פנאי - פורטל התיירות של הגליל עליון

כניסה ללקוחות
צימרים ובתי מלון מסעדות ואירוח אטרקציות ואתרים טיפולים וספא טיולים ומדריכים תרבות ואומנות שופינג ומתנות לקבוצות וארגונים

כדאי לכםהמושבה חוזרת

סיור בעקבות המושבה נהריה, כולל סיפורים על שטראוס, סוסקין וגלידה פינגווין. בונוס מיוחד: בדיחות ייקים / יריב נופך

"מעשה באחד", מספר המדריך אורן שוורץ, "שהיה לקוח קבוע בבית הקפה 'פינגווין' של אופנהיימר, ומדי יום היה אוכל אצלו צהריים. יום אחד ראה אותו אופנהיימר אוכל מצדו השני של הגעתון, אצל פייבלמן. למחרת שב אותו לקוח ואכל ב'פינגווין'. שאל אותו אופנהיימר מה קרה שאכל אצל פייבלמן. ענה לו: 'הייתי בטיפול שיניים והרופא אמר לי לאכול בצד השני'". ייקים. 
התאספנו בשעות הבוקר במוזיאון העירוני שבדרום נהריה, בית ליברמן, כדי לטעום משהו ממערכת המסלולים שבנו מדריכי ידיעת הארץ המומחים לגליל, גדעון סגלי ואורן שוורץ. את סדרת הטיולים "בעקבות מושבת הייקים הנשכחת" יזמה סיגלית קרסנר, מנהלת המוזיאון, והם מושקים בימים אלה במלאת 70 שנה לייסוד המושבה. כל בית מבתי המושבה ההיא נושא עמו סיפור מרתק, שפעמים רבות שזור בעבותות להיסטוריה הארצישראלית. בית המוזיאון עצמו נבנה במחצית השנייה של המאה ה-19, הפך לאבן דרך בהיסטוריה הנהריינית, ננטש במשך שנים רבות ושופץ במהלך העשור האחרון. 
"נהריה העיר חיה ותוססת, אבל המושבה הולכת ונעלמת", מדגישים גדעון ואורן. "מטרת הסיורים האלה היא למעשה לשלב את נהריה, מושבת הייקים הנשכחת שייסדו בני העלייה החמישית, ברשימת המושבות המיתולוגיות של בני העליות הראשונה והשנייה לצד ראשון לציון, זיכרון יעקב, מטולה או ראש פינה. "באמצעות הסיורים, גם עיר מדהימה זאת תיחשף לאור הזרקורים, מייסדיה יזכו לכבוד שלו הם ראויים וחלק מבנייניה אולי יינצלו בסיוע המועצה לשימור אתרים. הסיורים האלה יזעקו 'שימור!' מלמטה, כי מלמעלה זה קשה יותר. לבדיל ממושבות אחרות, נהריה היא מושבה של חלקות פרטיות ודור ההמשך מוכר את החלקות ליזמים שהורסים מבנים ובונים חדשים. המושבה נמחקת ואנו רוצים לשמר – למען הדורות הבאים". 
האתרים שבסביבת נהריה יכולים אף הם להשתלב במגוון מסלולי טיולים בהדרכת גדעון ואורן – שניהם מקצועיים, נעימים ומרתקים המשלימים איש את רעהו ועובדים יחדיו במיומנות אך גם עורכים הדרכות בנפרד – אם מדובר בסיור בעקבות שיירת יחיעם, ליל הגשרים ליד אכזיב, בעקבות ההעפלה, מערת קשת, הגנים הבהאים שבין נהריה לעכו ועוד. 
 

צדק עם המייסדים 

כבר במהלך הסיור במוזיאון החדש והמושקע בבית ליברמן, עולה ומצטיירת דמותו של המהנדס יוסף לוי שבאפריל 34' הביט בטלסקופ מכיוון מרפסת ביתו שברחוב פנורמה בחיפה והחליט לרכוש אדמה ערבית צפונית לעכו, ליד שפך נחל המפשוח, הגעתון דהיום, מתאר אורן וממשיך: "מבטו זה של יוסף לוי, הצטלב לימים עם יציאתם מגרמניה של יהודים שהבינו את המצב לאשורו עם עלייתה לשלטון של המפלגה הנאצית, עלו ארצה והביאו לייסודה של 'נהריה משקים זעירים בע"מ' בשנת 1935". תכנית מתווה העיר דהיום, אגב, היא אותה תכנית שהגה יוסף לוי לפני שבעה עשורים. 
המושבה הוקמה לפי מודל חקלאי שהכתיב האגרונום ד"ר אויגן סוסקין: משקים רבים בני מספר דונמים שבהם לול תרנגולות, מטע נשירים וירקות שיישתלו במרחק 12 ס"מ זה מזה – וברור כי הייקים מילאו אחר ההוראה בקפידה. סוסקין התרשם ממבנה דומה שפגש בעיירה קטנה בדרום ספרד בשם מונטה אל גאידה וקרא ל"התיישבות אינטנסיבית על חלקת אדמה קטנה תחת ניהול פרטי". לא ברור מה עלה בגורל המודל הספרדי, אולם חרף ההצלחה בגידול תוצרים ייחודיים כמו תות שדה, ארטישוק ואספרגוס, נחל המודל הנהרייני כישלון והביא את התושבים לחפש אחר מקורות פרנסה אחרים. התשובה הייתה תיירות ותעשייה, וב"תעשייה" אנחנו מדברים על שמות כמו שטראוס, זוגלובק ו-ורטהיימר, שנולדו במושבה בימים ההם ממש. 
נהריה הנצורה שרדה את הימים שלאחר תכנית החלוקה, אשר הותירה אותה מחוץ לגבולות לצד שבי ציון, רגבה, עברון, חניתה, מצובה, אילון ויחיעם. ההיסטוריה של הימים ההם כוללת 12 אניות מעפילים שנחתו בחופיה, בהן האנייה 'חנה סנש', וכמובן , את הבשורה שהגיעה מעל גלי האתר על הקמת מדינת ישראל. הסיור של בית ליברמן והמועצה לשימור אתרים סוקר שנים אלה שבין 34' ל-48'.  
שמו של 'חוזה העיר' ומייסדה, יוסף לוי, שבנה את ביתו סמוך למגדל המים על חוף ימה של נהריה ושב אל המושבה לקראת פטירתו באביב 49' לאחר שנים שבהן חי על הכרמל, נשמט מרשימת מייסדי המדינה הנישאת בפי כל – ואחת ממטרותיה של תכנית הסיורים החדשה היא לעשות עמו צדק. "רחוב המייסדים מתפצל לרחובות על שם מייסדים שזכו לכך, יש כאלה שטרם נקרא רחוב על שמם ויש כמה רחובות הנושאים שמות 'מיותרים' של אלה שההיסטוריה העצימה שלא בצדק", נאנח גדעון. מאז שהוא ואורן נכנסו לפרויקט התחקירים המקיף "שנמצא רק בתחילתו", הנושא בוער בעצמותיו. 
 

המחנך והרב 

התחנה הראשונה בסיור המדגמי שממנו זכיתי לטעום הייתה בביתו של המחנך המיתולוגי הנערץ ומטיל האימה ד"ר שלמה רילף, שהוזמן לנהריה ב-36' לשמש מורה ומנהל בית הספר של המושבה. בין יתר תלמידיו של רילף היו האחים מיכאל ורעיה שטראוס (ילדיהם של ריכרד והילדה, מייסדי אמפריית הגבינות), ילדי משפחת זוגלובק, שמשון שושני (לשעבר מנכ"ל משרד החינוך), שופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר ואף פרחחים פוחזים שנזקקו ל"חינוך מחדש" כמו רפי נלסון. הבית, הממוקם בצדה הדרומי של המושבה, שימש עמדת שמירה, ובנו של ד"ר רילף, יצחק, חי בו עד היום. ד"ר רילף שכל את בנו השני בקרבות מלחמת העצמאות חודשים ספורים לאחר שאחיינו, דניאל בן ה-3.5, נהרג מהפצצה סורית במרכז העיר – אחד האירועים המכוננים הרבים של המושבה. בספר זכרונותיה מספרת השופטת דורנר כי דברים חומריים היו במסורה בביתו של ד"ר רילף, אבל חינוך לציונות ומצוינות, תרבות ומוזיקה היו בשפע. בסמוך לבית מתפצל רחוב על שמו של ד"ר רילף. 
תחנה אחרת בסיור היא ביתו של רב המושבה, הרב קלר. כיום משמש בתפקיד חתנו, ונראה כי חצר הבית שבה נישאו זוגות רבים כל כך מבני המושבה לא השתנתה במאום. אנו זוכים לשמוע מפי גדעון על מסירותו של הרב שפקד את אסירי המחתרות הכלואים בעכו (ובין השאר סייע בהעברת מידע חיוני) ובעיקר על נכונותו למסור את נפשו כדי להביא לקבר ישראל את גופות הלוחמים שנפלו על הגנת הארץ. לאחר ששיירת יחיעם הותקפה סמוך לכברי ולמעלה מ-40 מנוסעיה נטבחו נכנס הרב בהליכה לשטח האש כדי הביא את החללים לקבורה. 
 

להקת האחים והאחיות 

אזכורו התכוף של יוסף לוי במסגרת ההדרכה הוא בלתי נמנע, וטוב שכך. במהלך ההסברים המרתקים הטבולים באנקדוטות אנושיות, אנו למדים שהמהנדס יוסף לוי ואשתו, קלרה לבית זומרפלד, עולים ארצה בתחילת שנות ה-20, כשיוסף עסוק ברכישת אדמות בהון פרטי שהחזיק או גייס. עם השנים הוא צפוי להפוך לרוכש הקרקעות הפרטי הגדול ביותר בפלסטינה וליזום רכישת קרקע נועזת ורבת מעוף ודמיון בחבל ארץ ערבי לחלוטין מצפון לעכו. 
יוסף לוי וקלרה אשתו עברו אמנם לגור בנהריה, אולם הם לא היו לבד: שני אחיו, הנשואים אף הם לאחים לבית זומרפלד, היו עמו. קראתם נכון, שני האחים והאחות לבית לוי (יוסף, פאול והלנה) התחתנו עוד בגרמניה עם שתי האחיות והאח לבית זומרפלד (קלרה, פלורה ומקס). אם תתעקשו נספר לכם גם כי פנתיאון האלים הנהרייני כולל בין היתר את סיפור העברתה של כרמלה, בתם הקטנה של הלנה ומקס, לרשותם של יוסף וקלרה שהיו חשוכי ילדים. כן רבותי, הכול גלוי במשפחה כך שכרמלה הקטנה ידעה כי טכנית דודיה הם הוריה הביולוגיים ובני דודיה הם אחיה. הדבר לא הפחית כהוא זה מגאוותה הגדולה באביה הבלעדי – הוא יוסף לוי מכונן העיר נהריה. 
לפני שחתמנו את סיורנו בקפה ועוגה ב"פינגווין" המיתולוגי, בית הקפה שהקימו ארנסט והוגו אופנהיימר ב-1940 ואשר מנהל כיום אילן לבית אופנהיימר, הצצנו לבית שבו נולדה אימפריית החלב ושאר הרוח של משפחת שטראוס. ביתם של המייסדים, ריכרד והילדה שטראוס, משמש כיום בית הנצחה וחדר ישיבות עבור הנהלת הגוף שהפך למעצמה תחת ניהולו של הבן מיכאל והבת רעיה. מלבד המצגת האורקולית בסלון הבית (שאליו ניתן להיכנס באישור מיוחד שזכו בו רק סיורי בית ליברמן) שום דבר במקום הצנוע והמכובד שלא השתנה – מן הריהוט ועד מיני השיחים שבחצר, אינו מצביע על כך שהמעצמה נולדה מן התותים והקצפת של הילדה, ומהמונית של ריכרד, אחד משני הרכבים היחידים במושבה. השניים, אגב, כמו רבים מבני המושבה ההיא, דיברו גרמנית בלבד עד יומם האחרון. בשפה זאת גם התנהלו ענייני המושבה הרשמיים, קטנים כגדולים. גודלה של המחלבה שבחצר האחורית של הבית, אשר פעלה עד השנים האחרונות ממש, הוא מרשים גם היום (המעוניינים לסייר באתר הייצור הנוכחי של תעשיות שטראוס-עלית ייצרו קשר עם מוניק בלש, מנהלת מרכז המבקרים של החברה: 052-8288035, 04-9018035). 
כאילו כדי להמחיש הלכה למעשה את גודל השליחות שחשים, ובצדק, מארגני הסיורים, אנו עוברים לצד אתר בנייה מגודר. לשאלתנו מסביר לנו גדעון כי הבית לפנינו הוא "בית העמודים" או "בית כאהן". ד"ר ארנולד כאהן שימש ראש המועצה עד שנת 47' וניהל במקום את מפעל השימורים הראשון. נראה כי הבית, ששימש בין היתר ביתו הראשון של התעשיין מייסד "ישכר", סטף ורטהיימר, מיועד להיהרס בזמן הקרוב.  
לאורך המסלול המרתק כולו מתובלים הסבריהם של גדעון ואורן בציטוטים עסיסיים, בהם מדבריו של יגאל אלון: "אדם שאין לו עבר, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל". 
 

פירוט נוסף 

הסיורים יוצאים מבית ליברמן, ונמשכים כארבע שעות. הסיור קל מבחינת צעידה רגלית ומיועד באופיו לקהל המבוגר המתעניין בהיסטוריה הציונית של ארץ ישראל, סטודנטים וסגל הוראה. עלות הסיור 80 ₪ לאדם (מותנה בקבוצה של לפחות 25 איש, עם הנחה לקבוצות גדולות יותר. 
מחיר ביקור במוזיאון בית ליברמן: מבוגר 10 ₪, חיילים 8 ₪, ילדים וותיקים 6 ₪, וקבוצות גמלאים וילדים ישלמו 5 ₪ – בתיאום מראש. אורך הביקור במוזיאון נע בין שעה לשעה וחצי, וכולל סרט בן 14 דקות, הסבר על המושבה, הישובים באזור, השימור ועוד. המוזיאון פתוח בשבת. המוזיאון שוכן בסמוך לכביש הראשי עכו-נהריה, מצפון לקניון הצפון. הכתובת המדויקת: דרך גדוד 21, נהריה. לפרטים נוספים: 04-9821516, נייד: 052-5450915, פקס: 04-9822479. דוא"ל: [email protected] דואר רגיל: ת.ד 78 נהריה, 22100. 
 
סיורים מיוחדים נוספים באזור 
עצים מספרים – סיפריהם של מקומות שהמקשר ביניהם הוא עצים עתיקים או מעניינים. 
בתי אפנדים – הצצה לבתי האבן הגדולים מהמאה ה-19 והצצה לחייהם של עשירי הארץ באותה תקופה. 
נגיעות – מפגשים עם הפסיפס האנושי המרתק של הגליל. 
כזיב אחר – שבילים ומקומות לא מוכרים באגן הנחל. 
מקומות נסתרים – תצפיות מרהיבות, חורבות נעלמות בחורש, מתקנים קדומים, פריחות ועוד. 
 
לפרטים והזמנת סיורים: גדעון סגלי 04-9858909, 054-5600105, [email protected]; אורן שוורץ – הבה נגלילה (טיולים באנגלית ובעברית) טלפקס 04-9825191, 052-2377496, [email protected]

תגובות לכתבה • הוגה ומייסד נהריה, יוסף לוי. בתמונה הגדולה: הילדה וריכרד שטראוס
  הוגה ומייסד נהריה, יוסף לוי. בתמונה הגדולה: הילדה וריכרד שטראוס
 • המפה של יוסף לוי
  המפה של יוסף לוי
 • בית ליברמן בימים ההם
  בית ליברמן בימים ההם
 • בית ליברמן בתקופת ההזנחה
  בית ליברמן בתקופת ההזנחה
 • בית ליברמן היום
  בית ליברמן היום
 • מגדל המים בימים ההם
  מגדל המים בימים ההם
 • מגדל המים היום
  מגדל המים היום
 • גדעון סגלי עם הטלסקופ של יוסף לוי
  גדעון סגלי עם הטלסקופ של יוסף לוי
 • אורן שוורץ בפעולה
  אורן שוורץ בפעולה