פנאי - פורטל התיירות של הגליל מערבי

כניסה ללקוחות
צימרים ובתי מלון מסעדות ואירוח אטרקציות ואתרים טיפולים וספא טיולים ומדריכים תרבות ואומנות שופינג ומתנות לקבוצות וארגונים

כדאי לכםדברו אל האבנים

ולא רק שהן יענו לכם, לפעמים הן ידברו ראשונות. מסע בין גני פסלים ופסלים סביבתיים בגליל, לחובבי אמנות מושבעים, לחובבים לייט ולכל מי שאוהב דברים יפים (טוב, אבאל'ה, יש גם המלצות על כמה מסעדות טובות בדרך) / אייל כץ

כל נסיעה ברחובות מעלות תרשיחא כמוה כטיול בגן פסלים ענקי. ריבוי הפסלים הוא פרי מפעל יפה שמקיימת העיר כבר 14 שנה – סימפוזיון פיסול בינלאומי "אבן בגליל". אבל לא רק מעלות. חובבי הפיסול ימצאו יצירות מרשימות גם במחצבה ששוקמה על כביש תפן כרמיאל, במוזיאון הפתוח בתפן, ביישוב הקהילתי יובלים שבגוש משגב וקיבוץ אילון שעל כביש הצפון. 
 

אבן, מים ושמיים 

 
ונתחיל במעלות תרשיחא. בשנים האחרונות מתקיימים אירועי הפסטיבל באגם מונפורט (על כביש 89, נהריה-צפת, סמוך לצומת חוסן), והאגם עצמו הוא נקודה מצוינת להתחיל. עשרות פסלי אבן ניצבים על גדות האגם, ששווה ביקור כשלעצמו. במתחם האגם מדשאות יפות (אסור למנגל), אפשרות לשיט, מתקן החלקה על קרח בשם "אחלקרח", קרטינג ומתקני שעשועים לילדים. גם מסעדה צרפתית חדשה ומצוינת יש שם, "הדרל'ה" שמה, צמודה ל"אחלקרח". 
הפסלים אמנם נוצרים באגם (לרוב מתקיים הסימפוזיון בחוה"מ פסח), אך לא כולם נשארים שם. לאחר הפסטיבל מועברים הפסלים למקומות שונים בארץ, ורבים מהם מתמקמים במקומות שונים במעלות תרשיחא. 
נסיעה ממונעת בתוך מעלות תפגיש אתכם עם פסל כל כמה מטרים. גם בתרשיחא תפגשו רבים מהם, ושם תוכלו ליהנות מצרפתית נוספת, ותיקה יותר ומשובחת אף היא – "אלומה". 
 

פסיפס, גרוטאות וגינה 

 
ממעלות אפשר להצפין או להדרים בעקבות הפסלים, ונתחיל דווקא בצפון. בקיבוץ אילון שעל כביש הצפון אתר מרשים ולא מספיק מיוחצ"ן – גן הפסלים של מאיר דויזון ז"ל. דוידזון, בעל זכויות רבות בהגנה ובצה"ל, היה ממקימי חטיבת גבעתי וסיים את הקריירה הצבאית שלו כסמח"ט היחידה. כל חייו עסק גם באמנות, בעיקר בפיסול. חומרי הגלם שלו היו על טהרת הגרוטאות, בעיקר רשתות ישנות של לולים. את כל פסליו ציפה באבני מוזאיקה מהמפעל שבקיבוץ, והתוצאה מרשימה וצבעונית. 
מאות מהפסלים ניצבים כיום בגינת ביתו, שטיפחה במשך שנים רעייתו של מאיר, רות ז"ל. הפסלים תקשורתיים מאוד, מצטיינים בחוש הומור בריא, והשילוב של גינה ירוקה ופסלים מיוחדים יוצר פינת חמד אמיתית. המקום מתוחזק כיום על ידי בני המשפחה ואם יהיה לכם מזל ותפגשו אחד מהם, תוכלו להיכנס לביתו של דוידזון ז"ל, שהשתמר כפי שהיה בימי חייו ומזכיר יותר מוזיאון מאשר בית מגורים. 
בקטע הגסטרונומי ממתינה לכם באילון מסעדת "הבקתה בין הנחלים", מסעדת גורמה מצוינת, נדיבה ומסבירת פנים. בדרך תוכלו לקפוץ "למסעדת הארזים" בשלומי – לבנונית מצוינת, או לסטות עד לבצת (5 דקות מצומת חניתה) למסעדת "האווז הירוק", צרפתית כפרית משובחת שאף זכתה להמלצת "מפה". 
 

גן, מכוניות וזכוכית 

 
אם נשוב ונסמן את מעלות כנקודת מוצא, ניסע משם חמש דקות למוזיאון הפתוח בתפן. מדשאות הענק שבמוזיאון משתרעות על פני עשרות דונמים ומהוות גן פסלים מרשים עם יצירות של טובי הפסלים בארץ. כ-100 פסלים פזורים שם, כולם של אמנים ישראלים. בין האמנים: יחיאל שמי ז"ל, מיכאל גרוס, מנשה קדישמן, יעקב דורצ'ן, דוד פיין, דליה מאירי, ישראל הדני, ז'ק ז'אנו, עופרה צ'ימבליסטה ורבים אחרים. 
במתחם המוזיאון (הכניסה בתשלום) יש גם ביתן אמנות, מוזיאון תעשייה, מוזיאון למורשת הייקית, תצוגה מרשימה של מכוניות עתיקות ושתי חנויות מפעל שמארחות מבקרים ומקיימות גם סיורים מודרכים – מפעל הזכוכית של אנדריאס מאייר, וחנות המפעל של סבתא ג'מילה המפורסמת מפקיעין. 
 

מחצבה, שבילים ושקט 

 
נסיים בשני מקומות עם חותם של אמנית אחת, דליה מאירי מהיישוב יובלים. ממוזיאון תפן נרד לכיוון כרמיאל (כביש 854, מעלות-כרמיאל, למי שמתעקש). אחרי שנעבור על פני צומת לבון נחפש שני פסלי אבן בצד ימין של הדרך. שני הפסלים מסמנים פנייה לחניון קטן והם רק מתאבן למה שמחכה לנו בצד הכביש, נחבא מעין הנוהגים הנחפזים. "מתלול צורים" נקרא המקום, אך בשלטים לא מצאנו זכר לשם זה. 
נחנה את הרכב בחניון קטן המשקיף לעבר מחצבה גדולה שאיננה פעילה, מטעי זיתים ופסלים גדולים. הפסלים הסביבתיים הללו הוצבו במקום כחלק מפרויקט שיקום המחצבה. תכננה אותו אדריכלית הנוף יהודית גרמי, הקמתו נמשכה מספר שנים במהלך שנות ה-90', והפסלים במקום הם בעיקר פרי יצירתה של דליה מאירי. אם תהיו ממש בשקט תוכלו לשמוע אותם מדברים עם הטבע. הם משתלבים בנוף הקרוב (כרמי זיתים על קוליסות אופייניות) והרחוק (כרמיאל והסביבה, נוף מרהיב), חותכים אותו בצורה מעניינת, מדגישים חלקים ממנו באמצעות חלונות ענק, ובזכות גודלם ועוצמתם מאפילים על הפצע הגדול שיצרה המחצבה. אם מישהו היה טורח לנקות את בדלי הסיגריות ופחיות המשקה הריקות, בכלל היינו מאושרים, אבל לשמחתנו הלכלוך מצוי רק באזור החניון, ואם יורדים לשבילים לכיוון המחצבה אפשר ליהנות במקביל מהשקט, הטבע והאמנות. 
 

חצרה הפרטית 

 
נסיים את המסע בגן הפרטי של דליה מאירי, בקרבת ביתה ביישוב הקהילתי יובלים (ממשיכים עם הכביש לכיוון כרמיאל בכביש 85, פונים ימינה לכיוון מערב, וברמזור הראשון שמאלה לכביש 874. קצת לפני צומת יובלים מצויה הפנייה ליישוב יובלים). את המכונית תחנו בבקשה בחניון הקטן מחוץ ליישוב, וכבר שם תפגשו את ראשוני הפסלים. טיילו בנחת פנימה, ותפגשו מגוון פסלים בגן גדול שנולד ב-1978-9 וממשיך ומתפתח כל הזמן כבר 27 שנה.  
רבים מהפסלים הם מאבן גלילית, מקומית. באחדים מהם נפערים חלונות אל ההרים שבאופק והם יוצרים חיתוך מרתק של הנוף, מעניקים לו פרשנות חדשה, זווית מבט נוספת, מחדדים, משלימים ותמיד מכבדים ומתחשבים בו.  
סלעים אחרים עשויים מאבן בזלת דווקא, ובאחרים מתחברים לאבן חומרים אחרים כמו פרספקס שקוף, צמר כבשים, אדני רכבת, צינורות ברזל ורשתות. השמיים, הנוף והאדמה הם תמיד חלק מכל יצירה. 
ולגשמיות הרעבה: בצומת יובלים (במתחם תחנת הדלק) מסעדה מזרחית טובה – אל שייך; עוד קצת הלאה, ביישוב רקפת, גלריה לחפצי אומנות מדרום אמריקה – הגלריה המקסיקנית, המגישה גם ארוחות קלות, מרקים וקפה טוב. ביישוב שכניה שבהר שכנייה תמצאו את מסעדת התאומות, המגישה אוכל לבנוני-יהודי מיוחד וטעים. ביישוב קורנית שבהר שכנייה מחכה לכם מסעדת "תותים" המגישה תפריט חלבי עשיר ומשובח. 
 
• דליה מאירי מקיימת סיורים מודרכים (בתשלום). לפרטים: 04-9990248

תגובות לכתבה • מתוך סימפוזיון פיסול באבן באגם מונפורט
  מתוך סימפוזיון פיסול באבן באגם מונפורט
 • מתוך סימפוזיון פיסול באבן
  מתוך סימפוזיון פיסול באבן
 • בגן הפסלים של מאיר דוידזון בקיבוץ אילון
  בגן הפסלים של מאיר דוידזון בקיבוץ אילון
 • פסלים במוזיאון הפתוח בתפן. 100 יצירות, רק של אמנים ישראלים
  פסלים במוזיאון הפתוח בתפן. 100 יצירות, רק של אמנים ישראלים
 • פרויקט שיקום המחצבה במתול צורים
  פרויקט שיקום המחצבה במתול צורים
 • במתלול צורים
  במתלול צורים
 • ליד המחצבה במתול צורים
  ליד המחצבה במתול צורים
 • בגן הפסלים של דליה מאירי ביובלים
  בגן הפסלים של דליה מאירי ביובלים
 • ועוד מהגן של דליה מאירי
  ועוד מהגן של דליה מאירי
 • עדיין הגן של דליה מאירי, ולא רק באבן
  עדיין הגן של דליה מאירי, ולא רק באבן
 • ואחרון מהגן של דליה מאירי ביובלים
  ואחרון מהגן של דליה מאירי ביובלים