולים לתפארת (ראו כתבה אחרת באתר). 
זהו, מכאן חוזרים לנקודת המוצא בדרך שבה באתם. 
 

כדאי לדעת 

 
"פשוט טעים" – במרכז הכפר, במה שהיה פעם המחלבה של שבי ציון, מצאתי מסעדה קטנה וביתית, עם שולחנות עץ מכוסים שעוונית משובצת כמו פעם, וגברת אחת בשם רבקה ריבש מהלכת עם סינר למותניה וחולשת על ה"ממלכה". רבקה (ואי אפשר להתאפק, מיד היא הופכת לרבקל'ה) מתמחה בשקשוקות ופלאפלים, פסטות ופשטידות אישיות. אכלתי ארוחת צהריים קלה (הכול שם קל) על בסיס שקשוקה שהוגשה במחבת לוהטת על מגש עץ, מרק סמיך בכלי חרס נאה ולחם חם בסלסלת קש. היה נפלא וזול יותר מאשר לקנות במכולת (מקום עד 20 איש). טל: 9822332. 
 
"רן אופן" (באנגלית זה מקבל משמעות אחרת Run o Fun) – על הכביש בלב המושב משכירים אופניים במחירים עממיים, נותנים קסדה בשביל הביטחון (והביטוח) וגם מפה בשביל המסלול, ואתם יכולים לרכוב על החוף עד עכו בדרום וראש הנקרה בצפון (ולא לשכוח לחזור, לפחות בשביל הפיקדון). יש גם אופני טנדם זוגיים. טל': 054-5600212. 
"דרך" – בגדים בחצאים. חנות של בגדים קצת אחרים, שפתחה המעצבת מירב פליישר, בוגרת בצלאל. הרעיון המרכזי: כל בגד כולל שני חצאים שכל אחד מהם יוצר חולצה שלמה בגזרת מעטפת. הבדים צבעוניים מאוד ואפשר לשנות את החצאים כך שייווצר בגד שונה לגמרי. טוב לנערות, לנשים, לנשים בהיריון ובמיוחד להנקה. בחנות בגדים נוספים, אביזרים, צעצועי עץ ועוד. טל': 04-9520868. 
 
"גולה" – גלריה לאמנות ובר קפה. בקרבת הים נפתחה גלריה חדשה ומיוחדת לאמנות עכשווית. בגלריה מוצגות עבודות ציור, פיסול, נפחות וצורפות, ומדי חודש נפתחת תערוכה חדשה. בגלריה פועל בר קפה, ובימי א'-ד' מתקיימים במקום קורסים לציור וצורפות, ובימי ה' עד שבת הגלריה פתוחה למכירה ולבילוי. בימי ו' מתקיימות בחצר הופעות ג'ז. תומר 0523-452649, סטפני 0505-734675
* אמנון גופר, "מפגשים מהסוג הגלילי", 054-6549191

תגובות לכתבה • הספסלים של דני עזרי. הנצחה מיוחדת
  הספסלים של דני עזרי. הנצחה מיוחדת
 • הפסיפס בקצה הטיילת, מראה כללי. השתמר היטב
  הפסיפס בקצה הטיילת, מראה כללי. השתמר היטב
 • הפסיפס, קטע
  הפסיפס, קטע
 • אבן המייל הרומית
  אבן המייל הרומית
 • רבקה מ"פשוט טעים". פשוט רבקל'ה
  רבקה מ"פשוט טעים". פשוט רבקל'ה