פנאי - פורטל התיירות של הגליל מערבי

כניסה ללקוחות
צימרים ובתי מלון מסעדות ואירוח אטרקציות ואתרים טיפולים וספא טיולים ומדריכים תרבות ואומנות שופינג ומתנות לקבוצות וארגונים

כדאי לכםפסטיבל לפנטומימה

בשפרעם יתקיים בסוף השבוע "ללא מילים" - פסטיבל פנטומימה בינלאומי בהשתתפות 17 קבוצות מובילות מרחבי העולם, כולל הרשות הפלסטינית. יש גם מסר, אבל העיקר זה ליהנות ולצחוק / אתי ברוש

ביום חמישי הקרוב, ה-4 במאי, ייפתח "ללא מילים – פסטיבל פנטומימה בינלאומי בשפרעם". בפסטיבל ישתתפו שחקנים ואמני פנטומימה מתשע מדינות, בהן גם הרשות הפלסטינית, והוא יימשך שלושה ימים – מחמישי עד שבת. הרפרטואר כולל הצגות סגורות ומופעי רחוב פתוחים, והוא ייפתח בטקס מרשים ותהלוכה ססגונית ברחובות שפרעם. 
את הפסטיבל יזמה "עמותת זידאן סלאמה לאמנות ותרבות", לזכרו של זידאן סלאמה משפרעם, שהיה עורך דין, שחקן תיאטרון וחלוץ אמני הפנטומימה במגזר הערבי. סלאמה, שהחליט ללמוד את אמנות הפנטומימה ודרכה להעביר מסרים חברתיים, מת במפתיע מדום לב והוא בן 34 בלבד. 
העמותה שהוקמה לזכרו החלה לפעול לפני כשנתיים, ובינתיים הספיקה להקים בית ספר לפנטומימה, הראשון מסוגו במגזר הערבי, אותו מנהל השחקן סעיד סלאמה, אחיו של זידאן. העמותה יזמה את קיום הפסטיבל בתקווה לקרב בין שני העמים דרך הפנטומימה. "מיטב המילים" היה שמו של פסטיבל הפנטומימה הבינלאומי הראשון, שנערך לראשונה בשפרעם בדיוק לפני שנה. השנה מקווים המארגנים כי הפסטיבל יהפוך לחג אזורי, שימשוך צופים ערבים ויהודים מכל חלקי הארץ. 
סעיד סלאמה, מנהל הפסטיבל, הוא אמן פנטומימה משפרעם שעבר השתלמויות רבות, כולל אצל אמן הפנטומימה הצרפתי הנודע, מרסל מרסו. לדבריו, בשנות ה-80 התקיימו מספר פסטיבלים מקומיים שקלטו שחקני פנטומימה בהם שייקה אופיר המנוח, דני לוצאטו ועזרא דגן. אך אלה הופסקו לאחר פחות מעשור. "היה לי רעיון לחדש את הפסטיבל", אומר סעיד, "והפעם להפכו לבינלאומי. ניצלתי את הכרותי המוקדמת עם אמנים מובילים בעולם, ובפגישות שנערכו בפריז החלטנו שהולכים על זה ומביאים את הפסטיבל לארץ". 
- מאיפה המימון? 
"פה באמת טמונה הבעיה. המשאבים שקיבלנו דלים מאד. גם ממשרד החינוך האחראי על נושא התרבות קיבלנו מעט מאד. לכן, נעזרנו בכוח עבודה מקומי שפעל בהתנדבות. בני נוער חילקו פליירים כדי להוזיל עלויות ועיריית שפרעם העמידה לרשותנו את אולמות התרבות שלה. ואכן, מחירו של כרטיס מסתכם ב-30 שקלים בלבד, מחיר נמוך בהשוואה לכל הצגה אחרת ובוודאי למופע בינלאומי מן הסוג הזה". 
- לאיזה קהל אתם מצפים?  
"הצגות הבוקר מיועדות לתלמידי בתי הספר בעיר ולהוריהם, והצגות הערב פונות לקהל הרחב. מטרת הפסטיבל היא בראש ובראשונה ליצור אמנות יפה, ומחירו הזול של הכרטיס כמו גם מופעי הרחוב נועדו למשוך לשפרעם בעיקר קהל יהודי, כשהמסר הוא קירוב לבבות ודו-קיום באמצעות האמנות היפה. אנחנו מצפים שיגיעו אנשים מכל קצות הארץ ושיהיה זה פסטיבל של שלום. בזכות סוג האמנות יכולים לשבת זה לצד זה יהודים וערבים מכל מין, גיל ודעה פוליטית, ולצפות במופעים ללא צורך בתרגום. שפת התנועה היא אוניברסלית, וזו מעלתה הייחודית של הפנטומימה". 
 

על משתתפי הפסטיבל 

 
בפסטיבל הפנטומימה ישתתפו 17 קבוצות מרחבי העולם ויוצגו קטעי פנטומימה על ידי שחקנים ממדינות שונות. סעיד סאלמה מספר על חלק מהאמנים והמופעים. 
קבוצת שאליט הצרפתית תעלה את המופע 'או לה לה', העוסק בעיית חוסר המים וזיהום המים בעולם. המופע מתמודד עם הבעיה בצורה קומית ובסגנון פנטומימה ייחודי. 
השחקן דני ארגון יעלה את המופע "סולו מימו", בקטעים נבחרים המשקפים את עולמו של שחקן פנטומימה ובשיתוף הקהל. 
השחקן אלכסנדר ניינדר מגרמניה יציג את המחזה "שקט", מופע שלוקח את הצופים במסע אל המאבק היום יומי בין הרע והטוב.  
השחקן עומר רובלס מפורטו ריקו הוא מורה לתיאטרון חזותי ופנטומימה באוניברסיטת "הלב הקדוש" בפולין. המופע "אדם פשוט" מצחיק ומרגש והוא מורכב ממספר קטעי פנטומימה דרכם מציץ השחקן אל עולמנו וצורת החיים הכללית והרגשית שלנו.  
הופעות נוספות: השחקן סרג'יו ח'ואקין מארגנטינה במופע "שוטים", קבוצת סעיד סלאמה במופע "פנטזיה", קבוצת גלרי הוילקה מצ'כיה במופע האיש שחזר, השחקן האמריקאי לורין אריק סאלם, השחקן עמירם אטיאס מישראל במופע "שעשועי פנטומימה", ועוד. 
ביום האחרון של הפסטיבל יתקיים בכיכר המבצר שבעיר שפרעם מופע פתוח בחינם לכל באי הפסטיבל בהשתתפות תיאטרון הרחוב הפלסטיני, שיופיע בארץ לראשונה ויעלה מופע בשם "בואו נצחק". הקבוצה הפלסטינית החלה את המופע שלה בהסתמך על יסודות "צחק למען הצחוק", אבל במשך הזמן התפתח המופע וכלל קטעים הבנויים על ערכים חינוכיים כמו שיתוף פעולה, ניקיון וחברות. למרות זאת, המטרה העיקרית של להטוטני הקבוצה היא להעלות חיוך על פניהם של הצופים. 
 
לפרטים והזמנת כרטיסים: 052-4822554, 04-9504984. עוד על הפסטיבל, כולל לוח מופעים מלא באתר עמותת זידאן סלאמה
 
לוח אירועי תרבות באזור תמצאו בקישור "עכשיו בגליל המערבי".

תגובות לכתבה • סירג'יו ח'ואקין מארגנטינה. בתמונה הראשית: תיאטרון פנים מצרפת
  סירג'יו ח'ואקין מארגנטינה. בתמונה הראשית: תיאטרון פנים מצרפת
 • להקת שאליט הצרפתית
  להקת שאליט הצרפתית
 • אלכסנדר נינדר, גרמניה
  אלכסנדר נינדר, גרמניה
 • דני ארגון, ישראל
  דני ארגון, ישראל
 • עומר רובליס, פורטוריקו
  עומר רובליס, פורטוריקו
 • עופר גורן
  עופר גורן
 • רותי תמיר, ישראל
  רותי תמיר, ישראל
 • תיאטרון הרחוב הפלסטיני
  תיאטרון הרחוב הפלסטיני