פנאי - פורטל התיירות של הגליל עליון

כניסה ללקוחות
צימרים ובתי מלון מסעדות ואירוח אטרקציות ואתרים טיפולים וספא טיולים ומדריכים תרבות ואומנות שופינג ומתנות לקבוצות וארגונים

כדאי לכםיש חיה כזאת

יער קופים, חוות זוחלים, גן זואולוגי וחוות חיות. סיבוב בעלי חיים / אתי ברוש

אנחנו אוהבים חיות. נכון, במקום אחר באתר אנחנו אוהבים אותן בעיקר על צלחת, אבל באמת שאנחנו אוהבים אותן גם באורגינל. אז הנה כמה אתרי חיות ששווים ביקור ויותר מזה, שמבטיחים הנאה לילדים וחוויה למבוגרים (או לפחות קצת שקט). הרשימה חלקית, אבל מגוונת וכוללת פארק קופים, חוות זוחלים, גן זואולוגי וחוות חיות. לדרך. 
 

בוטנים או תולעים? 

יער הקופים ביודפת 
 
יער הקופים ביודפת איננו גן חיות רגיל. זהו בית גידול טבעי לחיות בר, המשלב בהרמוניה סביבת מגורים הולמת לדיירי הפארק, יחד עם תנאים נוחים לצפייה וטיול עבור המבקרים ההולכים על שתיים. 
בשנות ה-70 הגיעו למקום קופי הסנאי הראשונים, ומכאן צמח שם האתר "יער הקופים". ואכן, האטרקציה העיקרית במקום הם שני סוגי הקופים החיים בו – קופי הסנאי הקטנים והחמודים וקופי המקק הגדולים יותר. הקופים מוחזקים בתנאי גידול הקרובים לתנאי סביבתם הטבעית, הם מטפסים בזריזות על צמרות העצים ומשחקים בינם לבין עצמם. זנים אחרים של קופים הנמצאים במקום הם קופי גנון ירוק ובבונים, הקופים הטורפים. 
בקפיטריה שבמקום ניתן לרכוש אוכל לקופים. אפשר לבחור בין בוטנים לתולעים חיות, ולהאכיל את הקופים מהיד. אנחנו יודעים בדיוק במה תבחרי, אמא, אבל אם את רוצה שהקופים בכלל יתייחסו לילד, קני לו תולעים. הקופים פשוט משוגעים על התולעים, ואם תקנו בוטנים תצטרכו לפצח אותם בעצמכם.  
בנוסף לקופים מתגוררות במקום חיות בר כמו יעלים, אלפקות, תוכים, יענים, טווסים וחיות משק. במקווה המים שבמקום נמצא עופות מים משוחררים כמו ברווזים, ברבורים, אווזים ושקנאים . 
הפארק מוקף חורש טבעי, מסומן בחצים ומשולט ומאפשר טיול בשבילים המסומנים מבלי ללכת לאיבוד. תנאי השטח מאפשרים לחלק מן החיות לשוטט חופשי, והילדים ייהנו מהאפשרות להתקרב, ללטף את החיות ולהאכיל אותן במזון שניתן לקנות במקום. המגע הישיר עם בעלי החיים מספק אפשרות נדירה להציץ לעולמן המרתק של החיות.  
בשטח ישנם גם מתקני משחקים וקפיטריה. בשל תנאי השטח, מומלץ להשאיר את עגלת התינוקות באוטו, ולאוורר את המינשא. 
 
איפה: יער הקופים נמצא בישוב יודפת בגוש משגב. 
טל: 04-9801265. 
פתוח: כל ימות השבוע החל מהשעה 09:00. 
מחיר כניסה (מגיל 3): 27 שקלים. 
 

להתאהב בנחש 

חוות הזוחלים של גולן, קיבוץ מצובה 
 
בשמו של הנחש נקשרו מיתוסים שליליים רבים כמעט בכל תרבות, חלקם מבוססים, אך רובם הגדול נובע מדעות קדומות. כך לפחות, סבור גולן פדידה, המנהל והמפעיל של חוות הזוחלים בקיבוץ מצובה. 
נכנסנו בשעריה של הנחשייה מלאים חשש ומצוידים היטב מהבית ברתיעה הטבעית מנחשים, הרגשה שמהר מאד התחלפה בצורך לקבל עוד מידע על מה שנחשב משחר ההיסטוריה אויבו הגדול של האדם בטבע. כשגולן, העוסק בתחום לפרנסתו ולהנאתו (כן, הוא נהנה מזה), מדבר על הבייבי שלו, השומע עלול לחשוב שמדובר כמעט בחיית מחמד. ואכן מי שמאזין להסבריו המאלפים של גולן, שהוא ממש בר סמכא בנושא, אינו יכול שלא להתאהב בחיה שעד לפני כמה דקות תיעב. הפלא גדל עוד יותר, כאשר הילדים מנדנדים שהם רוצים לכרוך אחד סביב צווארם. 
אמנם הנחשים הם האטרקציה של המקום, אך נחטא למציאות אם לא נזכיר את שלל בעלי החיים האקזוטיים של החווה, בהם טווסים לבנים, צ'ינצ'ילה שצדה את עינינו, שרקנים, סנאים, חמוסים, רקונים וצבים עתירי מימדים, אותם לא ניתן לראות בגן חיות שגרתי. 
מה שהחל אצל גולן כתחביב מגיל 13, הפך למקצוע בו החל כלוכד נחשים וכיום הוא משתלם בנושא דרך תצוגות, תערוכות ומתעדכן דרך קבע בפורומים מיוחדים באינטרנט. כיום מנוהלת החווה כעסק משפחתי, כשגולן מסתייע באמו, באביו ובאחותו. את החששות והפחדים מפיג גולן דרך ההדרכה המפורטת והמוסברת היטב שהוא מעניק לכל מבקר. 
בנחשייה אוסף גדול ומרשים של כ-80 נחשים מכל יבשת בעולם. המיוחדים שבהם: פיתון עצים ירוק, פיתון מרושת נמרי – זהו הנחש הארוך ביותר בעולם והוא יכול להגיע עד לאורך של 10 מטרים, אנקונדה – המין הכבד ביותר בעולם. בנוסף נמצאים שם נחשים ארסיים דוגמת הצפע הארצישראלי, הפתן השחור, השייך למשפחת הקוברה, זעמן הטבעות – זהו נחש מהיר ותוקפן שהרוויח את שמו ביושר הודות לקולות האזהרה שהוא משמיע כשמנסים ללכוד אותו.  
לצד הנחשים מגדל גולן גם את מה שעתיד לשמש להם כמזון. בחווה מתבצעות גם הכלאות בין נחשים ובאביב מתחילה עונת ההזדווגות.  
 
איפה: קיבוץ מצובה 
טל: 050-7816972, 052-4797972. 
פתוח: כל השבוע. 
מחיר: 15 שקלים לאדם. 
 

מסביב לעולם 

הגן הבוטני-זואולוגי, נהרייה 
 
הגן שנמצא בצידה הצפוני של העיר נהרייה ומשתרע על שטח של כ-16 דונם הוא שילוב מקסים בין צמחייה מרהיבה לבעלי חיים נדירים. חלקו הבוטני של הגן משמש בערבובייה עם חלקו הזואולוגי, כך שאת המדשאות רחבות הידיים מקיפה צמחיה צבעונית ועשירה, ומסביב נמצאים שטחי המחיה של בעלי החיים. 
את הסיור בגן מומלץ להתחיל במנהרת הזוחליה, שם ניתן לצפות בנחשים ייחודיים כמו קמטן החורש, כרכן קרינים, נחש מים משובץ ומשם להמשיך בהקפת הגן. 
בבית גידול טבעי חיים שני מהגרים מאוסטרליה - קנגורו ואמו, ציפור שקיבלה את שמה בגלל קריאת הזכר הנשמעת כ'א-מו". במקום צפרייה ואגמי מים לעופות שונים בהם השקנאי, הברכייה והיאורית, צבי יבשה ענקיים לצד צבי מים אדומי אוזן, רקון, קופי למור, חטמנים ומינים נדירים ורבים של ברווזים צבעוניים. המכלאות מחולקות לפי ארץ המוצא של בעלי החיים, כך ניתן למצוא מכלאת דרום אמריקה, אוסטרליה ואפריקה. 
עצי אלון עבותים ועתיקים מעניקים לגן נופך מיוחד וקסום, השבילים המרוצפים נוחים גם לעגלות תינוק, גשרוני העץ מוסיפים חן טבעי למקום ועמדות התצפית הגבוהות מאפשרות זוויות צילום טובות וחוויית ביקור מהנה. 
במקום שולחנות פיקניק ופינת ליטוף לטובת הילדים שבינינו ואפילו ארגז חול מצויד בצעצועים מתאימים. בשבתות מתקיימות במקום פעילויות שונות לילדים, הצגות ופינות יצירה. 
 
איפה: רח' בן גאון, שכונת רסקו נהרייה. 
טל: 04-9517491. 
פתוח: ימים א-ה 9:00-16:00, שישי 9:00-14:00, שבת: 9:00-16:00. 
מחירים: 10 שקלים לתושב נהריה, 15 לתושבי חוץ, חינם לילדים עד גיל 3 
 
 

ליטופים וטיולים 

חוות החיות, נהריה 
 
החווה נמצאת בקצה הצפוני של נהריה והיא חלק מחנות לציוד חיות מחמד ודגים. במקום פינת ליטוף בה ניתן למצוא ארנבות, שרקנים, אפרוחים וצבים. עוד תמצאו שם מגוון רב של דגים, ציפרים, תוכים, מכרסמים, אווזים, ברווזים, כבשים, עזים, חיות משק נוספות וכן נחשים, איגואנות, לטאות, דביבונים וחמוסים.  
החווה מציעה אפשרות לגלות את נופי הגליל על גב סוס, ולרשות המטיילים עומד מבחר גדול של סוסים וסוסי פוני שניתן לשכור לטיולי רכיבה, גם עבור ילדים. במקום פועל גם בית ספר לרכיבה. 
יש גם אופציות לטיול רומנטי או ספורט אתגרי , ניתן לשלבו עם הכרת הארץ ע"י אפשרות ייחודית לשכור אופני הרים ולצאת למסלולי טיול בסביבה הקרובה (כל רוכב מקבל קסדה, מימייה, מנעול והדרכה). אם הגעתם עם הקטנים, ניתן לקבל כיסא מיוחד לתינוק, ואודרוב - לשטח. 
בעונת הקיץ מופעלת במקום משחקייה עם מתקני מים מתנפחים, מתקני כדורים ומגלשות שיורידו את הילדים הישר לתוך מימיה הצוננים של בריכה. 
במקום פועל גם מזנון עשיר. 
 
איפה: רחוב יצחק שדה 2, רסקו, נהריה. 
טל: 04-9923005. 
פתוח: ימים א-ה 8:00-20:00, שישי 8:00-15:00, שבת 10:00-20:00. 
מחיר: הצפייה בבעלי החיים חינם, התשלום הוא עבור שכירת סוסים, אופניים ומשחקייה.

תגובות לכתבה • חלאס, נמאס לי מבוטנים. קוף בפארק הקופים
  חלאס, נמאס לי מבוטנים. קוף בפארק הקופים
 • וככה הוא נראה בפרופיל
  וככה הוא נראה בפרופיל
 • שקנאי בפארק הקופים
  שקנאי בפארק הקופים
 • וזה אמו, וגם הוא גר בפארק הקופים
  וזה אמו, וגם הוא גר בפארק הקופים
 • בחוות הזוחלים של גולן. שיר אהבה לנחש
  בחוות הזוחלים של גולן. שיר אהבה לנחש
 • עוד שקנאי, הפעם מהגן הזואולוגי של נהריה
  עוד שקנאי, הפעם מהגן הזואולוגי של נהריה
 • עדיין בזואולוגי, הפעם קנגורו
  עדיין בזואולוגי, הפעם קנגורו
 • סוס בחוות החיות
  סוס בחוות החיות