פנאי - פורטל התיירות של הגליל עליון

כניסה ללקוחות
צימרים ובתי מלון מסעדות ואירוח אטרקציות ואתרים טיפולים וספא טיולים ומדריכים תרבות ואומנות שופינג ומתנות לקבוצות וארגונים

כדאי לכםהקלאסיקות

12 אתרי התיירות הקלאסיים של הגליל העליון והגולן ועוד כמה קלאסיים למחצה / רוני קריסטל, איי

הכותל בירושלים. הגן הבהאי בחיפה. מגדל אייפל בפאריז. הקולוסאום ברומא. לכל עיר או אזור תיירות יש כמה אתרים הנחשבים לקלאסיקות. אלו שמוגדרים כ"חובה", ומושכים אליהם תיירים רבים. אנחנו מנסים כאן לבחור את הקלאסיקות של הגליל העליון והגולן, והמשימה חייבים להודות, לא קלה. ולא בגלל שאין. להפך. הצרות שלנו הן צרות של עשירים, ועוד מקומיים. אז הנה הרשימה, כולל כמה אתרים שאולי עוד לא ממש נחשבים לקלאסיקות – אבל הם בהחלט בדרך. אז בבקשה, התחילו לסמן "וי". 
 

החרמון 

שלג, זה ברור. מקצועני הסקי וחובבי הפלסטיקים כאחד יודעים ששווה להשתרך בפקקים רק כדי לחוות את החוויה הקרה-חמה הזו. אבל גם כשאין שלג, פסגה (הישראלית) בגובה 2,225 מטר מעל פני הים היא עניין מרגש, וגם באביב או בקיץ אפשר ליהנות מטיפוס ברכבל, ממגלשות יבשות, סיורים מודרכים בנושאי פריחות ומורשת קרב, ותצפית על מקומות שלא רואים משום מקום אחר. 
ומה בסביבה? במורדות החרמון כמה מקומות נוספים ששווים ביקור: מצודת נמרוד (קלעאת נמרוד), היושבת במורד כביש 989 מנווה אטי"ב למפל סער. זוהי מצודה שהוקמה בשנת 1230 לספירה על ידי שליט הבאניאס דאז אלעזיז עות'מאן (ולא על ידי הצלבנים כפי שחשבו תחילה), על מנת להגן על מתקפת הכיבוש של קיסר גרמניה ורומא הקדושה פרידריך ה-2. חוץ מההיסטוריה, המבצר הוא אחד היפים והשמורים שישנו, ומאפשר תצפית מרהיבה על אזור הגולן והגליל. 
מן הצד השני, לכיוון כפרי הדרוזים, על כביש 98 בין מג'דל שמס למסעדה נמצאת ברכת רם. גם מג'דל שמס עצמה שווה בהחלט ביקור. 
 

כפר גלעדי וחצר תל חי 

קצת דרומית למטולה קלאסיקה נוספת – קיבוץ כפר גלעדי וחצר תל חי, עם אתרים כמו פסל הארי השואג, מוזיאון השומר, חצר תל-חי, וממול – מוזיאון הצילום.  
קיבוץ כפר גלעדי נוסד בשנת 1916 על ידי חברי תנועת "השומר" ושנים רבות היה קיים בו סליק נשק גדול ומתוחכם. בשנים האחרונות הסליק שוחזר והוא פתוח לקהל בליווי סיפורו המרתק. 
פרטים על סיורים במלון כפר גלעדי, 04-6900000. 
מוזיאון בית השומר 
בקיבוץ נמצא גם מוזיאון בית השומר, המציג את תולדות הארגונים בר גיורא והשומר ואת תפקידיהם בהתיישבות בגיוס נשק והגנת היישוב. ניתן לראות שם את התפתחות כוחות ההגנה בארץ מימי הפלמ"ח עד צה"ל, את תולדות ההתיישבות בגליל, ואת מדיניות ה"שכנות הטובה" של היישוב העברי עם הכפריים והבדואים באזור. עוד במוזיאון מבחר עשיר של פריטים מהתקופה, חזיון אור קולי, שקופיות, כלי נשק, דגלים ותלבושת מקורית של השומר. במוזיאון נערכות פעילויות חווייתיות לילדים ונוער ללימוד מורשת השומר. לתיאום: 04-6950769. 
חצר תל חי 
בסמוך לכפר גלעדי שוכנת חצר תל-חי, האתר בו התחולל הקרב המפורסם של טרומפלדור וחבריו בבוקר של י"א באדר תר"פ (1.3.1920). חצר תל חי היא חצר מרוצפת בזלת בת 100 שנה, מוקפת סככה עם גג רעפים אדום, מדשאות ופינות צל. החצר צופה על עמק החולה, רמת הגולן והרי הגליל העליון. סביב המבנה ההיסטורי מוצבים כלים חקלאיים וביניהם פסלים חשובים מ"אירועי תל-חי לאמנות". בחצר נמצא מוזיאון המציג את תולדות ההתיישבות ומתעד את חיי יוסף טרומפלדור. תוכנית אורקולית מספרת בשבע שפות את פרשת הגבורה, שהיוותה נקודת מפנה בתולדות הציונות. לילדים מוצעים כתבי חידה ודפי צביעה, והם מוזמנים להתלבש ולהצטלם בבגדי התקופה. קבוצות יכולות להזמין הדרכה, סיורים ומגוון הפעלות בכל עת, כולל שבתות וחגים. 
במרכז בית הקברות של חברי השומר, על קבר האחים של שמונת מגיני תל חי, ניצבת אנדרטת האריה השואג המפורסמת, מעשה ידיו של הפסל אברהם מלניקוב, המתנשאת לגובה של כ-6 מטר. האנדרטה, שמסמלת את סיפור הגבורה, מרשימה בעוצמתה, וטבועות בה מילותיו המפורסמות של טרומפלדור: "טוב למות בעד ארצנו". 
הטרגדיה של מלחמת לבנון השנייה, בה נהרגו 12 חיילי מילואים בסמוך לבית הקברות, יצרה אתר הנצחה ספונטני שהקימו מוקירי זכרם של החללים.  
בין תל חי לכפר גלעדי ניתן לצעוד ב"שביל הפצועים", בו הועלו הפצועים בתום יום הקרב וכיום משמש מעין מוזיאון פתוח. 
טלפון חצר תל-חי: 04-6951333. 
מוזיאון הצילום 
מעבר לכביש 90 שוכן מוזיאון הצילום – היחיד מסוגו בארץ. במקום מלבד תערוכות צילום קבועות ומתחלפות, תצוגה מרהיבה של מצלמות עתיקות, וטכניקות שונות הממחישות את תולדות הצילום. לילדים- סדנאות והפעלות, פעילויות בחדר חושך, יצירת תמונות בעזרת אור, משחקי מראות ועוד. ניתן להזמין (בתשלום) סיור מודרך בשבתות ב- 11:00 וב-14:00. טל' 04-6950769. 
 

צפת 

יש משהו בצפת שמשרה אווירה מיוחדת, קסומה, ומוליך גם חילוניים גמורים לשורשים היהודיים ולמקורות. העיר מוזכרת לראשונה בכתבי יוסף בן מתיתיהו, כאחת הערים שביצר בהכנות למרד הרומאים במאה ה-1. לאורך השנים שלטו בעיר הצלבנים, המוסלמים עם סלאח א-דין, הממלוכים והתורכים, בשנים 1759 ו-1837 נחרבה העיר ברעש אדמה, ולכל אורך השנים היו בה יהודים.  
ערב הקמת המדינה הייתה צפת עיר מעורבת, ערבית ברובה, ורק מיעוט יהודי קטן התרכז ברובע היהודי בצפון העיר. בשנות החמישים החלה צפת תקופת בנייה וקליטה של עולים ושכונות חדשות הוקמו במערב, בדרום ובמזרח העיר. מספר אמנים ידועי שם הקימו בה את קריית האמנים, הוקמו מפעלי תעשייה, בית חולים ממשלתי, בתי מלון ובתי הארחה וצפת הפכה למרכז תיירות, מסחר וכלכלה. 
לפניכם הצעה לטיול שכתב זאב פרל, דור עשירי בצפת, ראש העיר לשעבר, היסטוריון, מרצה ומורה דרך. 
המסלול הוא טבעתי ואורך כשעתיים: 
ניכנס לצפת בכניסה הראשית לעיר, מכביש 89. בכיכר הראשונה נפנה חצי שמאלה וניסע בדרך ז'בוטינסקי עד סופה. שם נפנה ימינה ולאחר 100 מטרים נפנה שמאלה בכיכר הנטועה ברושים, לעבר רחוב הנשיא. לאחר 150 מטרים נפנה ימינה לסמטת רימונים ונחנה ליד החאן האדום. כעת אנחנו נמצאים בלב הרובע הממלוכי. לידו מוזוליאום הבנוי אבני בזלת ובו נקבר המושל הממלוכי של צפת. בהמשך הסמטה צפונה נראה משמאלנו את מלון רות רימונים שנבנה על יסודות חאן עתיק. עתה נכנס אל קריית האמנים. יש כאן גלריות רבות הממוקמות בדרך כלל בבתים הפרטיים של האמנים. מומלץ לבקר בשלוש-ארבע גלריות ולאחר מכן להגיע לתערוכה הכללית של האמנים, הנמצאת במסגד השוק. 
הרובע היהודי העתיק של צפת הוא מרתק. נתחיל את הביקור ברובע המקובלים, גולי ספרד, שהגיעו לצפת בעיקר בתחילת המאה ה-16. פה כדאי לבקר לפחות באחד מבתי הכנסת העתיקים. הגדול והמפואר הוא בית הכנסת ע"ש ר' יצחק אבוהב, ובו ספר תורה בן 600 שנה שהגולים הביאו לצפת. בימי חול המקום פתוח כל שעות היום, בשבתות וחגים בשעות התפילה בלבד. בסביבה בתי כנסת מיוחדים אחרים שכדאי לבקר, ובשיפולי הרובע נמצא בית הכנסת האר"י הספרדי, שנבנה עוד טרם הגעתם של יהודי ספרד לצפת. בית הכנסת הזה שימש את הקהילה המוגרבית בתקופה הממלוכית ונקרא אז אליהו הנביא. אם נותר לכם זמן, מומלץ לבקר לשעה קלה במתחם בית העלמין העתיק. יורדים מן האר"י הספרדי אל מקווה האר"י, וממנו ניגשים לקברותיהם של מקובלי צפת, המקובצים יחדיו: ר' יצחק לוריא (האר"י), מר"ן יוסף קארו, ר' שלמה אלקבץ ואחרים.  
כעת נעלה לרובע החסידים. בדרך אפשר לשלב ביקור במוזיאון בית המאירי ובמצפור המאירי, וכן באחת ממחלבות הגבינה הצפתית המפורסמות: מחלבת קדוש ומחלבת המאירי. במרכז הרובע החסידי נמצא בית הכנסת האשכנזי. הסביבה כאן נקראת "חקל תפוחין קדישין" (שדה תפוחים קדושים) ובו נהגו האר"י ותלמידיו הנאמנים לקבל את השבת. הקהילות החסידיות הגיעו לצפת במהלך המאה ה-19 והקימו 26 בתי מדרש. הם שהביאו לצפת את מוסיקת הכלייזמר, מוסיקת נשמה יהודית. במסורת זו מתקיים מדי שנה פסטיבל הכלייזמרים בעיר, מסמליה המובהקים והייחודיים של צפת. 
מכאן נעלה ונגיע אל כיכר המגינים, שהיא המרכז המסחרי והחברתי. נעצור כאן להפסקה קלה, ונחזור אל המכונית דרך סמטת תרפ"ט או במסלול צבעוני במיוחד דרך רחובה הראשי של צפת, רחוב ירושלים, בו תמצאו שפע של בתי קפה, מסעדות, ועוד.  
זאב פרל: 04-6970089,054-5459970 
לתשומת ליבכם: זאב פרל עורך גם סיורי לילה בצפת מדי שישי ב-21:00. 
 

ראש פינה 

המושבה הוותיקה ראש פינה משלבת באופן מופלא ישן עם חדש, ירוק עם מבנים מעשה ידי אדם, מורשת עם רומנטיקה. קצת היסטוריה: המושבה נוסדה בשנת 1878 על ידי קבוצת תושבים מצפת שמאסו בכספי החלוקה ורצו להקים יישוב חקלאי. הם קנו אדמות חקלאיות מהכפר ג'עוני וקראו למקום גיא אוני. למרות התקוות והשאיפות, המצב לא האיר פנים: חוסר ניסיון וידע בחקלאות, בצורת קשה ומחלת הדבר, פגעו ביישוב ומוטטו אותו לגמרי. הניסיונות לשרוד ולגייס כספים כשלו ורק ב-1882, בעלייה הראשונה, יושב המקום שוב על ידי עולים מרומניה ומרוסיה שקראו למושבה ראש פינה על שם הפסוק: "אבן מאסו הבונים היתה לראש פינה". 
עם השנים הלכה המושבה והתפתחה. הברון רוטשילד לקח את המקום תחת חסותו והקים מפעל לטוויית חוטי משי, שלא עלה יפה. האגרונום אהרון אהרונסון גילה כאן את חיטת הבר, והפרופסור גדעון מר פיתח פה את התרופה למלריה. ניתן לסייר בסמטאות הישנות, וכשעולים בכביש האבן המרוצף להיכנס לאתר השחזור, לבקר בבית הכנסת, לרדת לבית הפקידות, וגם, לחזור לטבע בטיול לנחל ראש פינה, מבית העלמין, למעלה לאורך הנחל. אפשר לבלות כאן שעות רבות, לנוח בפינות חמד ירוקות או ליהנות משפע מסעדות ובתי קפה הפזורים במושבה. 
 

בריכת משושים, נחלי הגולן 

ובקיצור – מסלולי המים, שכוללים גם את נחל ג'ילבון, נחל יהודיה, נחל אל-על, נחל גמלא, נחל זויתן, נחל משושים ועוד. ברוב הנחלים מפלים גבוהים המושכים מים כל השנה ובריכות בהן ניתן לשחות (תוך הקפדה על אמצעי זהירות, ובלי לקפוץ בבקשה). במרביתם יש גם מספר מסלולים אפשריים בדרגות קושי שונות, אך בכולם מומלץ לטייל עם מישהו שמכיר, מצוידים בהרבה מים לשתייה ולוודא היטב שהמסלול מתאים לגילאי המטיילים ולכושרם הגופני. חשוב מאוד להצטייד גם באמצעי להזעקת עזרה מעבר למכשירים הסלולאריים, שכן בערוצי הנחלים לא תמיד יש קליטה. 
מפל גמלא הוא המפל האיתן הגבוה בארץ (כ-51 מטרים), וגם מסלול ההליכה בנחל גמלא מתאים למשפחות. בשמורת גמלא יש גם בית כנסת עתיק, מבצר ושרידים של העיר הקדומה, דרך תצפיות על הנשרים המקננים בשמורה, שולחנות "דולומינים" (מעין מצבות לקברים עתיקים מתקופת המקרא), פריחה נאה באביב והרבה מים ונוף. 
אל בריכת המשושים, בריכה טבעית מהיפות בישראל, ניתן להגיע במסלול נפרד (כניסה מכביש 888) ולחזות בתופעת טבע יפהפייה – משטחי בזלת שהתגבשו כעמודים משושים, וביניהם בריכה בינונית (קפואה גם בקיץ וגם כמה מגלשות סלע חביבות) בנחל הזאכי (שנקרא גם נחל משושים) ובממאג'רסה מסלולי הליכה ממש בתוך מים (כולל קטעים שחובה לשחות בהם). 
המפלים שהכי קל להגיע אליהם: מפל עיט (בכביש 808 – "ציר המפלים", קרוב לצומת המפלים, יורדים מהאוטו ותכף מגיעים לתצפית); ומפל סער, בו ניתן לחזות מהכביש (כשפונים מכביש 99 לכיוון נוה אטי"ב) אפילו בלי לרדת מהאוטו, אם כי אנחנו בהחלט ממליצים לרדת וליהנות מעמדת התצפית שבמקום.  
 

קסם הגולן ופארק קצרין העתיקה 

שני מקומות סמוכים עם זיקה מסוימת ביניהם. פארק קצרין העתיקה כולל את בית הכנסת העתיק המפורסם וכפר מתקופת התלמוד. בחגי ישראל מתקיימות במקום פעילויות לילדים ברוח הכפר הקדום כגון אפיית לחם, מסיק זיתים והפקת שמן, דריכת ענבים ועוד. 
מתחם קסם הגולן הסמוך, נפתח במהלך שנת 2006, אבל יש לו את כל הפוטנציאל להפוך לקלאסיקה של ממש. שתיים מהתצוגות מצטיינות באפקטים מרשימים. במקום דגם מרשים של הגולן, עם תאורה מתוחכמת, אפקטים של התפרצות געשית, שחזורי קרבות בליווי צלילי רעם התותחים ומנועי הטנקים, וכמובן – עם אפשרות להדרכה. מצגת נוספת כוללת סרט עם חוויות חושיות נוספות כמו ריח היין, טיפות המפלים ועוד. ובנוסף, כולל המקום את "טעם הגולן" – מרכז מבקרים בנושא תוצרת המזון של האזור, ואף מבשלת בירה – "ברוהאוס", המהווה גם מסעדה, עם בירה מעולה וארוחות בשריות. 
 

הר בנטל 

נקודת תצפית סמוכה לקיבוץ מרום גולן, כנראה הפופולרית ביותר בגולן. בתל בונקר צבאי ישן מתקופת מלחמת יום כיפור, בית קפה מפורסם ("קופי ענן") שלג מדי פעם, אבל בעיקר תצפית מרהיבה ומשמעותית, כולל הסברים מוקלטים. מהתל מבט מצוין על עמק הבכא, וההסברים כוללים כמובן את סיפור הקרב המפורסם במלחמת יום כיפור. הנוף כולל למעשה את כל אזור הגולן והגליל- מהחרמון בצפון, דרך עמק הבכא, לאורך דרום הרמה, ולמטה יותר, לאזור הגליל העליון, מטולה קרית שמונה ומורדות הכנרת. ממזרח נוכל לראות את הצד הסורי, קוניטרה הישנה והחדשה ושטחי החקלאות שלהם ושלנו. 
תצפיות פופולריות נוספות בגולן: מצפה לשלום מעט אחרי כפר חרוב ומצוקי האון בכניסה למבוא חמה. לא רחוק מהר בנטל מצוי יער אודם המרשים, עם שפע שבילי טיולים ו"יער האיילים" – אטרקציה לכל המשפחה עם איילים שמסתובבים חופשי. 
 

מטולה 

העיר יושבת על קו הגבול בקצה כביש 90, ובה רחובות ציוריים על בתי האבן העתיקים לצד שכונות חדשות, תצפיות על נופים ופארק המעיין במרכז המושבה. אם תרצו – כמו לטייל בתוך ציור.  
אל פארק המעיין, הנמצא בלב המושבה מגיעים מרחוב הרקפת לרחוב מצפה נפתלי ומשם ימינה לרחוב המעיין. שלט כניסה ובו פסל תפוחים מכוון אותנו לפארק, פרויקט שחזור ושיקום מעיין המושבה שהיה בתקופת ראשית ההתיישבות מקור המים האזורי. לאורך הבריכה נבנו תעלות זרימה לעבר בית השאיבה, ומסביב בוסתן עצי פרי וספסלים למנוחה והנאה מהנוף היפה. תצפיות נוספות, שלא כדאי לפספס הן: הר צפייה, גן השישה, ומצפור דדו, שאליהם מגיעים בנסיעה לכיוון מפגש "הגדר הטובה". מהר צפייה ניתן לראות ביום בהיר מהחרמון דרך הרי הלבנון, עמק עיון ומרג' עיון הלבנונית, ועד עמק החולה ומטעי המושבה. ממצפור דדו (במדרון המזרחי של ההר), שהוקם לזכר הרמטכ"ל ז"ל, ניתן להשקיף על עמק עיון, הרי דרום לבנון, הבופור, צפון החולה, החרמון והגולן. בצאתנו מן המושבה נעצור גם בשמורת הטבע נחל עיון, ונטייל בין מפל התנור לתחנת הקמח הישנה, לאורך פכפוך המים הנשמעים כאן כל השנה. את האקשן אפשר למצוא במרכז קנדה, מרכז פעילויות הכולל החלקה על הקרח, בריכות שחייה (בחורף, גם מחוממת) עם מגלשת מים, מטווח ירי, ספא ועוד.  
 

שמורות הטבע: בניאס ותל דן 

שתי השמורות ה"רטובות" של האזור, עם מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות, מפלים, בריכות, צמחיית חורש עבותה, חניונים ומזנונים.  
בשמורת דן אתר ארכיאולוגי, ושלושה מסלולי הליכה, כולל אחד קל המותאם גם לנכים בעגלות. באתר טחנת קמח ישנה שפעלה עד לקום המדינה ושרידי העיר הכנענית ליש, שנכבשה על ידי שבט דן בתקופת השופטים וחלקים ממנה שוחזרו בצורה מרשימה. 
גם בשמורת הבניאס (נחל חרמון) מספר מסלולים אפשריים. למי שלא מתעצל, נמליץ להגיע גם אל המפל השוצף והמרשים. עוד בשמורה: מערת בניאס ושרידי מקדשו של האל פאן (שמשמו נגזר השם פניאס, ובערבית – בניאס); קבר הקדוש הדרוזי נבי חאדר; אתרים מהתקופה הרומית והצלבנית; טחנת קמח משוחזרת (כולל אופציה לפיתה עם לבנה), ובריכה לגידול דגים שפעם הייתה בריכת קצינים. 
 

צוק מנרה 

באתר נמצא הרכבל הארוך ביותר בארץ. יש כאן שפע אטרקציות, המתאימות להורים ולילדים. תוכלו לעלות לרכבל מקריית שמונה ועד פסגת צוק מנרה בגובה 840 מטרים מעל פני הים. תוכלו לעשות כאן, אם אתם מקצוענים, סנפלינג מצוקים או טיפוס על קיר טיפוס מלאכותי. אפשר לעשות כאן גם גלישה זוויתית באומגה, או להתגלש במדרון על מזחלות יבשות במסלול כמו בלונה פארק. טל. 04-6905830. 
 
 

שמורת החולה ואגמון החולה 

אגמון החולה הוא גן עדן לציפורים נודדות ובעלי חיים נוספים. מה שהחל כהצפה מחודשת של חלק מאגם החולה, הפך במהרה לבית גידול וחנייה לעשרות אלפי עופות, ובראשם העגורים. במקום סיורים מודרכים, מספר אטרקציות ואפשרות לשכור רכבים חשמליים או אופניים משחתיים. 
שמורת החולה היא האגם המקורי שנותר מפרויקט הייבוש, ושמורת הטבע הראשונה שהוכרזה בישראל. בשמורה נוכל לסייר, לצפות בבעלי החיים במים וביבשה (כולל הג'מוסים הענקיים והחביבים), להשקיף על הציפורים מגשר הסוואה, לעלות על מגדל התצפית ולהיכנס למוזיאון קטן שכולל חיזיון אור קולי המסביר על החי והצומח בשמורה, תוך שימוש באפקטים של ריחות, רסיסי מים, וכסאות נעים. 
 

חמת גדר 

לשלושת הקוראים ש(אולי) לא מכירים: מעיינות ומרחצאות חמים, אטרקציות מים, משטחי דשא, מתקני ספא (כולל ספא לילדים), מסעדות, חוות תנינים ותוכים, מיני חי-בר, אתר עתיקות וריח עז של גפרית.  
 

קלאסי קל 

וגם על אלו לא היינו ממליצים לוותר: שייט קיאקים בעונה (מספר אתרים לאורך הירדן ונחלי האזור); יער בירייה, קברי צדיקים באזור צפת, גוש חלב, הר מירון, יקבי בוטיק ברחבי האזור, אגם חי בקיבוץ יראון.

תגובות לכתבה • משפחה בחרמון. בתמונה הראשית: החרמון, מבט מהגולן
  משפחה בחרמון. בתמונה הראשית: החרמון, מבט מהגולן
 • פסל הארי השואג בכפר גלעדי
  פסל הארי השואג בכפר גלעדי
 • צפת - בית קסטל ברובע האמנים
  צפת - בית קסטל ברובע האמנים
 • בית הכנסת בראש פינה
  בית הכנסת בראש פינה
 • בריכה בנחל זויתן. גם כאן יש משושים
  בריכה בנחל זויתן. גם כאן יש משושים
 • פעילות ילדים בקצרין העתיקה
  פעילות ילדים בקצרין העתיקה
 • דגם הגולן בקסם הגולן
  דגם הגולן בקסם הגולן
 • תצפית הר בנטל
  תצפית הר בנטל
 • המזחלות בצוק מנרה
  המזחלות בצוק מנרה
 • ציפרים באגמון החולה
  ציפרים באגמון החולה