פנאי - פורטל התיירות של הגליל מערבי

כניסה ללקוחות
צימרים ובתי מלון מסעדות ואירוח אטרקציות ואתרים טיפולים וספא טיולים ומדריכים תרבות ואומנות שופינג ומתנות לקבוצות וארגונים

כדאי לכםלהב מתוך הלהבה

על סכינים עם קת מקרן אייל וחרשי ברזל של פעם / אמנון גופר*

בחורף 1943 נרצח בצידון באבחת סכין יוסף עבדאל אטיף. שבוע לאחר מכן התייצבו חוקרי המשטרה בכפר תרשיחא אצל שאהין הנפח בכדי לברר עבור מי הוא ייצר את סכין הרצח. 
 
תשאלו איך ידעו אל מי ללכת? התשובה היתה "על הסכין", שהרי כל נפח המכבד עצמו מטביע חותמו על כל מוצר היוצא תחת ידיו. 
 
טובי הנפחים מתרשיחא באו, ויוצרי הסכינים התעלו על כולם. רחבת השוק העתיק (היום ממול בית הספר למוסיקה) הכילה בימים הטובים שבעה נפחים, איש ליד רעהו. היום נותרו שניים, וביקור אצלם מאפשר הצצה אל מקצוע עתיק וטכניקות שפסו מן העולם. 
 
נפחים של פעם ייצרו כמעט את כל כלי המלאכה לבית ולשדה. הסאג' לאפיית הלחם, כלי הקלייה למיניהם, המלקחיים לגחלים, חרמשים ומגלים, פעמוני המשכוכית המובילה את העדר ופרסות סוסים. אבל פאר היצירה הם סכינים שקתותיהם עשויות קרן אייל. 
 

אצל חדאד מתאנס 

 
חדד בא מהמילה חדיד וחדיד בערבית זה ברזל. לכן אין תמה שמשפחתו של אדון אסעד חדד מתפרנסת מהברזל ויותר נכון, מהברזל המלובן. אפילו בנו יוסף פתח מסגרייה מודרנית בסמוך לזו הענתיקה של אביו, ועוזרים הם זה לזה על אף פערי המודרנה. 
 

ומה רואים? 

 
באפלולית המסגרייה ניתן להבחין במפוח הישן, זה שבתנועות ידיו המיומנות של חדאד מפיח אש בגחלי הפחם הרוחשים ומביא את הברזל אל הצבע האדום שלאחריו יש למשכו במלקחיים להניחו על הסדן ולהכות בשאקוש (פטיש הברזל הכבד). 
כמעט את כל כלי השדה מייצר חדאד ובאורך רוח יציג את מלוא הטנא סחורתו. ואתם, רק הצביעו ותקנו.  
הערה חשובה – קחו בחשבון שהוויכוח על מחירי הסחורה עם אדון חדד יהיה קשה לכם עד למאוד כי האיש חרש אילם, ולא בגלל מכות הקורנס אלא כך הוא מיום לידתו. 
 

הסכינים של שאהין 

 
אצל משפחת שאהין לא מתרחקים מהברזל גם היום. בנפחיה עובד בנו הצעיר אמיל, את גבו הוא מפנה אל המפוח העתיק העומד מבויש בפינה, אבל פניו אל הברזל, או יותר נכון אל הסכין. 
 
אצל שאהין מייצרים סכינים. דורות על דורות של נפחים, מייצרים דורות על דורות של סכינים ואם פעם לסכין הייתה ידית מקרן של אייל, היום עשויה היא מקרן של פלסטיק. 
 
משפחת שאהין לא נטשה לחלוטין את ייצור הסכינים עם קת הקרן, למרות שקשה היום להשיג קרני איילים משום שמעט כבשים מגיעים לכדי בגרות וגידול קרניים, ובמקום זה מוצאים הם את דרכם אל הצלחת לפני שמוציאים את קרנם במסגרייה. 
 
כך הופך החיפוש אחרי הקרן חלק ממלאכתו של הנפח, ואחרי תהליך ארוך של ייבוש, שיוף והתאמה, מחברים את הקרן אל הברזל, מטביעים את חותם המשפחה ומחכים למטיילים, אספנים או מביני עניין שיבואו לקנות. 
 

והשכן מכפר ורדים 

 
חבר שלי, מוישה ברם מכפר ורדים, שהוא אספן ומומחה לסכינים, העיד בפני בשבועה ששמעם של סכיני תרשיחא יצא למרחקים וכל אספן שמכבד עצמו ראוי שיהיה לו לפחות סכין תרשיחאי אחד באוסף. 
 
מוישה עצמו הוא אספן סכינים בלתי נלאה ואוסף הסכינים שבביתו יכול לכבד כמעט את כל נפחי העולם.
* אמנון גופר הוא מספר סיפורים ומתמחה בטיולים אתניים בגליל. לפרטים: 6549191- 054

תגובות לכתבה  • חלק מהאוסף של צשה ברם. בתמונה הראשית: אסעד חדד, תרשיחא. צילום: עדי אדר
    חלק מהאוסף של צשה ברם. בתמונה הראשית: אסעד חדד, תרשיחא. צילום: עדי אדר
  • אסעד חדד מתרשיחא. הוויכוח על המחיר קשה, כי האיש חרש אילם
    אסעד חדד מתרשיחא. הוויכוח על המחיר קשה, כי האיש חרש אילם