פנאי - פורטל התיירות של הגליל מערבי

כניסה ללקוחות
צימרים ובתי מלון מסעדות ואירוח אטרקציות ואתרים טיפולים וספא טיולים ומדריכים תרבות ואומנות שופינג ומתנות לקבוצות וארגונים

כדאי לכםטיול מהשרוול

מסע אופנה גלילי כמעט במקביל לגלגל החיים: בגדי הריון ב"דרך" שבשבי ציון, בגדי ילדים אצל נטע פרטוק בכליל, בגדי חתונה אצל אוולין שר במצפה חרשים ולקינוח בגדי נשים אצל נטע רמון מראש פינה / יריב נופך

ספק אם מישהו יקבל את המסקנה המלומדת של הח"מ, אבל ברשותכם אני מתעקש: הבגדים בגליל נוחים. גם האנשים. בכלל, נוח בגליל. במסע סתווי שנפתח ומסתיים בנטע – הראשונה מראש פינה והאחרת מכליל – פגשנו מעצבות ויוצרות מקוריות שלא מוכנות להתפשר על נוחות, ומצליחות לעשות זאת מבלי להתפשר על עקרונות נוספים בעבודתן – מראה הבגד, רמת העיצוב, איכות הבד ואפילו מגמת השימוש בחומרים טבעיים. ארבעת מוקדי האופנה הגליליים נעים סביב חמישה צמתים מרכזיים בחיים כדי שלכם יהיה קל ולא תצטרכו לבחור – לכל אחד זמן משלו. 
 

מה עם החצי? 

דרך, חנות הסטודיו של מירב פליישר בשבי ציון 
 
נפתח בהברקה הנוחה של מירב פליישר. מירב, בוגרת המגמה לעיצוב תעשייתי בבצלאל, אחראית ל'קולקציה בחצאים' לנשים בהיריון ולאחר לידה (אבל לא רק). חנות הסטודיו שלה, "דרך" שוכנת בלב הכפר הציורי שבי ציון מדרום לנהריה. "אחת הבעיות שבה נתקלות נשים בהריון היא מצוקת הבגדים", מסבירה מירב. "המכנסיים כבר לא עולים, החולצות קטנות והכול כבר לא נוח. הן זקוקות לבגדים שיגדלו יחד איתן, ואם אפשר – שיוכלו להשתמש בהם גם אחרי הלידה". 
כשמירב ניסתה להניק את ילדיה היא חיפשה פתרון לחוסר הנוחות של הבגדים ובעקבות זאת נולדה קולקציית חצאים, המבוססת על רעיון פשוט אך גאוני: במקום חולצה שלמה, שני חצאי חולצות שכל אחד מהם מכסה רק צד אחד של החזה ומשתלבים לחולצת מעטפת. התוצאה: בגדים שיושבים נפלא על הגוף ובעת הצורך ניתן להזיזם בקלות הצדה כדי להניק. יתרון נוסף של 'חצאים' הוא האפשרות לקנות כמה פריטים ולשלבם כראות עיניכם. הפריטים נמכרים בארבעה אורכים: יחידת בסיס, מותן, טוניקה ושמלה, ובאורכי שרוול שונים. את קולקציית החורף החדשה של 'דרך' תמצאו בצבעי חציל, חמרה, ורוד עתיק, חום, שחור, אדום ועוד, והשנה נוספו גם שרוולונים במגוון צבעים.  
כשתגיעו ל'דרך' תגלו בחנות הפתעות נוספות – כאלה שהופכות אמהות למאושרות: תיקי החתלה ייחודיים, מנשא קשירה, סינרים, צעצועי עץ, כריות הנקה ועוד. 
דרך. שבי ציון, טלפון: 04-9520868. המוצרים ניתנים להשגה גם ב'דיאדה' ובאתר: www.wayid.com. 
 

כבוד לילד 

קיקה, בגדי ילדים בכליל 
 
היינו בהריון והתוצאה הבלתי נמנעת היא ילדים. רבע שעה נסיעה משבי ציון, ביישוב כליל, אפשר למצור בגדי ילדים מיוחדים באמת. "הייתי תופרת בגדים לי ולתומר (הבעל) וכשמיקה נולדה תפרתי גם לה, וזה תפס", מספרת נטע פרטוק, תושבת המקום שלפני שלוש שנים הקימה את קו בגדי הילדים "קיקה – בגדים קטנים". "כשמיקה היתה קטנה היא התקשתה לבטא את שמה וזה מה שיצא", היא מבארת את פשר השם. לעיצוב בגדי ילדים הגיעה מתחום קצת שונה: ארכיאולוגיה. עם סיום לימודי התואר היא נותרה עמוק באבק העתיקות ואף ניהלה שטח בעת החפירות בחצור, אבל זה לא שהמעבר מהאבן הקרה לכותנה החמימה קרה ביום אחד: בדרך היו קייטרינג, הומאופתיה וטיול בהודו, שיתגלה כמוטיב חוזר משמעותי בהמשך.  
מדובר אמנם בבגדי ילדים, אבל הקו איננו תינוקי. המראה כמעט מבוגר, ועם זאת קליל וטבעי לגמרי עבור הילדים. בדי הכותנה הם הודיים איכותיים אבל המגע של נטע מחויט ופחות זרוק, אך עדיין עם "ניחוח הודי".  
"הבגדים שלי מיועדים לעונות המעבר, כמו זאת הנוכחית", נטע מסבירה. "הם עשויים ממאה אחוז כותנה ארוגה ביד". כשהיא מפרטת את הנקודות החשובות עבורה בתהליך עיצוב הבגד בולט נושא הנוחות, וכן העמידות: "השתמשתי באותם בדים לבגדים שתפרתי לעצמי, ורק לאחר שעמדו במבחן האיכות המחמיר ביותר – הכביסות והזמן – החלטתי לעצב מהם את הקולקציות של קיקה". 
נטע אינה מסתירה את רצונה לחרוג בעתיד מתחום בגדי הילדים ולעצב גם למבוגרים. "כולן שואלות אם יש גם למבוגרים. בינתיים בגדי הילדים שאני עושה הם למעשה גיזרות מבוגרות בקטן. בגדים עם כבוד לילדים – לא מצועצע או תינוקי". 
קיקה. כליל, טלפון: 054-4750414. להשיג במכירות ביתיות וכן בחנויות 'בייבי טבע' בתל אביב, קטקטים' בירושלים ובקרוב במקומות נוספים. 
 

בובה של כלה 

אוולין שר, מצפה חרשים 
 
אוולין שר תופרת חלומות. אין דרך אחרת להסביר את מה שהיא עושה. ומהו החלום הגדול מכולם? נכון, שמלת כלה. שמה של אוולין, תושבת מצפה חרשים ילידת הולנד, הולך לפניה בכל הקשור לבובות האנטרופוסופיות שהיא מייצרת ואשר הפכו למוצר מבוקש בחנויות הנחשבות במרכז הארץ. היום היא כבר מתקשה לעמוד בביקוש ("לא הולכת לישון בלי לעשות חמישה גמדים"), אבל נהנית מכל רגע ("אני אחרי אלפי בובות, ועדיין אוהבת להכין כל אחת"). 
היא עוסקת בעבודת יד מאז שהיא זוכרת את עצמה. את מלאכת התפירה למדה לעומק בהולנד, לצד לימודי תדמיתנות. התפירה היא אומנותה הגדולה של אוולין וגם היא מקפידה להשתמש בחומרים טבעיים בלבד, בעיקר כותנה, משי וצמר כבשים. לבד מהבגדים והבובות שהיא תופרת מעבירה אוולין בשנים האחרונות סדנאות תפירה במספר יישובים ובבית אבות הולנדי, "בגלל השפה". בשעה שהיא מדברת על בית האבות עיניה נוצצות מאושר. 
על אף הפניות הרבות המופנות אליה, אוולין מעידה על עצמה כי היא אינה מעוניינת לעצב קו בגדים משלה. "יש מספיק אנשים שיעשו את זה", היא מחייכת. נראה שאהבתה הגדולה היא לסייע לאנשים להגשים את רצונותיהם בכל הנוגע לבגדים ועבודות יד, וכך ניתן למצוא בסטודיו המרווח שלה בגדים רבים המיועדים לקליינטורה קבועה מכל רחבי הארץ לצד תחפושות מדהימות שהחלה להשכיר, בגדי ילדים שבהם למעשה התחילה את העיסוק בעיצוב, בובות אצבע יפהפיות שבראה לבקשתה המיוחדת של מטפלת בילדים חריגים ושמיכת טלאים חלומית שהוזמנה ממנה להולדתו של תינוק. הבגדים שאותם היא תופרת מוזמנים אצלה על ידי מי שלא מוצאים את הבגד שעליו חלמו, אך גם תחום ייחודי – שיחזור ושיקום בגדים עבור אלה שהבגד האהוב עליהם הולך ונעלם לנגד עיניהם.  
שמלות הכלה הן גולת הכותרת של תופרת החלומות, ועל פי תמונותיהן של כמה כלות מאושרות ביום חגן ("יש רק את התמונות האלה, הייתי צריכה לצלם את כל השמלות שתפרתי"), החלומות הוגשמו במלואם: "בדרך כלל הן באות עם רעיון וזה מתפתח. עם זאת, למשל", היא מצביעה על כלה יפה באלבום, "נסעתי לתל אביב וביחד מצאנו את הבד, שהיה שונה מהרעיון המקורי אבל מתאים יותר".  
חיוכה התמידי של אוולין נעלם לרגע חטוף רק בשעה שהיא מזכירה את המחירים המופקעים שמעצבים דורשים עבור שמלות כלה. "אני רוצה לישון בשקט בלילה", היא אומרת בשקט, "בלי נקיפות מצפון". 
אוולין שר, מצפה חרשים, טלפון: 04-9803287, 050-7449772. אפשרות להזמנת סדנאות וקורסים לתפירה ויצירת בובות. 
 

טבעי ורומנטי 

שנטיפי בגדי אור, הסטודיו של נטע רמון בראש פינה 
 
נסיים ב"שנטיפי – בגדי אור" של המעצבת נטע רמון בראש פינה (לא ממש גליל מערבי, אבל מרחק קפיצה של חצי שעה). "לקראת החורף הזה התחלתי לעבוד עם פליז, לא לפני שהבנתי שמדובר בחומר הממוחזר מבקבוקי פלסטיק. אמנם זה לא טבעי, אבל זה מציל את העולם", מסבירה נטע בחיוך בשעה שהיא מתעטפת בשניים מן הדגמים החדשים והמפנקים שלה: שמיכת פליז בהירה, עדינה ומחויטת עם שרוולים שמשלימים את החיבוק על הגוף, ו-וסט קצרצר ואלגנטי עם שרוולים ארוכים שמעלה את השאלה איך לא חשבו על זה קודם. 
נטע, דוגמנית לשעבר שהפכה למעצבת תלבושות נחשבת (אריק איינשטיין , אלדד זיו, שחר סגל וידוענים אחרים), מדגישה שמלבד הפליז, הבגדים בעיצובה הם טבעיים בלבד, בעיקר כותנה, פשתן ומשי: "בעיקרון חשובות לי מאוד הגיזרות. אני מקפידה על גיזרות נשיות ומחמיאות". נראה שכדי לזכות בסודות גזירת האריגים של נטע נזדקק ליותר משיחה בביתה הציורי שמולו בנתה את הסטודיו שלה בבניית בוץ, אולם היא אינה חוסכת במלים הממחישות את אהבתה הגדולה לבדים ולא פחות מכך ללובשות אותם: "באופן גזירת האריגים אני נותנת להם גמישות, ואז הבגדים יושבים באופן מחמיא על הגוף. זה פטנט גזירה שלי שמכפיל ואף משלש את כמות הבד לעומת הגזירה הישרה הרגילה. שפע הבד הוא מאוד רומנטי, מאוד נשי, ומאזן באורח פלא תכונות גוף קיצוניות, כך שאישה נמוכה נראית גבוהה יותר ולהיפך. הדבר נכון גם לגבי מראה צר יותר לנשים מלאות, ומעוגל וחמוקי לרזות מאוד".  
אחת הקבוצות שהרוויחו בגדול מן הקו העיצובי של נטע הן נשים דתיות שמאושרות לגלות בגד מחמיא ונוח, ולא על חשבון הצניעות. " אני בעצמי שומרת שבת והחנות אינה פתוחה בשבת. מכנסיים למשל, אין ברמת המכנס. רק כתחתית". 
את התקופה הבוהמית שלה קטעה נטע בבת אחת לפני 13 שנה כשנסעה להודו לתקופה ממושכת ואחריה חזרה לגליל והחלה לצבוע בדים בעצמה: "התחלתי עם חוטי משי שהייתי מבשלת עם תבלינים וצמחים. קליפות רימונים שנותנות צבע ליים ירקרק, סומק, פפריקה, כורכום, קליפות אקליפטוס, בצל, ואחר כך גם אדמות ממצרים ומרוקו להשגת צבעים ירוקים וכחולים (אינדיגו, זאהרי ועוד). לאט-לאט חזרתי לייצר דברים". בשלב זה נזדמן לנטע לעצב את פסטיבל שנטיפי: "הייתי תופרת אוהלים של 400-300 מ"ר. מאחד הבדים היפים, שלא רציתי שילך לאוהלים, עיצבתי בגדים שנחטפו מיד. הבעלים של שנטיפי, יאיר, אמר לי 'זהו, בואי נייצר בגדים ביחד' – שנינו חלמנו להיות בהודו, והעסק נולד". לאחרונה פתחו נטע ויאיר חנות נוספת בפרדס חנה. 
בחנותה של נטע תוכלו למצוא גם תיקים, נעליים, קבקבים ומזרני כותנה מפרנקים במיוחד – הכול פרי עיצובה, כשעכשיו מככבים דגמי הסתיו והחורף. השקיות שבהן תקבלו את הבגדים שקניתם עשויות נייר עיתון והמדבקה שעליהן מלמדת שייצורן מאפשר חיים בכבוד לתושבי כפר יתומים בהודו שהקימה תנועת חסות בין-לאומית. 
בגדי אור. ראש פינה, רח' דויד שוב, טלפון: 04-6934958; פרדס חנה, דרך הנדיב 04-6274495.

תגובות לכתבה • אופנת חצאים של מירב פליישר. בתמונה הראשית: נטע רמון מראש פינה
  אופנת חצאים של מירב פליישר. בתמונה הראשית: נטע רמון מראש פינה
 • מירב פליישר בפתח חנות "דרך" בשבי ציון
  מירב פליישר בפתח חנות "דרך" בשבי ציון
 • כבוד לילדים. הבגדים הקטנים של נטע פרטוק. דוגמנית: מיקה
  כבוד לילדים. הבגדים הקטנים של נטע פרטוק. דוגמנית: מיקה
 • הבגדים הקטנים של נטע פרטוק מ"קיקה"
  הבגדים הקטנים של נטע פרטוק מ"קיקה"
 • רוצה לישון טוב בלילה. החתן והכלה בבגדים של אוולין שר
  רוצה לישון טוב בלילה. החתן והכלה בבגדים של אוולין שר
 • נטע רמון ופליז מהקולקציה החדשה
  נטע רמון ופליז מהקולקציה החדשה