פנאי - פורטל התיירות של הגליל מערבי

כניסה ללקוחות
צימרים ובתי מלון מסעדות ואירוח אטרקציות ואתרים טיפולים וספא טיולים ומדריכים תרבות ואומנות שופינג ומתנות לקבוצות וארגונים

כדאי לכםלא רק חומוס

"אנחנו מחכים למטיילים הישראלים", אומרים במגזר הערבי בגליל. יפה רזיאל טיילה, וגילתה שיש למגזר מה להציע בנוסף למסעדות הטובות / יפה רזיאל

המטענים, המשקעים והמתח בין יהודים לערבים אזרחי ישראל עדיין קיימים. רק לאחרונה היה פיגוע בשפרעם, בו נרצחו ארבעה אזרחים ערבים ישראלים, וקצת לאחר מכן התקבלה החלטת מח"ש שלא להעמיד לדין איש בגין אירועי אוקטובר 2000. 
אבל כל אלו לא משנים את מגמת הפיוס, לפחות בכל הקשור לתיירות. ערביי ישראל, בני כל העדות – מוסלמים, נוצרים, דרוזים ובדווים, מבקשים מהמטיילים ומהתיירים הישראלים דווקא בימים טעונים אלה לבוא להתארח אצלם בכפרים ובערים, לאכול במסעדות האתניות ולטייל באתרים ההיסטוריים. 
סמיר חוסין, ראש המועצה המקומית דיר חנא, אמר לאחרונה בפגישה שהתקיימה בלשכתו: "יש לנו המון מה להציע לתיירים הישראלים ואנחנו מצפים מהמטיילים הרבים בגליל שיכנסו לבקר אותנו בתוך היישובים שלנו, ולא רק יעצרו במסעדות על הדרך, בכניסה לכפר. כדי להמחיש שלדבריו תוקף בשטח, חוסין הפך למדריך תיירים לשעה קלה, ובסיור מקוצר הוכיח שבדיר חנא למשל, יש כמה פינות חמד שרבים מהישראלים טרם הספיקו להתוודע אליהן, למרות שכולם מסכימים שיש עוד הרבה מה לעשות בתחום התיירות כדי להביא אלפי ישראלים לאתרים האתניים. 
 

מצודה, מעיין, מסגד וסיפורים 

 
היישוב דיר חנא נמצא בבקעת סכנין שבמרכז הגליל התחתון ויש בו 8,500 תושבים כ- 85% מהם מוסלמים והיתר נוצרים ובדווים. מקור שמו של היישוב כפר יוחנא (כפר חנון) מהתקופה הרומית בינזטית. בראשית התקופה העות'מנית היה דיר חנא כפר נוצרי אך עם השנים התיישבו בו מוסלמים. באמצע המאה ה-17 היה היישוב בירתו של דאהר אל עומר עד כיבוש עכו והעברת בירת נסיכותו אליה. כדאי לשוטט בין הסמטאות ולהעיף מבט מקרוב במצודה מרשימה "אל קלעה", שבנה סעד אל עומר, אחיו של דאהר לפני למעלה מ-300 שנה. למרבה הצער, הרשויות לא שיפצו את המצודה, אך היא נותרה על מקומה במלוא עוצמתה והשרידים שלה בהחלט משכנעים שמאורעות ההיסטוריה לא פסחו על היישוב הזה. 
ומה עוד? בפאתי היישוב כרם עצי זית עתיקים בני כ-2,000 שנה, מעיין טבעי משוחזר ותצפית מרהיבה לכיוון מזרח – מהכינרת ועד החרמון. יש גם בית בד עתיק מאוד בבית ישן שהפך למעין מוזיאון ונקודת מכירה לשמן זית, קוראת בקפה ובקלפים, נגני כינור, חליל ועוד שמארגנים חאפלות בבתים, ומסגד מדהים שבימים אלה נשלם שיחזורו מלפני 300 שנה. ביישוב אנשים חמים שצמאים לשיתוף פעולה עם המטיילים הישראלים, ומשתוקקים להראות להם כיצד מסורת בת מאות שנים נשמרת פה בין הסמטאות הציוריות, שמעט צבע ומתיחת פנים חיצונית, בהחלט היו מוסיפות להן חן. 
בנסיעה קצרה מחוץ לגרעין הכפר לכיוון עצי הזית העתיקים ניתן להגיע למצפה המשקיף על האזור כולו. לידו נמצא המאהל של אבו פרג' מכניס האורחים שמספר לכל המעוניין סיפורי פולקלור ומכבד בקפה אותנטי ובקלאוות. 
טלפון לארגון סיורים: מועצת דיר חנא, שרית: 04-6782039. טלפונים להזמנות פרטיות: אום מוריס, 052-5564441. בית בד עתיק, מוטלק חורי: 04-6784035, 050-7519597. מצפה עצי הזית העתיקים, מחמוד חמוד: 052-2796013. מאהל בדואי אבו פרג': 050-7490994. 
 

סמטאות ציוריות והיסטוריה 

גוש חלב (אל ג'יש) ידועה בשל המסעדות הלבנוניות בתחומה, אבל מלבדן יש ביישוב מספר אתרים. ביישוב הממוקם כשבעה קילומטרים מצפון מערב לצפת, 2,800 תושבים רובם נוצרים מרונים ומיעוטם מוסלמים ויוונים קתולים. ממצאים ארכיאולוגים מגלים כי המקום היה מיושב מאז תחילת הברונזה הקדומה ואילך. גוש חלב מוזכרת לראשונה בימי המרד הגדול ברומאים. עם פרוץ המרד היא בוצרה בידי יוחנן בן לוי שהיה מעשירי המקום. כאשר עלה צבא רומא על העיר נמלטו יוחנן ואנשיו לירושלים ובני העיר נכנעו לטיטוס. הגיאורגרף אל מוקדסי, שחי במאה העשירית הוא הראשון שמזכיר את היישוב בשמו הערבי אל ג'יש ומתאר אותו ככפר ערבי בגודל מחוז. יש עדויות על קיום קהילה יהודית במקום עד המאה ה-14, כולל שרידי בית כנסת. 
היישוב הנוכחי הוקם בתחילת המאה ה-18 בידי נוצרים מרונים מלבנון. במלחמת העצמאות היה אל ג'יש אחד הבסיסים של צבא ההצלה של קאוקג'י ועם כיבושו במבצע חירם באוקטובר 48' נמלטו ממנו מקצת תושביו והתיישבו בו רבים מעקורי הכפר המרוני בירעם. פרט לנוף המדהים ולאוויר הצח גם בימים חמים מאוד, בגוש חלב מספר אתרים היסטוריים שכדאי לבקר בהם: לפני הכניסה לעיר העתיקה, הציורית והשלווה, ניתן לעצור לתצפית ייחודית המשקיפה אל מרומי הגליל. מכאן נעבור אל סמטאות העיר העתיקה, בסיור רגלי שנערך כשעה בין שרידי אתרים ארכיאולוגים רבים מהתקופה הביזנטית. הסיור עובר בין "פסלי הגעגוע", הגורן ו"גבעת הבכי", כנסיית בוטרוס, המוזוליאום, בית הכנסת העתיק וסיפור עקורי בירעם הנחבא בין בתי הכפר. בית הכנסת העתיק ביישוב נבנה בשנת 250 לערך והמשיך להתקיים לפחות עד שנת 480 לספירה.למטיילים בסמטאות מתאפשר לפגוש את תושבי הכפר מאירי הפנים ומזמיני האורחים (פרח הכמורה הקשיש, מנגן העוד, עושה הריבות ועוד). בסיום הסיור הרגלי ניתן לאכול באחת משתי המסעדות הנמצאות בכניסה לכפר או להתארח (בתאום מראש) אצל המוסיקאי ג'ורג' סמען המציע חדרי אירוח וסתם מוסיקה וקפה במרפסת ביתו. טלפון לתיאום: ג'ורג' סמען 052-2810433. ליד כנסיית בוטרוס שבמרומי היישוב יש פריטים ארכיטקטונים של בית כנסת מהמאה השלישית או הרביעית. במדרון המערבי של היישוב נחשף מאוזוליאום מפואר מהמאה הרביעית לספירה. ליד כביש הכניסה לכפר ניצב מבנה בעל שתי כיפות שבו קבורים לפי המסורת היהודית חכמי הזוגות שמעיה ואבטליון, ויש עוד כמה קדושים, יואל הנביא, יוחאי ואשתו הורי הרשב"י, שמאמינים טוענים כי עצמותיהן קבורות במקום. 
למבקרים המעוניינים בסיור מאורגן: מדי יום שישי ושבת יוצא סיור מודרך בסמטאות גוש חלב הכולל גם ממיטב סיפורי האזור, אותו מוביל אמנון גופר, מדריך טיולים ומספר סיפורים באזור הגליל (054-6549191). 
 

פסלים, מעיין וחומוס 

 
פקיעין (בוקיעה) – יישוב ערבי דרוזי בגליל העליון כשישה ק"מ מדרום מזרח למעלות תרשיחא. בעבר זיהו כאן את הכפר בקע הנזכר במקורות מהתקופה הרומית. על רבי שמעון בר יוחאי ובנו אלעזר מספרים כי הם נמלטו מפני הרומאים בימי מרד בר כוכבא והסתתרו במערה. המוסלמים בכפר מתעקשים שהיה במקום יישוב מוסלמי כבר במאה ה-11 והדרוזים התיישבו בו במאה ה-18. במרכז היישוב שוכן בית כנסת שנבנה ב-1873 ומשובצות בו שתי אבנים שנלקחו מבית כנסת קדום שנבנה מאבני בית המקדש. במרכז הכפר מעיין. ביישוב חיות שתי משפחות יהודיות שהגיעו למקום לא מכבר. פקיעין הנה אחת מהערים המעטות שעדיין שוכנים בהן נוצרים, מוסלמים ויהודים הגרים בסביבת בית הכנסת העתיק. הידועה שבהן - מרגלית זינתי המחזיקה עד היום במפתחות בית הכנסת ומי שמגיע לסיור בוודאי יתקל בה. 
לנכנסים לפקיעין מומלץ לעצור תחילה ב"טיילת הפסלים" לתצפית לעבר נופי הגליל העליון. משם ניתן להמשיך לביקור בקברו של צדיק שנוי במחלוקת ולרדת אל מערת הרשב"י. בפקיעין ניתן לשוטט בסמטאות הציוריות אל כיכר הכפר, המעיין ועץ התות ומשם אל הרובע היהודי ובית הכנסת הקדום. כדאי מאוד לעצור בביתה העתיק והמשומר של מרגלית זינתי. זינתי הנה היהודיה האחרונה שנשארה בפקיעין והיא שומרת עד היום על מפתחות בית הכנסת בעיר. בבית זה ניתן לצפות במופע תיאטרון ייחודי שנעשה על-ידי אוריאל רוזנבאום, שחקן, במאי ומורה לדרמה תרפיה יחד עם מרגלית זינתי בהצגה "פיסות של פקיעין", בהשראת סיפורה של משפחת זינתי (050-7713357). 
אל תעזבו את פקיעין לפני שנפגשתם עם סלאח מהמעיין. סאלח, דרוזי ובן למשפחה המתגוררת בפקיעין דורי דורות. את רזי החומוס למד במסעדות סוריה ולבנון דווקא. לאורחיו הוא מציע חומוס שלצדו ירקות טריים וכבושים, כדורי פלאפל ולבנה. שולחנות המסעדה פזורים בחן בכיכר המעיין ואפשר ללוות את הארוחה במי מעיין מינרליים חינם אין כסף. לסיום אפשר לקנח בקפה משובח ועוגות סולת מתוקות בניחוח מי וורדים. סאלח ונזהה, 052-8285811, 052-8285631 . 
 

אוויר הרים וקוסמטיקה טבעית 

 
בית ג'אן – יישוב דרוזי ציורי בלב שמורת הר מירון בתפר שבין הגליל המערבי לעליון, כעשרה קילומטרים ממזרח לכרמיאל. הכפר שוכן ברום של 930 עד 1,030 מטרים מעל פני הים, מה שמבטיח אוויר הרים צלול גם בימים ממש חמים, ושלג משמעותי כמעט מדי חורף. הוא מונה למעלה מ-9,000 תושבים, שרובם מתפרנסים משירות בכוחות הביטחון ומתיירות. היישוב הוקם במאה ה-18 על ידי דרוזים מהלבנון, על שרידי יישוב קדום. הגרעין הקדום של היישוב שוכן על גבעה בין נחל שפנים וראש נחל פקיעין. בתחום בית ג'אן קברים חצובים, מסעדות וצימרים, וכדאי להתחיל סיור בשולי היישוב הדרומיים, שם נמצא מקום קדוש המיוחד לאחד מאבות הדת "בהאא-אדין", לידו ניתן לעצור לתצפית מרהיבה על אזור הגליל התחתון ובקעת בית הכרם, מפרץ חיפה, הכרמל, הכינרת ורמת הגולן. 
ויש חדש בבית ג'אן, מקום מומלץ לכל חובבי טבעונות ושימוש בחומרים מהטבע. לאחרונה הוקם ביישוב מפעל הקוסמטיקה הטבעית "איה נטורל". זיאד, דוקטורנט בטכניון ומרצה לפרמקולוגיה, פרש משירות צבאי ארוך שנים, במסגרתו שימש כרוקח הצבאי הראשי של צה"ל. הוא חבר לג'מאל, כימאי ולשעבר ראש ענף חיל רפואה בצה"ל, ויחד פיתחו סדרת מוצרים קוסמטיים לגוף ולשיער המבוססים על שמן זית, ללא כימיקלים. שיטת הייצור של "איה נטורל" (ראשי תיבות של "ארץ ישראל היפה") מבוססת על נוסחה ייחודית של שמנים וצמחים אתריים. בחנות המפעל בבית ג'אן, המשקיפה על נוף מדהים, ניתן לרכוש בהנחות את המוצרים הריחניים, הנמכרים ברשתות אורגניות ובבתי טבע, מיוצרים ברישיון משרד הבריאות ומתאימים גם לבעלי עור רגיש. זיאד: 04-9805066, ג'מאל: 050-6982199. 
יוסוף קבלן מבית ג'אן הוא אחד מחלוצי התיירות במגזר הערבי, ובביתו צימרים ואירוח לקפה ועוגה ולארוחה שלמה. טל: 052-2479604.
* יפה רזיאל כותבת במוסף "מסלול" של "ידיעות אחרונות ובאתר ynet. הכתבה פורסמה לראשונה ב-ynet, ומתפרסמת כאן במתכונת מקוצרת.

תגובות לכתבה • המצודה בדיר חנא. הרשויות לא שיפצו, אבל עדיין מרשים. בתמונה המרכזית: תושבת דיר חנא
  המצודה בדיר חנא. הרשויות לא שיפצו, אבל עדיין מרשים. בתמונה המרכזית: תושבת דיר חנא
 • המבצר בדיר חנא מזווית נוספת
  המבצר בדיר חנא מזווית נוספת
 • המוסיקאי ג'ורג' סמעאן מגוש חלב
  המוסיקאי ג'ורג' סמעאן מגוש חלב
 • קבר בגוש חלב. מיוחס לרבי יצחק בעל האקדמות
  קבר בגוש חלב. מיוחס לרבי יצחק בעל האקדמות
 • סמטה בגוש חלב. תושבים מסבירי פנים
  סמטה בגוש חלב. תושבים מסבירי פנים
 • היונים של חרובי פדול מפקיעין. כנראה הכי גדולות בעולם
  היונים של חרובי פדול מפקיעין. כנראה הכי גדולות בעולם
 • שקיעה מעל המסגד בדיר חנא
  שקיעה מעל המסגד בדיר חנא